اشتغال، دغدغه مهم زنان سرپرست خانوار در اصفهان
عکس تزئینی است

اصفهان-ایرنا-اشتغال برای تامین معاش و مهارت آموزی و توانمندسازی اجتماعی دغدغه مهم زنان سرپرست خانوار است که در اداره کل امور بانوان استانداری اصفهان و با تعامل دیگر نهادهای اجتماعی این استان دنبال می‌شود.

موضوع زنان سرپرست خانوار از اولویت‌های دولت است و بسیاری از طرح‌ها به‌ویژه طرح‌های اقتصادی و اشتغال‌زایی با اولویت این گروه از زنان تدوین‌شده که در استان اصفهان نیز اجرایی شده است.

 مرکز توانمندسازی زنان سرپرست خانوار ازجمله اقدامات صورت گرفته برای این قشر است که سال گذشته در استان اصفهان راه‌اندازی شد و با ارائه تسهیلاتی که برخی از نهادها به این گروه ارائه می‌کنند همه سعی در کاهش دغدغه‌ها داشته‌اند.

رشد ۲ درصدی جمعیت زنان سرپرست خانوار

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اصفهان در خصوص آمار جمعیت زنان سرپرست خانوار این استان به ایرنا گفت که بر اساس آخرین سرشماری، ۱۹۶ هزار و ۳۰۸ خانوار این استان توسط زنان اداره می‌شود.

محمدرضا لعلی افزود: این آمار در مقایسه با سرشماری سال ۹۰ رشد ۲ و هفت‌دهم درصدی داشته است و  آمار جدیدی از زنان سرپرست خانوار نداریم.

وی بابیان اینکه بخشی از این افراد تحت پوشش سازمان‌های حمایتی هستند، تصریح کرد: خیریه‌ها و کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی به گروه نیازمند خدمات‌رسانی می‌کنند.

۷۷ هزار زن سرپرست خانواده  در اصفهان تحت حمایت سازمان‌های حمایتی هستند

مدیرکل بهزیستی اصفهان به جمعیت تحت پوشش خود از این قشر اشاره کرد و گفت: نزدیک به ۱۰ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش این سازمان هستند.

ولی اله نصر ادامه داد: علاوه بر مبلغ مستمری خدمات مهارت افزایی و توانمندسازی اجتماعی و همچنین آموزش برای اشتغال‌زایی به آنان ارائه می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره)اصفهان هم جمعیت زنان تحت پوشش این نهاد را ۶۷ هزار نفر اعلام کرد و گفت: این افراد به دلیل ازکارافتادگی همسر خود و یا طلاق، فوت همسر و ازکارافتادگی شوهرشان متقاضی حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند.

کریم زارع افزود: خدمات حمایتی برای معیشت، تحصیل و جهیزیه فرزندان این افراد با کمک خیران انجام می‌شود و همچنین آموزش‌هایی برای توانمندسازی آنان ارائه می‌شود.

ارائه طرح‌های حمایتی از زنان سرپرست خانوار

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری اصفهان نیز به ایرنا گفت که ۲ طرح توانمندسازی اقتصادی و مهارت‌آموزی زنان سرپرست خانوار از سال ۹۷ در استان اصفهان هم‌زمان با کل کشور آغازشد که پروژه مهارت‌آموزی ویژه مناطق حاشیه‌نشین بوده است.

شادی فضلی افزود: ۴۶۰ نفر از زنان سرپرست خانوار در طرح توانمندسازی اقتصادی شرکت کردندو از ظرفیت‌های آموزشی بهره‌مند شدند و زمینه حضور آنان در سراچه‌های فروش آنلاین و همچنین نمایشگاه‌ها فراهم‌شده است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری اصفهان بابیان اینکه ۲۸۰ نفر از زنان مناطق حاشیه‌نشین نیز تحت آموزش‌های فنی حرفه‌ای قرارگرفته‌اند، خاطرنشان کرد: زمینه ورود به بازار کار این دسته از زنان نیز از طریق برگزاری نمایشگاه‌ها و فروش آنلاین آماده‌شده است.

وی بابیان اینکه تسهیلات بانکی به حدود هزار نفر از زنان سرپرست خانواده این استان با اولویت اشتغال‌زایی اختصاص‌یافته است، یادآور شد: با اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی مجدد امکان معرفی افراد جدید برای دریافت تسهیلات بانکی نیز ایجاد و این موضوع در اشتغال و تأمین معاش آنان کمک خواهد کرد.

فضلی با اشاره به دغدغه‌های اجتماعی این قشر گفت: ارتقا کیفیت سلامت جسم و روان و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برای زنان سرپرست خانوار موردتوجه بوده و با همکاری کانون وکلا، دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان فرهنگی ورزشی اجتماعی شهرداری اصفهان دوره‌های آموزشی در حال برگزاری است.

وی افزایش دانش حقوقی، ارتقای حقوق شهروندی، تعالی حقوق خانواده و تسهیل ارائه خدمات حقوقی به خانواده‌ها و توانمندسازی در حوزه اجتماعی را از سرفصل‌های آموزشی این دوره‌ها بیان کرد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری اصفهان اجرای طرح توان‌افزایی و ارتقای تاب‌آوری اجتماعی را از دیگر برنامه‌های این نهاد با همکاری سازمان‌های فرهنگی و اجتماعی بیان کرد و افزود: چنین اقداماتی توانسته علاوه برافزایش دانش عمومی، این قشر را نسبت به تهدیدهای اجتماعی توانمند کرده است.

وی با اشاره به زنان سرپرست خانوار زندانی در ندامتگاه‌های استان اصفهان گفت:: با تعامل بین واحدهای تولیدی و صنعتی اصفهان زمینه اشتغال آنان برای رفع مشکل اقتصادی و تأمین معاش زندگی فراهم‌شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha