دیار خورشید مهیای میلاد سرور کائنات

مشهد- ایرنا- زمین و آسمان در آستانه میلاد پیامبر اکرم محمد امین (ص) غرق در نور و سرور است و در اقصی نقاط دنیای اسلام این عید بزرگ جشن گرفته می‌شود، حال و هوای مشهدالرضا (ع) نیز که میعادگاه ارادتمندان اهل بیت (ع) در ایران است در این ایام کاملا متفاوت و شادمانه است.

به گزارش ایرنا، هفدهم ربیع‌الاول مبارک‌ترین روز در تاریخ بشریت و میلاد وارث پیامبران است، روزی که خداوند به" آمنه بنت وهب" پسری عطا کرد که منجی بشریت و ختم مرسلین شد.
فرستاده خدا محمد مصطفی(ص) مردی کامل بود که به امانت داری، وفای به عهد، تواضع، اخلاق نیک، سیرت پاک، اکرام دیگران و سخاوتمندی نظیر نداشت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) می‌‏فرماید: هنگامی که پیامبر خدا (ص) متولّد شد، بت‏های آویزان به کعبه، همگی به رو به زمین سقوط کردند و شب هنگام، ندایی از آسمان شنیده شد که حق آمد و باطل درهم کوبیده شد، به راستی که باطل نابود شدنی است.
ایام میلاد آن حضرت، همیشه برای مسلمانان جهان به عنوان یکی از بزرگترین اعیاد مطرح بوده و در این ایام در گوشه و کنار دنیای اسلام شور و نشاط برپاست، مشهدالرضا (ع) نیز به عنوان کانون تجمع مسلمانان در ایام میلاد جد ضامن آهو حال و هوایی متفاوت دارد و در کوچه های این شهر شوری بی‌حد برپاست و مشتاقان ولایت شادمانه به استقبال میلاد نور رفته‌اند.
نورافشانی و جشن‌های عید در عید
یکی از ملموس‌ترین اقدامات در زادروز پیامبر اکرم (ص) در خطه خورشید فضاسازی شهری و نورافشانی است، معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: راه‌اندازی گذر مهربانی و جشن‌های عید در عید از جمله اقدامات این سازمان در ایام ولادت حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) در بوستان‌های بزرگ سطح شهر است.
مجتبی منتظری افزود: برپایی ایستگاه‌های فرهنگی همراه با نورافشانی و اجرای سرود و مسابقه از جمله برنامه‌های ویژه جشن میلاد رسول از ۲۹ مهر تا اول آبان است.
وی اضافه کرد: همچنین شهرداری مشهد برای فضاآرایی شهری، ۲60 هزار متر ریسه رنگی در پل‌ها، روگذرها، سرگذرها و معابر اصلی شهر و در سایر خیابان‌های سطح شهر نصب کرده است.
رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت:هزار عدد پرچم بیرقی نیز سر در مغازه‌ها و معابر اطراف حرم رضوی با عنوان "اسعد الله"  و سه هزار عدد پرچم بیرقی رنگی هم در مسیر خطوط بی.‌آر.تی با ترکیب سبز، زرد، آبی و قرمز نصب شده‌ است.

منتظری افزود: تصاویر ۱۸ شهید وحدت نیز در ۴۲ سازه قاب عکس در سطح شهر مشهد به نمایش درآمده است.
 کارناوال شادی در محدوده حرم رضوی
شهردار منطقه ثامن شهرداری مشهد نیز از برگزاری کارناوال شادی در محلات این منطقه با محوریت مساجد و به صورت مشارکتی توسط شهروندان در این ایام خبر داد.
سید فرهاد حجازی افزود: جشن بزرگ وحدت نیز همزمان با شب میلاد پیامبر اکرم(ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع) در محله هاتف و با مشارکت مسجد صاحب الزمان (عج) برپا می‌شود.
وی ادامه داد: برگزاری طرح اهدای کمک مومنانه، تهیه جهیزیه برای نوعروسان محله و برگزاری پاتوق های سرود میدانی در معابر منتهی به حرم مطهر از دیگر ویژه برنامه های فرهنگی ویژه میلاد پیامبر اکرم (ص) است.
شهردار منطقه ثامن مشهد گفت: شست و شو و گلاب پاشی روزانه ۶۰ هزار متر مربع از خیابان‌ها و مبادی منتهی به حرم مطهر امام رضا(ع) و آذین‌بندی منطقه از دیگر اقدامات این شهرداری در هفته وحدت بوده است.
نمایش ۱۵۰ نماد نوری
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد نیز با اشاره به فضا آرایی، آذین‌بندی و زیباسازی کلانشهر مشهد، همزمان با ایام ولادت رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) گفت: در راستای منظرسازی و فضا آرایی محیط شهری اقدامات گسترده‌ای انجام شده که نمایش ۳۴ المان شمسه ویژه تبریک هفته وحدت،۱۵۰ المان نوری خورشیدی تبریک هفته وحدت، رفع نقص و روشن نمودن ریسه های چراغانی در سطح شهر به طول بیش از ۲۳۱ کیلومتر و جانمایی و نصب بیش از ۳۴۰ سازه‌ اکران تبلیغات مذهبی در سطح مناطق ۱۳ گانه از آن جمله است.
مهدی یعقوبی افزود: همچنین با توجه به حضور زائران و مجاوران در بارگاه نورانی امام رضا(ع)، بیش از ۲ میلیون متر طول از جداول سطح شهر با اولویت معابر منتهی به حرم مطهر، هزار و ۴۳۷ ایستگاه اتوبوس در محدوده حرم رضوی و تمامی معابر منتهی به حرم مطهر، به صورت مکرر توسط بیش از سه هزار نفر نیروی کارگری تنظیف و شست و شو می‌شود.
وی اضافه کرد: در این ایام ۹۰۰ چشمه سرویس بهداشتی عمومی به صورت شبانه روزی برای ارائه خدمت به زائران و مجاوران فعال است و با هماهنگی صورت گرفته با هیات امنای برخی از مساجد اطراف حرم مطهر رضوی، حدود ۸۰۰ چشمه سرویس بهداشتی دیگر این مساجد نیز با افزایش ساعت خدمات دهی به زائران و مجاوران، در این ایام فعال خواهد بود.
نقاره‌خوانی و سایر برنامه های حرم رضوی
دبیر ستاد مناسبت های ویژه آستان قدس رضوی نیز در تشریح برنامه‌های حرم مطهر رضوی در ایام میلاد پیامبر اکرم (ص) گفت: ۲۶ برنامه در حرم مطهر رضوی با مدیریت عالی حرم مطهر برگزار می‌شود که برگزاری مراسم نقاره نوازی ولادت حضرت رسول اکرم و امام جعفر صادق(ع)، توزیع هدایای متبرک بین زائران، آزادسازی زندانیان و توزیع شیرینی در مراسم ولادت حضرت پیامبر اعظم(ع)، گل‌آرایی ویژه حرم مطهر رضوی، چراغانی حرم مطهر رضوی، نصب پرچم و کتیبه مناسبتی در ایوان‌ها و صحن‌های حرم مطهر رضوی، توزیع بسته‌های صبحانه بین نمازگزاران و توزیع ناهار یا شام در بین مهمانان اهل‌ سنت حرم مطهر رضوی از آن جمله است.
عبدالحمید طالبی افزود: مراسم شب میلاد رسول اکرم(ص) و میلاد امام جعفر صادق(ع) نیز یکم آبان‌ ماه بعد از نماز مغرب وعشا ویژه عرب‌زبان‌ها در رواق دارالمرحمه، مراسم شب میلاد رسول اکرم(ص) و میلاد امام جعفر صادق(ع) یکم آبان‌ماه به صورت لاتین با استفاده از بستر فضای مجازی، مراسم شام میلاد رسول اکرم(ص) و میلاد امام جعفر صادق(ع) دوم آبان‌ماه ساعت ۱۹ ویژه آذری‌زبان‌ها از دیگر برنامه های حرم مطهر رضوی است.
وی ادامه داد: عرض ارادت گروه‌های سرود به ساحت پیامبر اعظم به‌صورت اجرای میدانی در صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر رضوی، عرض ارادت گروه‌های نمایشی به ساحت پیامبر اکرم(ص) به‌صورت اجرای میدانی در ورودی‌های حرم مطهر رضوی و برگزاری محفل انس با قرآن کریم در محل رواق امام‌خمینی تا دوم آبان از دیگر برنامه‌های حرم مطهر رضوی است.
دبیر ستاد مناسبت های ویژه آستان قدس رضوی گفت: برپایی جشن ازدواج بیش‌از ۸۰۰ زوج حاشیه شهر مشهد مقدس در حرم مطهر، اردوی افراد زندانی در بند اصلاح و تربیت، ایستگاه‌های پذیرایی در مجمع‌های بین‌راهی منتهی به مشهد مقدس، جشن‌های محوری در استان‌ها با مشارکت خادمیاران رضوی کانون‌های خدمت رضوی از دیگر برنامه های فرهنگی ویژه ایام میلاد است که توسط بنیاد کرامت رضوی اجرا می‌شود.
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha