باور به نقش و تاثیرگذاری زنان باید در خانواده شکل گیرد

سنندج - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: تا زمانی که باور به نقش و اهمیت زنان در خانواده شکل نگیرد این قشر به جایگاهی که در شان آنها باشد، دست پیدا نمی کنند.

به گزارش ایرنا، محمد ابراهیم زارعی روز پنجشنبه در جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت و خانواده کردستان که با حضور جمعی از اعضای فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی در سالن شهدای گمنام استانداری تشکیل شد، اظهار داشت: مشکل اساسی در جامعه ما این است که نگاه به دختران هم چون پسران نیست و آنها را در مرتبه پایین تری می بینند. 

وی بر تغییر نگاه جامعه نسبت به زنان تاکید و اضافه کرد: زنان هم باید به توانمندی و استعدادهایشان باور داشته و تمایل به پذیرش مسوولیت داشته باشند. 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان یادآور شد: بعد از شناخت ریشه آسیب اجتماعی باید به فکر پیشگیری از استمرار آن باشیم چراکه منفعت در این مسئله بسیار بیشتر از راهکارهای دیگر است. 

زارعی با بیان اینکه باور نخبگان به زنان هم تاثیر فراوانی در رشد و ترقی این قشر دارد، گفت: نیازهای زنان استان و مشکلات اساسی آنها را تهیه و به فراکسیون زنان و خانواده مجلس ارائه دهیم تا در راستای پیگیری آن مسوولان را یاری دهند. 

باور به نقش و تاثیرگذاری زنان باید در خانواده شکل گیرد
۱۵ هزار زن سرپرست خانوار در کردستان زیر پوشش خدمات بهزیستی هستند

مدیرکل بهزیستی کردستان هم در این جلسه با اشاره به اینکه ۱۵ هزار زن سرپرست خانوار در استان زیر پوشش بهزیستی استان هستند، گفت: ۲۰۴ گروه همیار زنان سرپرست خانوار در استان تشکیل شده که در بخش های مختلف فعالیت دارند.

سیدصباح قریشی اضافه کرد: ۷۰۰ گروه خودیار هم در قالب گروه های ۱۰ تا ۱۵ نفر ایجاد شده و در این راستا ۱۲ هزار نفر زیر پوشش قرار گرفتند که این مهم باعث اشتغال و منبع درآمدی برای این زنان شده است.

وی یکی از مشکلات این زنان را نداشتن مسکن خواند و گفت: در حال حاضر ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض در حوزه مسکن به زنان سرپرست خانواده پرداخت می شود که این مبلغ جوابگوی نیاز این افراد نیست. 

مدیرکل بهزیستی کردستان اظهار داشت: سهمیه زیرپوشش بیمه قراردادن زنان سرپرست خانوار چهار هزار نفر است که تاکنون یک هزار و ۲۰۰ نفر آنها بیمه شده‌اند و نیاز به اختصاص اعتبار بیشتری در این حوزه داریم. 

مشاور بانوان اداره کل کمیته امداد کردستان هم در این جلسه با اشاره به اینکه ۷۱ هزار و ۶۰۰ خانوار زیر پوشش این نهاد حمایتی هستند، گفت: ۳۲ هزار و ۴۷۲ نفر زن سرپرست خانوار داریم که بیش از ۱۸ هزار نفر آنها ساکن شهرهای استان و بیش از ۱۳ هزار نفر هم در روستاها سکونت دارند. 

شیوا چمنی افزود: زنان سرپرست خانوار در استان در مسیر دریافت تسهیلات اشتغال با موانعی از جمله تامین ضمانت نامه بانکی و ترس از بازار مواجه هستند.

وی اضافه کرد: توسعه مشاغل خانگی با ایجاد شبکه بازاریابی و خرید تضمینی محصولات زنان سرپرست خانوار زیرپوشش نهادهای حمایتی استان از موارد ضروری است که با اجرای آن مشکلات زیادی برطرف می شود.

مشاور بانوان اداره کل کمیته امداد کردستان یادآور شد: چهار هزار زن مطلقه زیر پوشش داریم که در شرایط سخت اقتصادی کنونی و افزایش نرخ کرایه مسکن سقف پرداخت کمک هزینه ودیعه مسکن ۳۰۰ میلیون ریال است و باید این رقم افزایش یاید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha