شیرینی وحدت مذاهب در گلستان با کار فرهنگی به دنیا شناسانده شود

گنبدکاووس - ایرنا - امام جمعه گنبدکاووس با قدردانی از وحدت و همدلی حاکم بر کشور گفت: شیرینی زندگی همراه با محبت و دوستی در مناطق میزبان اقوام و مذاهب گوناگون در ایران اسلامی به ویژه استان گلستان باید با اقدامات فرهنگی، هنری و رسانه‌ای به عنوان الگو به دنیا نشان داده شود.

حجت الاسلام محمود ترابی روز شنبه همزمان با هفته وحدت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: یکی از مسائلی که در استان‌های با ترکیب جمعیت شیعه و سنی می‌تواند به عنوان الگو برای جهان اسلام و دنیا شناخته شود نوع زندگی عاطفی و دوستانه حاکم بر این مناطق است.

وی با اشاره به اهمیت اقوام و مذاهب گنبدکاووس به شادی و غم یکدیگر گفت: در این شهرستان در صورت اینکه فردی از اهل سنت از دنیا برود، دوستان و آشنایان وی از اهل تشیع بدون توجه به تفاوت در آداب و رسوم به راحتی در مراسم عزاداری حاضر می‌شوند و بر عکس این قضیه نیز قابل مشاهده است.

وی افزود: همچنین در زمان برپایی مراسم انقلابی مانند راهپیمایی‌ ها، علمای تشیع و تسنن گنبدکاووس در صفوف به هم پیوسته و دست در دست یکدیگر در حمایت از ایران اسلامی و محکومیت ایادی استکبار حضور دارند.

امام جمعه گنبدکاووس ادامه داد: علاوه بر این در تمام ادارات و محیط‌های فرهنگی مانند آموزش و پرورش و دانشگاه‌های شهرستان کارکنانی از شیعه و سنی حضور دارند که بدون هیچ حس تعارضی در حال ارائه خدمت هستند.

حجت الاسلام ترابی اضافه کرد: مهمترین علت زندگی دوستانه حاکم بر مناطق تلفیقی ایران اسلامی، زدودن حساسیت از مسائل اختلافی است.

وی با اشاره به تلاش استعمار برای ایجاد اختلاف و درگیری و تقویت رگه‌های تعارض در میان مسلمانان، گفت: سیاست جهان اسلام در این رابطه باید التیام بخشی مسائل حاشیه‌ای ایجاد شده در مناطق تلفیقی و جلوگیری از سرایت عقاید حساسیت‌زا در زندگی جمعی باشد.

به روایت اهل سنت ۱۲ ربیع الاول سالروز ولادت پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) است و اهل تشیع معتقدند که آن حضرت در ۱۷ ربیع الاول متولد شده است.

با ابتکار حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی از ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha