مراجع تقلید قم به رییس مجلس شورای اسلامی چه گفتند؟

قم- ایرنا- مراجع تقلید و علمای حوزه علمیه قم در دیدار با رییس مجلس ضمن تاکید بر بهبود وضعیت معیشتی، مهار تورم، تصویب قوانین عادلانه و رفع فقر و افزایش رضایتمندی مردم نسبت به کاهش قدرت خرید مردم و روند پیری جمعیت کشور هشدار دادند.

به گزارش ایرنا، محمدباقر قالیباف صبح پنجشنبه به منظور دیدار با مراجع و علمای حوزه علمیه به شهرمقدس قم سفر کرد و طی این دیدارها گزارشی از مهمترین اقدامات مجلس شورای اسلامی در سال گذشته ارائه کرد.

قالیباف در این دیدارها با اشاره به اولویت ها و اهداف مهم مجلس شورای اسلامی از تصویب و اجرای قانون راهبردی رفع تحریم ها برای افزایش قدرت چانه زنی تیم مذاکره کننده، اصلاح ساختار بورس و بودجه، کوتاه کردن دست دلالان از ارز دولتی، تلاش برای افزایش ارزش پول ملی، کنترل نقدینگی و مهار تورم به همراه تولید مسکن و رفع موانع تولید و اشتغال را از مهمترین اقدامات مجلس در ۲ سال گذشته نام برد.

رییس مجلس شورای اسلامی دیدارهای خود در قم را با حضور در دفتر حجت الاسلام شهرستانی نماینده آیت الله سیستانی در ایران آغاز و سپس در دیدارهای جداگانه ای با حضرات آیات ، مکارم شیرازی، جوادی آملی، سبحانی، صافی گلپایگانی ، نوری همدانی، علوی گرگانی و حسینی بوشهری رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه و سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) دیدار و گفت و گو کرد.

آیت‌الله علوی گرگانی:همه باید به حل مشکلات کشور کمک کنیم

مراجع تقلید قم به رییس مجلس شورای اسلامی چه گفتند؟

آیت‌الله سیدمحمدعلی علوی گرگانی از مراجع تقلید در دیدار رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کشور در شرایطی قرار دارد که همه باید در روند حل مشکلات آن کمک کنیم.

آیت الله علوی گرگانی افزود: از پیامبر(ص) و ائمه(ع) روایتی درباره شکر نعمت است که ایشان فرمودند بهترین راه شکر هر نعمتی این است که در همان راهی که خدا می خواهد مصرف شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: اگر نارضایتی از سوی مردم وجود دارد به دلیل این است که حق مردم داده نشده پس باید میان آنها باشیم و حق مردم را ادا کنیم.

این مرجع تقلید با اشاره به وضعیت کشور، گفت: در حال حاضر کشور در شرایطی قرار گرفته است که نیاز بسیار به کمک و مساعدت دارد که البته شما به تنهایی نمی توانید و همه ما باید به حل آن کمک کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه در شرایطی هستیم که چند مطلب حساس باید رعایت شود، عنوان کرد: در وهله اول سعی کنید همواره میان مردم باشید یعنی علاوه بر حفظ تقوا سعی کنید میان مردم باشید.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم در پایان با اشاره به اهمیت موضوعات اقتصادی و معیشتی خاطرنشان کرد: وقتی خبردار شدم افراد لایقی در رأس کار آمده اند خوشحال شدم و اکنون انتظار داریم هرچه زودتر آثار و برکات این حضور را ببینیم.

قالیباف: قانون راهبردی لغو تحریم‌ها قدرت چانه‌زنی ایران را افزایش داد

رییس مجلس نیز در این دیدار با اشاره به مساله هسته‌ای گفت: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را تصویب کردیم که یکی از خلاءهای جدی بود و توانست برای کشور تولید قدرت کند و امروز می‌بینیم در جریان مذاکرات وین، همین قانون است که دست مذاکره‌کنندگان را باز و قدرت چانه‌زنی ایران را افزایش داده است.

وی افزود: در جریان مذاکرات همواره وزارت خارجه آمریکا به ایران می‌گفت این اقدامات در اختیار ما نیست و کنگره تصمیم گرفته و ما نمی توانیم چیزی بگوییم و اکنون تصویب این قانون در مجلس قدرت دیپلمات های ما را افزایش داده و زیر بار هر ادعایی از سوی آنها نمی رویم.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به تصویب طرح تسهیل صدور مجوز برخی کسب و کارها، یادآور شد: مردم در گذشته برای ایجاد یک شغل برای مثال احداث یک دامپروری باید بیش از ۹۰ بار به دستگاه های دولتی در ارگان های مختلف مراجعه می کردند تا مجوز بگیرند که ما کاملا موضوع را برعکس کردیم.

قالیباف همچنین با بیان اینکه در حوزه معیشت کرونا یک نوبت سبد معیشتی برای خانواده ها در نظر گرفتیم، تدبیری برای مالیات مسکن های خالی اندیشیده و اقداماتی در حوزه بورس داشتیم، گفت: در دستور کار داریم تا بتوانیم یارانه ای را که عملا نصیب دلالان می شود با تدبیری برای افزایش قدرت خرید مردم مستضعف استفاده کنیم.

قالیباف همچنین در این دیدار ضمن تبریک ایام هفته وحدت، میلاد نبی اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع)، گفت: بسیار خرسندم بعد از مدت مدیدی که به خاطر رعایت پروتکل های بهداشتی ایجاد شده و کم توفیق بودیم، توانستیم خدمت حضرتعالی برسیم، در غیر این صورت در هر کجا خدمت می کردیم سالی دو نوبت خدمت شما رسیده و از رهنمودها و توصیه های شما استفاده می کردیم.

آیت‌الله نوری همدانی: برقراری عدالت در برابر ظلم و فقر مهمترین کار مجلس است

آیت‌الله حسین نوری همدانی نیز در دیدار قالیباف از مراجع تقلید روایتی از امام علی(ع) را مورد توجه قرار داد و گفت: مهم‌ترین کار شما در مجلس شورای اسلامی برقراری عدالت در برابر ظلم و فقر در جامعه و ایجاد حق است.

وی بیان کرد: امام علی(ع) نقل است که امام علی(ع) فرمود اگر هفت اقلیم روی زمین را به من بدهند، من دانه‌ای را از دهان مورچه‌ای نمی‌گیرم و این امام همام برای مبارزه با ظلم و برقراری عدالت جدیت دارند و مهم‌ترین کار شما نیز برقراری عدالت در برابر ظلم و فقر در جامعه و ایجاد حق است.

این مرجع تقلید ادامه داد: توجه کنید کاری که می کنید برای مردم باشد، در کنار آنها باشید و مشکلاتشان را درک کنید. مردم از بازدیدهای حضوری شما بسیار خوشحال می شوند و اخلاق خوب شما با آنها بسیار مهم است که نباید آن را ترک کنید.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به آیه ای از قرآن کریم که خداوند در آن فرموده ای اهل ایمان! قیام کنید برای اجرای عدالت، اظهار داشت: این افراد در دنیا نمونه هستند و نظر امام(ره) نیز همین بود. از این رو باید موضوعی در دنیا ایجاد کنید که نمونه باشد و انقلاب اسلامی نمونه ای برای جهان است که نظیر ندارد و زمینه ای برای ظهور امام زمان(عج) است.

این مرجع تقلید ادامه داد: من رسانه های داخلی و خارجی را دنبال می کنم و می دانم کار شما بسیار مهم است و دشمن نیز در برابر شما صف آرایی کرده، آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی لحظه ای از فکر علیه ما بیکار نیستند از این رو لحظه ای نباید بی تفاوت بود.

قالیباف: دولت نقش تسهیل‌گر در تولید مسکن خواهد داشت

مراجع تقلید قم به رییس مجلس شورای اسلامی چه گفتند؟

رییس مجلس شورای اسلامی نیز در دیدار آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه دولت نقش تسهیل‌گر در تولید مسکن دارد، گفت: مجلس با ۸ ماه تلاش توانست قانون تولید مسکن را به تصویب برساند که در این مسیر نقاط ضعف و قوت مسکن مهر شناسایی و مردم مبنا قرار داده شدند و دخالت دولت به حداقل رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای این قانون، دست انبوه سازان برای تولید مسکن باز شده تا موضوع ساخت مسکن حل شود که در همین راستا در ۲۴ ساعت گذشته سامانه ای برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مسکن راه اندازی شده است.

وی با اشاره به حوزه نظارتی ستادی و میدانی و ارتباط با مردم به عنوان یکی از اولویت های مجلس نسبت به قانونگذاری، اظهار داشت: تلاش داریم خواسته های مردم را در دستگاه های دولتی و حاکمیتی نمایندگی کنیم و تاکنون مسیر خوبی را طی کرده ایم البته سازماندهی چند ماهه ابتدایی مجلس در بخش هایی باعث کُندی کار شد ولی  توانستیم با استفاده از رهنمودهای رهبری در دو نوبت دیدار ویدئوکنفرانسی با نمایندگان، اولویت خود را اقتصاد و معیشت و توجه به مسائل فرهنگی قرار دهیم.

قالیباف در ادامه با اشاره به تصویب قانونی برای رفع موانع اشتغال در دو هفته گذشته، عنوان کرد: این قانونگذاری اتفاقی بزرگ در مسیر روند اخذ مجوزها بود چرا که تا پیش از این مردم باید با حضور در اداره های مختلف و گذشت چند سال به دنبال دریافت مجوز برای ایجاد یک شغل بودند که مشخص نبود چه زمانی به نتیجه می رسند. لذا از طرفی مردم را به سرمایه گذاری دعوت می کردیم ولی از سوی دیگر سختی اعطای مجوز، کارآفرینان را از ادامه کار باز می داشت.

قالیباف با اشاره به اهتمام مجلس به اصلاح ساختار بودجه، تاکید کرد: در جریان این اقدام توجه به مناطق محروم و تمرکززدایی از تصمیمات مرکزی، توجه به نقاط دوردست، روستاها و حاشیه های شهرها که بیش از ۲ هزار نقطه هستند به طور مستقیم در بودجه پیش بینی شد همچنین موضوع آب و جاده روستایی که تبدیل به معضلی شده بود مد نظر قرار گرفت.

وی افزود: اکنون کسانی که در خارج از کشور در حال مذاکره با ما هستند؛ اعم از ۱+۴، شورای امنیت و سازمان ملل و آژانس هسته ای متوجه شده اند که قانونی در مجلس به تصویب رسیده که به دستگاه دیپلماسی و وزارت امور خارجه استحکام و قدرت برای رویارویی با مذاکره کنندگان را می دهد.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه کنترل افزایش نقدینگی، کسری بودجه و بورس از اولویت های همکاری ما با دولت جدید برای کنترل قیمت ها و کاهش قیمت کالاهای اساسی است، خاطرنشان کرد: با اطمینان عرض می کنم دست دلالانی که از ارز دولتی که برای رفاه مردم در کالاهای اساسی قرار داده شده استفاده می کنند را کوتاه خواهیم کرد تا اتفاقات خوبی برای قشر محروم جامعه بیفتد.

هشدار آیت‌الله سبحانی نسبت به پیری جمعیت

مراجع تقلید قم به رییس مجلس شورای اسلامی چه گفتند؟

آیت‌الله جعفر سبحانی نیز در ادامه دیدارهای رییس مجلس در قم، با تاکید بر اینکه امر فرزندآوری در کشور مساله مهمی بوده و آمار آن بسیار پایین است، گفت: با این وضع ممکن است در ۳۰ سال آینده میانگین جمعیت ۷۵ ساله شود در حالی که مملکت باید جوان باشد تا مردم در میدان کار و تولید حاضر شوند و این موضوع صرفا با قانون درست نمی شود.

وی در ادامه با اشاره به برخی تنش ها در منطقه بر لزوم روابط مبتنی بر ملایمت و دوستی بین کشورها تاکید کرد.

آیت الله سبحانی با انتقاد از تعطیلی منابر به دلیل شرایط خاص ناشی از شیوع کرونا خاطرنشان کرد: منبرها میان مردم تحول ایجاد می کرد و فرهنگ دینی ضعیف شده است که باید برای آن  تدبیر شود.

رییس مجلس: مشکلات کشور از نبود امکانات نیست

رییس مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با تاکید بر ظرفیت‌های موجود برای حل مشکلات کشور، گفت: مشکلات کشور از نبود امکانات نیست.

وی با بیان اینکه در مجلس موضوع اقتصاد و فرهنگ را اولویت اساسی خود قرار داده ایم، عنوان کرد: نظارت در مجلس فعلی نسبت به قانونگذاری اولویت دارد چرا که قوانین مستحکمی در مجلس به تصویب رسیده و ابلاغ شده و یک دهه از آن گذشته اما یا اجرا نشده و یا ناقص اجرا شده که با نظارت آن را پیگیری می کنیم.

قالیباف با اشاره به طرح تولید مسکن که حدود یک سال روی آن کار شد، یادآوری کرد: با آغاز به کار دولت جدید، این قانون ابلاغ و ثبت نام ها از طریق سامانه از روز گذشته آغاز شده است؛ البته مسکن از جنس کار دولتی نیست و می خواهیم مردم خودشان وارد کار شده و دولت صرفا زمین را فراهم کرده و تسهیل گری کند. باید شرایطی را فراهم کنیم که سرمایه های غیرمولد در حوزه مسکن، مولد شود و به تولید مسکن بینجامد.

اصلاح رویکرد مدیریتی کشور نیاز به ریل‌گذاری در مجلس دارد

رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز با تاکید بر اینکه اصلاح رویکرد مدیریتی کشور نیاز به ریل‌گذاری در مجلس دارد،گفت: در سال های بعد از انقلاب نیاز داریم مسیر مدیریتی را بررسی کرده و نقاط قوت و ضعف آن را مشخص کنیم لذا باید به دردهای کلان کشور رسیدگی شود.

آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری، مساله سیاست جمعیتی ابلاغ شده از سوی رهبری را بسیار مهم برشمرد و افزود: جمعیت ما رو به پیری می رود و این به خاطر شعاری است که مدت ها تحت عنوان «فرزند کمتر، زندگی بهتر» رواج یافت البته عده ای هم بهانه هایی نظیر تربیت و معیشت فرزندان مطرح می کنند لذا مسأله جمعیت دغدغه جدی است.

نماینده مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: ضمن اینکه سلاح و ادوات نظامی یک موضوع مهم برای رویارویی با دشمن است، یکی از تسلیحات ما در مقابله با طراحی های دشمن جمعیت جوان محسوب می شود.

وی با اشاره به وضعیت اشتغال عمومی به عنوان یک موضوع جدی گفت: گاهی می بینیم دو یا سه فرزند از یک خانواده بیکار هستند و از طرفی آن زمان که فرزندان راه پدر را دنبال می کردند گذشته و روستاها مقداری از جمعیت خالی شده اند که به خاطر عدم حمایت از روستا و کشاورزی بوده است که آن هم نیازمند قانون است.

بوشهری دو ماموریت اصلی قانونگذاری و نظارت را متوجه مجلس دانست و افزود: علاوه بر کمیسیون اصل نود که به شکایات و مسائل اداری نظام می پردازد، کار کلیدی دیگر قانونگذاری است که عرصه بسیار مهمی در نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و نوعی اصل حاکم به شمار می رود که البته شورای نگهبان نیز در این مسیر حائز اهمیت است.

وی همچنین موافقتنامه ها و مقاوله نامه های خارجی را بسیار مهم عنوان کرد که مجلس عهده دار آن است و ادامه داد: اگر گره ای مثل گرانی کالاها و کاهش ارزش پول ملی در مسائل کشور می بینیم نگاه ها به سمت مجلس می رود که چه قوانین موثری را تصویب می کند تا از این گردنه عبور کنیم.

اصلاح ساختار بودجه و بورس از موضوعات مهم مجلس است

مراجع تقلید قم به رییس مجلس شورای اسلامی چه گفتند؟

رییس مجلس شورای اسلامی نیز در دیدار آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به برخی اولویت های نهاد قانونگذاری در کشور، کنترل رشد نقدینگی، اصلاح ساختار بودجه و بورس را از موضوعات مهم مجلس دانست.

وی یادآور شد: مجلس اقتصاد و فرهنگ را اولویت نخست خود قرار داده و در قانونگذاری و نظارت به آن تاکید می کند که بر این اساس نظارت های ستادی و میدانی نمایندگان و کمیسیون های مجلس، هیات رییسه و رییس مجلس انجام می گیرد.

وی با اشاره به تصویب قانونی در حوزه جمعیت و خانواده، اشتغال عمومی و رفع موانع اشتغال در مجلس، عنوان کرد: در حوزه سیاست خارجی نیز قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها تصویب شد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اجماع برای حل مشکلات مردم بین سه قوه وجود دارد، خاطرنشان کرد: هرچند ممکن است در روش ها اختلاف نظر وجود داشته باشد، که البته  منجر به انتخاب بهترین راه می شود و هم افزایی ایجاد می کند.

دشمنان از همفکری سران قوا در ایران ناراحت هستند

تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) نیز وحدت و همدلی سران دولت، مجلس و قوه قضاییه را نعمت بزرگ خداوند در این دوره دانست و گفت:‌ دشمنان از اینکه سران قوا با هم همفکر و متحد هستند ناراحت است و ما باید از این نعمت الهی به خوبی بهره ببریم.

آیت الله سید محمد سعیدی با اشاره به لزوم مدیریت هماهنگ امور کشور در شرایط کنونی، افزود: امروز همانطور که مقام معظم رهبری هم تاکید دارند رفع مشکلات معیشت مردم از مهمترین مسائل است و باید از هماهنگی قوای سه گانه برای رفع دغدغه‌های معیشتی مردم استفاده کرد.

وی با بیان اینکه محبت اهل بیت سکوی پرش به سمت خداست و ما با آن بزرگواران به خدا تقرب می جوییم، اظهار کرد: معرفت اهل بیت(ع) درجات بالایی دارد که شاید از دسترس ما خارج باشد ولی قابل انکار نیست.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه محبت اهل بیت(ع) و برائت از دشمنان اهل بیت(ع) در کنار هم هستند  افزود: محبت و برائت در هر زمان مصادیقی دارد و همانطور که وحدت مسلمانان باعث تقرب به خدا می‌شود برائت همه مسلمین از دشمنان اسلام نیز رضای خدا را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به مشکلات معضلات فرهنگی کشور اظهار کرد: در این زمینه شورای فرهنگ عمومی سراسر کشور برنامه‌های خوبی را دنبال می‌کند که نیازمند حمایت و پشتیبانی و اختصاص امکانات بیشتری است و مجلس می‌تواند با تخصیص بودجه این شورا را تقویت کند.

قالیباف:برای حل مشکلات معیشتی مردم اجماع وجود دارد

مراجع تقلید قم به رییس مجلس شورای اسلامی چه گفتند؟

رییس مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار ظرفیت‌های کشور برای حل مشکلات را مورد توجه قرار داد و نسبت به وجود اجماع مسئولان برای حل مشکلات معیشتی مردم اشاره کرد.

وی اظهار داشت: امروز هم مانند زمان جنگ که همه می‌دانستیم باید مقابل دشمن بجنگیم برای حل مشکلات معیشتی اجماع وجود دارد اگرچه که در روش‌ها و استفاده از ابزارهای مختلف اختلاف نظرهایی وجود دارد.

وی با بیان اینکه امروز در کشور  موظف به همکاری با یکدیگر هستیم، اظهار کرد: ما محکوم به موفقیت هستیم اما در شرایط کنونی کشور همدلی و هماهنگی قوا کفایت نمی‌کند و باید برای حل مشکلات مردم هم‌افزایی میان همه وجود داشته باشد.

قالیباف با اشاره به مشکلات معیشتی مردم، گفت: ما در مجلس تلاش می‌کنیم صدای افرادی باشیم که در سال‌های گذشته مشکلات معیشتی زندگی‌شان را تحت تأثیر قرار داده‌است و اکنون باید برای رفع مشکلاتشان کار کنیم.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی  امروز پنج شنبه در سفر یک روزه به قم همچنین با آیات صافی گلپایگانی، جوادی آملی و مکارم‌شیرازی نیز دیدار و گفتگو کرد  که هنوز خبری از این دیدارها منتشر نشده است.

دیدارهای رییس مجلس شورای اسلامی در قم بدون حضور خبرنگاران و عکاسان محلی برگزار شد./

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha