وزیر آموزش انگلیس درباره تدریس برتری نژاد سفید هشدار داد

لندن – ایرنا – وزیر عراقی‌تبار آموزش انگلیس هشدار داد که القا برتری نژاد سفید در مدارس این‌ کشور نباید به یک امر مسلم تبدیل شود و می‌تواند پیامدهای حقوقی به همراه داشته باشد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، «ناظم زهاوی» افزود که برتری نژاد سفید یک دیدگاه چالش برانگیز است و آموزگارانی به ترویج آن مبادرت می‌ورزند باعث انتقال تفرقه‌های سیاسی به نسل آینده می‌شوند.

وی همچنین گفت  که طبق آخرین گزارش کمیته پارلمانی آموزش انگلیس، تدریس برتری نژادی در مدارس این کشور مخالف قانون برابری نژادی عنوان شده است. در واقع اینکه در مدارس به دانش‌آموزان این‌گونه القا شوند که آن‌ها به دلیل نژادشان با افراد جامعه متفاوت هستند غیرقانونی تلقی می شود.

زهاوی در بیانیه‌ای تصریح کرد که آموزگاران باید نسبت به تدریس احترام برای اقشار مختلف مردم و اختلاف‌ها مبادرت ورزند. وی گفت: مدارس نباید تئوری‌های چالش برانگیز آموزش دهند و دیدگاه شخصی را به عنوان واقعیت ارائه دهند. این مساله شامل تدریس برتری نژاد سفید هم می‌شود.

وزیر اموزش انگلیس تصریح کرد که مسائل سیاسی درباره نژاد باید به صورت متوازن و منطبق با واقعیت ارائه شود. این درحالیست که به گفته وی مراکز آموزشی بلحاظ قانونی موظف هستند که بی طرفی خود را هنگام آموزش مسائل حساس و پیچیده سیاسی حفظ کنند

این درحالیست که دولت انگلیس پیشتر خواستار اصلاح محتوای کتب درسی دانش‌اموزان درباره تاریخ خاورمیانه شد. دولت از مدارس خواست تا قرائت معتدل‌تری را درباره مناقشه فلسطین و اسرائیل به دانش‌آموزان آموزش دهند.

بر همین اساس «پیرسون» شرکتی که کتب آموزشی انگلیس را تولید می‌کند توزیع کتب تاریخ دوره متوسطه را که گفته می شود به نفع رژیم صهیونیستی نوشته شده به حالت تعلیق درآورده است. این برای دومین بار است که پیرسون در واکنش به منتقدان تاریخ بحران خاورمیانه دست به چنین کاری می‌زند.

دو سال پیش این شرکت انگلیسی مجبور شد تا بخش‌های از کتب تاریخ را که به نفع فلسطین نوشته شده بود در واکنش به اعتراض لابی صهیونیسم حذف کند. پیرسون حالا آماج حملات کمیته انگلیسی موسوم به دانشگاه‌های فلسطین قرار گرفته تا فرازهایی را که به نفع اشغال‌گران قدس نوشته شده حذف کند.

وکلای طرفدار فلسطین با انتشار گزارشی مفصل از تناقضات نسخه اصلاح شده تصریح کرده‌اند که محتوای ارائه شده، درحالی به درگیری‌های فلسطین اشاره دارد که خشونت های نظامیان صهیونیست در تاریخ معاصر کاملاً نادیده گرفته شده است. آن‌ها تاکید دارند که توازن در مواد آموزشی باید رعایت شود تا دانش‌آموزان با واقعیت‌ها آشنا شوند.

یک سخنگوی پیرسون گفت که این شرکت توزیع کتب تاریخ جی‌سی‌اس‌ئی را متوقف کرده تا درباره آن تجدید نظر کند. وی گفت: ما دیدگاه‌های وسیع‌تری را جمع‌آوری خواهیم کرد و اگر برای ایجاد توازن در محتوای کتاب نیاز به کار بیشتری باشد اقدام خواهیم کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha