۲۹ مهر ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۴۷
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84514112
۰ نفر

برچسب‌ها

جانسون: شمار مبتلابان به کرونا بالاست

لندن – ایرنا – نخست وزیر انگلیس با اذعان به شمار بالای مبتلایان به کرونا در این کشور گفت، دولت آمارها را هر روز زیر نظر دارد، اما برنامه‌ای برای اعمال مجدد محدودیت‌های کرونایی برای مهار اوضاع ندارد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، دولت محافظه‌کار بوریس جانسون تاکنون دربرابر اجرای طرح اضطراری مقابله با کرونا که بر اجباری کردن استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و دورکاری نظارت دارد مقاومت کرده است.

دولت انگلیس اواخر تیرماه گذشته بیشتر محدودیت‌های کرونایی را رفع و اعلام کرد که مردم باید به کرونا عادت کنند. آن زمان آمار روزانه مبتلایان حدود ۳۹ هزار نفر بود اما طی شبانه روز گذشته آمارها از ۵۰ هزار نفر در روز تجاوز کرده است.

وزیر بهداشت انگلیس دیروز (چهارشنبه) هشدار داد که همه‌گیری کرونا در کشور به پایان نرسیده و ممکن است که شمار مبتلایان به ۱۰۰ هزار نفر در روز برسد. ساجد جاوید در نشست خبری روزانه دولت افزود: دولت پیش‌بینی کرده بود که آمار مبتلایان به کرونا در فصل زمستان افزایش یابد و «آثار آن به تدریج در حال ظاهر شدن است.»

وی ادامه داد که ویروس کرونا «تا مدت‌ها در کنار ما خواهد بود و یک تهدید به شمار می‌رود».

و با این حال گفت که دولت در این مقطع برنامه‌ای برای اجرای طرح دوم مقابله با کرونا که بر اعمال مجدد محدودیت‌های کرونایی نظارت دارد، ندارد.

برخی از شخصیت‌ها و چهره‌های ارشد سازمان خدمات بهداشتی انگلیس خواستار اجرای فوری طرح اضطراری دولت و بازگرداندن برخی از محدودیت‌های کرونایی شده‌اند تا از بروز بحران بهداشتی جلوگیری شود. اما بوریس جانسون امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران، چنین تصمیمی را رد کرد و گفت: ما آمارها را به دقت زیر نظر داریم. البته آمارها بالاست ولی در محدوده‌ای است که پیش‌بینی می‌کردیم. بنابراین طبق نقشه جلو می‌رویم.

وی بیان کرد، انگلیس به دلیل واکسیناسیون عمومی مردم در وضعیت بهترین به نسبت پارسال قرار دارد. نخست وزیر انگلیس با این حال گفت که کشور باید با سرعت بخشیدن به واکسیناسیون آن‌هایی که واکسینه نشده‌اند و تزریق دُز سوم به افراد آسیب‌پذیر، خود را دربرابر کرونا نیرومند سازد.

این درحالیست که «کی‌یر استارمر» رهبر حزب اصلی مخالف انگلیس (کارگر) هشدار داد که مرحله بحث کردن درباره واکسیناسیون گذشته و دولت باید طرح اضطراری مقابله با کرونا را اجرایی کند. او با انتقاد از روند کند واکسیناسیون افزود: دولت باید سیاست خود را تغییر دهد و ضمن اعمال مجدد محدودیت‌های کرونایی روزانه ۵۰۰ هزار نفر را واکسینه کند.

دفتر نخست وزیری انگلیس عصر پنجشنبه اعلام کرد که تغییر در این زمینه نیازمند رای‌گیری در پارلمان است. طبق آخرین آمار رسمی منتشر شده ۵۲ هزار و ۹ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته در انگلیس به کرونا مبتلا شده و ۱۱۵ نفر جان باخته‌اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha