مجلس روی اعمال قوانین خانواده ایثارگران و شهدا نظارت کند

یاسوج- ایرنا- معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور گفت: مجلس روی اعمال قانون خانواده ایثارگران و شهدا نظارت کند و قوانین برای این خانواده ها در صورت نیاز اصلاح شود.

به گزارش ایرنا ، سردار یعقوب سلیمانی در نشست تودیع و معارفه مدیرکل جدید و پیشین بنیاد شهید  و امور ایثارگران کهگیلویه و بویراحمد، اظهار داشت: اجرای قوانین مربوط به خانواده شهدا تنها وظیفه بنیاد شهید نیست بلکه همه دستگاه در برابر اجرای آن ها مسئول هستند.

وی با اشاره به مراسم تشییع فرزند شهید پرازیده تاکید کرد: این مراسم امروز در آرامش کامل برگزار شد و علی رغم محدودیت های کرونایی خیلی از مردم حضور پیدا کردند.

معاون فرهنگی  و آموزشی بنیاد شهید  و امور ایثارگران کشور تصریح کرد: امید است این اتفاق تلنگری برای همه ما مسئولان باشد تا بیشتر قدرشناس مردم باشیم.

سردار سلیمانی ابراز داشت: کهگیلویه و بویراحمد یکهزار و  ۸۸۰ شهید، ۱۰ هزار جانباز و ۳۷۰ آزاده دارد و نجابت، صبوری و ولایتمداری این دیار زبانزد عام و خاص است.

وی ادامه داد: فرزند شهید پرازیده از اهالی محروم ترین نقطه استان کهگیلویه و بویراحمد با نام زیلایی بوده است که بیشترین رزمنده در دفاع مقدس از این منطقه بوده است.

معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور بیان کرد: این منطقه ۷۳ شهید به انقلاب تقدیم کرده و جانبازان زیادی داشته است.

سردار سلیمانی عنوان کرد: بنیاد شهید افضل نهادهاست که کار کردن در آن عمق داشته و خدمت در بنیاد تقدس خاصی دارد.

معاون فرهنگی بنیاد شهید  و امور ایثارگران کشور ابراز داشت: افراط و تفریط در انجام امور نباید باشد و در دولت سیزدهم نگاه تحول گرایانه در بنیاد شهید خواهیم داشت.

مدیرکل جدید بنیاد شهید کهگیلویه و بویراحمد نیز در این مراسم گفت: تغییرات اساسی در حوزه کاری و رفتاری در بنیاد شهید استان صورت خواهد گرفت و حرکت های نمادی و عملی انجام خواهیم داد.

سید منوچهر فتاحیان تاکید کرد: نگاه به آینده و تحول گرایانه در امور بنیاد شهید استان خواهیم داشت.

آیین تشییع و خاکسپاری «روح الله پرازیده» فرزند شهید «گل محمد پرازیده» صبح امروز (جمعه ) با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان کشوری و استانی در یاسوج برگزار و در قبرستان شرف آباد این شهر به خاک سپرده شد.

 در این مراسم سردار یعقوب سلیمانی معاون فرهنگی و خانم فریده اولاد قباد مشاور در امور زنان و خانواده بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور و نیز نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد ومعاونین استاندار  و جمعی از مدیران و فرماندهان نیروهای سه گانه شرکت داشتند.

فرزند شهید کهگیلویه و بویراحمدی که اقدام به خودکشی کرده بود ، روز گذشته  پس از ۲ روز تلاش تیم‌های پزشکی شهرهای شیراز و یاسوج در بیمارستان سوختگی امیرالمومنین شیراز جان سپرد.

این جوان ۳۸ ساله پس از اقدام به خودسوزی به بیمارستان شهید بهشتی یاسوج منتقل شد و  پس از انجام برخی اقدامات به بیمارستان امیرالمومنین شیراز اعزام شده بود.

معاون رئیس جمهور، استاندار کهگیلویه و بویراحمد، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و دستگاه قضایی به صورت جداگانه ابعاد موضوع خودسوزی این فرزند شهید را پیگیری کردند.

فرزند شهید برازیده متاهل و دارای سه فرزند بود که برای پیگیری وضعیت اشتغال و وام خود به اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران مراجعه کرده بود و بعد هم در  اعتراض به وضعیت موجود اقدام به خودسوزی با بنزین کرد.

به دنبال رخ دادن این حادثه تلخ ، معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران دستوراتی را در مورد حادثه خودکشی یکی از فرزندان شهدا در شهر یاسوج و دلجویی از خانواده این مرحوم صادر کرد.

 در پیام آمده است : در پی حادثه خودکشی منجر به فوت یکی از فرزندان گرانقدر شهدا در شهر یاسوج، گزارش نهایی مدیرکل حوزه ریاست و مشاور عالی رئیس و مدیرکل بازرسی بنیاد شهید و امور ایثارگران که در همان ساعات اولیه به عنوان نمایندگان ویژه جهت بررسی موضوع به استان کهگیلویه و بویراحمد اعزام شده بودند به رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ارائه شد.

بر اساس این گزارش سوءتدبیر مشاور امور ایثارگران استانداری کهگیلویه و بویراحمد که خود می‌بایست حل‌کننده مطالبات و معضلات خانواده‌های محترم شهدا و ایثارگران از جمله اشتغال، معیشت و غیره باشد، مشهود است. ایشان بجای اینکه طبق قانون پاسخگوی درخواست‌های ارسالی جامعه هدف ایثارگری برای حل مشکل اشتغال و مسکن و ... جامعه باشد، این متقاضی را با هدایتی نادرست طی نامه‌ای بلافاصله به بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ارجاع داده است. حال‌آنکه شایسته بود ضمن تلاش برای آرام‌سازی نامبرده، وی را به دستگاه‌های اجرایی استان جهت مساعدت رهنمون می‌ساخت.

همچنین مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کهگیلویه و بویراحمد و معاون تعاون و امور اجتماعی و نیز احدی از مددکاران بنیاد استان ضمن کم‌توجهی به شرایط بحرانی روحی و روانی و افسردگی عمیقی که حاکم بر این فرزند شهید بوده است؛ می‌بایست نامبرده را تا آرام شدن و برطرف کردن تنش‌های روحی شدید و هیجانی پیش‌آمده و تهدید مجدد به خودکشی در ساختمان بنیاد شهید و امور ایثارگران تحت مراقبت قرار می‌دادند و در ادامه جهت مداوا و معالجات روان‌پزشکی به مراکز درمانی جهت بستری مشایعت می‌کردند که این اقدام به شکل کامل صورت نگرفته است.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی دریافت این گزارش با ابراز تأسف از حادثه پیش‌آمده دستور برکناری مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کهگیلویه و بویراحمد و معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد این استان را صادر و به همراه مددکار مزبور امر به معرفی هیئت تخلفات کرد. همچنین دکتر قاضی‌زاده طی نامه‌ای به استاندار محترم برکناری مشاور امور ایثارگران استانداری را نیز درخواست کرد.

شایان‌ذکر است برخورد با خاطیان این پرونده به جهت عدم تمشیت امور پیش از حادثه مذموم و غیرشرعی خودکشی و سوءتدبیر لازم در مواجهه با مراجعه‌کننده مزبور صورت گرفته است.
شکی نیست ایثارگران و خانواده آن‌ها به مبانی دینی و شرعی فعل خودکشی آشنا هستند و مطالبات خود را از مجاری قانونی و اداری پیگیری خواهند کرد.

دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی همچنین دستوراتی را جهت دلجویی از خانواده و بازماندگان فرزند شهید مرحوم صادر کرد و مقرر شد هیئتی از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران در مراسم تشییع پیکر این فرزند شهید حضور یابد و کمک و مساعدت به فرزندان این مرحوم نیز بخش دیگری از این دستور است.

گفتنی است، بنیاد شهید و امور ایثارگران همواره تمام تلاش خود را در جهت ارائه خدمات و رسیدگی به امور تمامی ایثارگران انجام داده است اما بخشی از خدمات ازجمله موضوع اشتغال در بسیاری از موارد خارج از چهارچوب اختیارات اجرایی بنیاد است که لازم است در این زمینه تمامی دستگاه‌ها نیز به وظایف قانونی خود عمل کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha