نماینده مجلس: حذف یارانه پنهان، بدون طرح و برنامه‌‎ مشکل آفرین است

بوشهر-ایرنا- رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: حذف یارانه پنهان بدون طرح و برنامه‌ شاید منبع فابل توجهی برای دولت ایجاد کند ولی در مقابل مشکلاتی نیز برای کشور به دنبال دارد.

به گزارش ایرنا، جعفر قادری روز جمعه در جریان بازدید اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از بندر بوشهر اظهار کرد: سالانه ۸۰ میلیارد دلار یارانه پنهان با عنوان یارانه سوخت و انرژی و شکل‎‌های دیگری پرداخت می‌شود که حذف آن نیازمند برنامه جامع و کامل است.

وی بیان کرد: در جریان هدفمندی یارانه‌‏ها وقت زیاد و ساز و کارهای مختلف پیش بینی شد که در ادامه فرصتی نیز برای تحقق این برنامه ایجاد کرد.

قادری ادامه داد: در بودجه امسال نیز مصوب شده بود حدود هشت میلیارد دلار ارز چهارهزار و ۲۰۰ تومنی پرداخت شود ولی بعد با برآوردها مشخص شد این میزان تا پایان سال به ۱۸ میلیارد دلار برسد.

وی اظهار داشت: در این زمینه حذف یارانه پرداختی ارز چهار هزار و۲۰۰ تومانی براحتی امکان پذیر نیست.

قادری عنوان کرد: با این حال در موضوع و مباحث سوخت و حامل‌های انرژی چنانچه با یک کار مطالعاتی نباشد و مقدمه آن بخوبی فراهم نشود اثرهای آن روی تورم و توزیع درآمد ممکن است مشکلات و بی ثباتی هایی ایجاد کند که پیامدش از خود پرداخت یارانه بیشتر نباشد.

وی گفت: در دولت و مجلس باید به جمع بندی دست یافت تا یارانه به کالاهای شایسته در اقتصاد مانند مسکن و بهداشت و درمان پرداخت شود.

قادری اظهار داشت: بنابراین باید روی مباحث،کارهای تئوریک صورت گیرد تا پس از جمع بندی بخوبی در این حوزه تلاش شود.

وی بیان کرد: طرحی در مجلس در دستور بررسی است که سه درصد از سود خالص شرکت‎های صنعتی برای توسعه و رفع محرومیت از مناطق میزبان استفاده شود که این طرح قبل از نهایی شدن به صحن مجلس می‏‌رود.

قادری افزود: در ارتباط با قیمت گاز نیز که به طور مشخص مربوط به استان بوشهر است پیشنهادهایی مطرح است که صنایع پتروشیمی به ازای هر مترمکعب گاز دریافتی مبلغ مشخصی برای توسعه این استان هزینه کنند.

وی گفت: قیمت گازی که اکنون به پتروشیمی‏‌ها ارائه می‏‌شود بسیار پایین است و پیشنهادهایی مطرح است تا عددی بر آن اضافه و این مازاد قیمت صرف توسعه استان بوشهر است.

اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی چهارشنبه شب با هدف سفر سه روزه و بازدید از پروژه‌های توسعه‌ای میدان گازی پارس جنوبی، بازدید از گلخانه های شهرستان دشتی، شرکت در شورای برنامه‌ریزی استان بوشهر، بازدید از بنادر و نیروگاه اتمی بوشهر وارد فرودگاه بین المللی خلیج فارس عسلویه شدند. 

اعضای این کمیسیون ظهر امروز بوشهر را به مقصد تهران ترک کردند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha