کمیسیون انتخابات عراق صحت ۷ شکایت را پذیرفت؛ بازشماری دستی صندوق ها

بغداد-ایرنا- کمیسیون انتخابات عراق در بیانیه ای که رسانه های عراقی منتشر کرده اند از قبول صحت ۷ شکایت از مجموع ۱۸۱ مورد قابل بازبینی و بازشماری آرای صندوق های انتخابات پارلمانی در این ۷ حوزه خبر داد.

به گزارش ایرنا، به این ترتیب ۱۷۴ شکایت دیگر رد شده اما این ۷ اعتراض پذیرفته شده است که شامل حوزه هایی در ۴ استان بغداد (۲ مورد)، بصره (۱ مورد)، اربیل (۱ مورد) و نینوا (۳ مورد) است.

بیانیه کمیسیون انتخابات عراق افزود: بر این اساس آرای صندوق‌های حوزه های مذکور به صورت دستی با حضور نمایندگان نامزدها و براساس تدابیری که بعدا اعلام خواهد شد بازشماری می‌شود.

کمیسیون انتخابات عراق تصریح کرد، هنوز مواردی از شکایات در دست بررسی است که روزانه و بعد از بررسی های دقیق کارشناسی درباره آن اطلاع رسانی خواهد شد.

پیش از این جنین پلاسخارت نماینده ویژه سازمان ملل در عراق با وجود اعتراض های مکرر ائتلاف های سیاسی به دخالت او در روند برگزاری انتخابات و شمارش آرا، مانع شمارش دستی آرا شد و به گفته نمایندگان الفتح، آنها را از مراکز بازشماری به مدت یک ساعت اخراج کرد.

شکایت های قانونی در صورتی که در رده بندی قرمز قرار گیرند به عنوان تهدید کننده انتخابات در عراق قلمداد می شوند و پیش از این در گزارش ها آمد که نتایج انتخابات زودهنگام پارلمانی ۲۰۲۱ این کشور، در انتظار صدور حکم قضایی درباره ۱۰ شکایت قانونی رده قرمز است.

شکایت ها یا اعتراضات قانونی که در رده قرمز گنجانده می شوند می توانند مشروعیت انتخابات را زیر سوال برده و کل نتایج را ابطال کنند یا در کمترین تاثیر آن، نتایج اولیه اعلام شده توسط کمیسیون عالی مستقل انتخابات را تغییر دهند.

کمیسیون عالی مستقل انتخابات با رد اکثر اعتراضات به نتایج اولیه انتخابات دهم اکتبر ۲۰۲۱ (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) اعلام کرده بود که  ۱۰ شکایت از مجموع این شکایت های قانونی در رده بندی قرمز گنجانده شده و در انتظار حکم قضایی است. با این حال، مشخص نیست آیا این ۷ مورد شکایت پذیرفته شده اخیر بخشی از ۱۰ مورد اعلامی پیشین کمیسیون عالی انتخابات است یا خیر.

براساس گزارش ها، بالغ بر یک هزار و ۳۰۰ شکایت حقوقی به نتایج انتخابات به کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق واصل شده که از این تعداد، کمیسیون، اغلب آنها را رد کرده و تنها بررسی ۳۹۷ شکایت حقوقی را پذیرفته است.

طبق اعلام کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق، ۲۶ شکایت متعلق به انتخابات خاص ویژه نیروهای مسلح و آوارگان و زندانیان در روز هشتم اکتبر (۱۶ مهرماه ۱۴۰۰) و ۳۶۱ شکایت نیز متعلق به انتخابات عمومی در دهم اکتبر (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) است.

براساس اعلام کمیسیون، ۹ شکایت نیز متعلق به نتایج شمارش دستی آرا است.

از مجموع این شکایت‌ها، ۱۰ اعتراض در رده بندی قرمز قرار داده شده که در صورت صحت این اعتراضات بر نتایج اولیه انتخابات اثر خواهد گذاشت.

همچنین ۱۶۱ شکایت در رده زرد (فاقد اهمیت) و ۱۳۸ شکایت در رده سبز (تدابیر اجرایی انتخابات) قرار داده شده است.

این کمیسیون افزوده است که ۸۸ شکایت حقوقی دیگر باقی مانده که هنوز درباره آن رده بندی صورت نگرفته است.

«حسن سلمان» مدیر بخش اطلاع رسانی در کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق در گفت وگو با تلویزیون دولتی عراق (العراقیه) گفته است که نتایج انتخابات در سه رده سبز، زرد و قرمز معمولا حسب اهمیت و نوع شکایت رده بندی می شوند.

وی با اشاره به اهمیت شکایت های قرمز گفته است که شکایت قرمز، شکایت هایی است که بر نتایج انتخابات اثر می‌گذارد اما شکایت سبز متعلق به بخش های عملیاتی انتخابات است و شکایت های زرد به عنوان شکایت های کم اهمیت تلقی می‌شوند.

کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق، مرجع رسیدگی به این شکایت ها نیست بلکه یک هیات از قضات متخصص در داخل کمیسیون، مسوولیت رسیدگی به شکایت ها را بر عهده دارد.

در وقت حاضر جمع قابل توجهی از تحصن کنندگان در ضلع جنوبی منطقه امنیتی سبز (مقر هیات دولت، پارلمان و سفارتخانه های آمریکا و انگلیس) در مرکز بغداد در اعتراض به نتایج انتخابات ۲۰۲۱ خیمه های تحصن زده و در انتظار رسیدگی به شکایت ها به ویژه شکایت های رده قرمز هستند.

بسیاری از جریان های سیاسی و افکار عمومی مردم عراق معتقدند که نتایج انتخابات ۲۰۲۱ به طور هدفمند دستکاری شده و عوامل خارجی را متهم به دست داشتن در این اقدام می کنند.

آمریکا، امارات، رژیم صهیونیستی و نماینده دبیرکل سازمان ملل درعراق مهمترین طرف های متهم به دستکاری نتایج انتخابات اخیر عراق هستند و گفته می شود که برخی طرف های داخلی با آنها همکاری کرده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha