استان فارس و بیم و امید در آستانه موج ششم کرونا

شیراز - ایرنا- گمانه زنی مسوولان بهداشتی و اجرایی در فارس مبنی بر آغاز موج ششم کرونا از اواسط آبان ماه است، اینکه چقدر شیراز و دیگر شهرهای فارس آمادگی مقابله با موج ششم را دارند موضوعی است که در چشم اندازی امید بخش و در عین حال هاله ای از نگرانی تعریف می‌شود.

نگرانی های موج ششم کرونا از آنجا تشدید می شود که شهروندان نسبت به ماسک و رعایت شیوه نامه های بهداشتی بی تفاوت باشند ، این روزها در محافل اجتماعی ، بازار ، ادارات ، اتوبوس و مترو ، مساجد و مراکز خرید بسیار با شهروندانی روبرو می شویم که ماسک این ابتدایی ترین سپر مقابله با کرونا را ندارند.

امیدواری برای گذر از موج ششم هم با نگاه به تجارب ماههای گذشته و موج های پیشین تقویت می شود ، تجاربی که با واکسیناسیون کرونا در شیراز و دیگر شهرهای فارس به عنوان استان پیشتاز در واکسیناسیون رقم خورد.

زنگ خطر آغاز موج ششم کرونا در فارس به صدا درآمد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز با اشاره به وضعیت قرمز شهرستان استهبان و روند افزایشی آمار مراجعه به مراکز ۱۶ ساعته در برخی از شهرستان های استان، از به صدا درآمدن زنگ خطر آغاز موج ششم کرونا در فارس خبر داد.

مهرزاد لطفی با اشاره به وضعیت قرمز کرونایی در شهرستان استهبان، دستور اعزام سریع تیم های نظارتی دانشگاه به این شهرستان را صادر کرد و گفت: لازم است با هماهنگی و همکاری مسوولان و مدیران شهرستان استهبان، دلایل افزایش ابتلا به کروناویروس در این شهرستان بررسی و راهکارهای پیشگیری از آن ارایه شود.

وی سهل انگاری برای دریافت واکسن و کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در برابر کرونا در استان را خطری جدی برای مواجهه با موج ششم کرونا عنوان کرد و افزود: هم اکنون شهرستان استهبان در استان فارس در وضعیت قرمز کرونایی به سر می برد و برای پیشگیری از گسترش آن و دوری از وضعیت قرمز در استان، نیاز به مشارکت، همکاری و همدلی بیش از پیش مردم وجود دارد.

رییس دانشگاه  به روند افزایشی مراجعه افراد مثبت و دارای علائم کرونا به مراکز ۱۶ ساعته در برخی از شهرستان ها بیان کرد: برای کنترل و قطع زنجیره انتقال بیماری کووید۱۹، علاوه بر واکسیناسیون و ایمن سازی عمومی، نظارت بیشتر مسوولان اجرایی بر رعایت پروتکل های بهداشتی در اماکن پرتردد و پایبندی مردم به این امر اهمیت دارد.

او با اشاره به وجود خطر مواجهه با موج ششم بیماری کووید۱۹، واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی را دو سد پیشگیرانه در برابر این تهدید برشمرد و افزود: در شرایط فعلی با توجه به سرعت انجام واکسیناسیون کرونادر فارس، سهل انگاری برخی از هم استانی ها نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی پس از دریافت واکسن، بسیار نگران کننده است و در صورت تداوم این امر، باید آماده موج جدید کروناویروس در استان باشیم.

لطفی  هرگونه بی توجهی و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی را زمینه ساز افزایش موارد ابتلا به این بیماری عنوان کرد و افزود: قطع زنجیره های انتقال بیماری در استان تنها با مشارکت مردم با مجموعه سلامت در جدی گرفتن این ویروس و رعایت پروتکل های بهداشتی دست یافتنی است.

انجام یک میلیون و ۶۱۴ هزار و ۱۶۲ تست کرونا در فارس

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، هم با اشاره به انجام یک میلیون و ۶۱۴ هزار و ۱۶۲ تست تشخیص مولکولی و سریع در آزمایشگاه های فارس، تازه ترین آمارهای کرونا در استان از ابتدای شیوع تاکنون را اعلام کرد. 

سید روح الله حسینی با بیان آخرین آمارهای مربوط به کرونا در استان فارس گفت: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، یک میلیون و ۴۰۵ هزار و ۳۳۴ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۴۱۹ هزار و ۸۰۶ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج «قاسم سلیمانی» تاکنون، ۲۰۸ هزار و ۸۲۸ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۴۷ هزار و ۸۶۱ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۴۶۷ هزار و ۶۶۷ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

او همچنین از بهبودی ۴۵۳ هزار و ۶۳۰ نفر از ابتدا تاکنون خبر داد که از بیمارستان ها مرخص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه در ادامه با اعلام جان باختن ۷ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته ، مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون را ۶ هزار و ۸۶۹ نفر اعلام کرد.

دکتر حسینی با بیان اینکه ۱۹۹ بیمار جدید طی بیست و چهار ساعت گذشته در بیمارستان های استان بستری شده اند، افزود: هم اکنون هزار و ۷۴۱ بیمار مثبت و مشکوک دارای علایم در بیمارستان های فارس بستری هستند که از این تعداد، ۱۹۲ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه با اعلام اینکه در روز گذشته مدافعان سلامت حوزه بهداشت استان فارس ۵۳ هزار و ۴۳۸ واکسن در پایگاه های تجمیعی واکسیناسیون در شیراز و شهرستان ها، به مردم استان تزریق کرده اند، گفت: تاکنون دو میلیون و ۸۷۹ هزار و ۱۴۲ دز اول واکسن کرونا و یک میلیون و ۸۵۶ هزار و ۶۸۴ دز دوم واکسن کرونا، به جمعیت هدف در فارس تزریق شده است و تاکنون تزریق واکسن کرونا در فارس به چهار میلیون و ۷۳۵ هزار و ۸۲۶ دز رسیده است.

دکتر حسینی تاکید کرد: با وجود اجرای واکسیناسیون عمومی بر علیه کرونا، کماکان باید تا پایان برنامه واکسیناسیون و ایمن شدن تمام اقشار جامعه، با رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ویژه  استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در تجمعات، از چرخش ویروس در جامعه جلوگیری کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha