۳۸۰ میلیون دلار کالا از خراسان جنوبی صادر شد

بیرجند - ایرنا - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: ارزش کالاهای صادراتی این استان در نیمه نخست امسال ۳۸۰ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸ درصد افزایش داشته است.

عباس جرجانی روز پنجشنبه به مناسبت ۲۹ مهر روز ملی صادرات به رسانه‌ها اظهار داشت: سهم کالاهای صادراتی تولیدی استان خراسان جنوبی در این مدت ۶۵ میلیون دلار بوده که افزایش ۱۴ درصدی داشته است.

وی گفت: عمده اقلام صادراتی استان در ۶ ماه اول سال جاری شامل صیفی‌جات، سیمان، کاشی، روغن سوخت تقطیری، هیدروکربن حاصل از بازیافت خاک‌های مستعمل رنگ‌بر، هیدروکربن سبک، گازوئیل، قیر، میلگرد و خرما بوده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: اغلب این اقلام به کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان و ترکمنستان صادر شده است.

وی ارزش واردات استان را در این مدت ۱۱ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: عمده اقلام وارداتی به خراسان جنوبی شامل قطعات مربوط به خط تولید کاشی، لوازم و قطعات مربوط به معدن کائوچو، کلروبوتیل، بذر یونجه، ترنجبین، شاهدانه بوداده و زغال‌سنگ شسته نشده بوده که از کشورهای امارات، گرجستان و افغانستان وارد شده است.

جرجانی گفت: همچنین نیمه نخست امسال هزار و ۴۱۵ کامیون ترانزیتی در این استان کالاهایی به وزن ۴۵ هزار و ۲۵۶ تن را ترانزیت کردند که از نظر وزنی ۵۳ درصد و از نظر تعداد ۴۸ درصد افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: مهمترین اقلام ترانزیتی در این مدت روغن صنعتی، شکر، فوفل، مرغ منجمد و آرد بوده است.

خراسان‌ جنوبی ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد و ولایت فراه و گمرک ابونصر فراهی در افغانستان هم‌مرز با شهرستان سربیشه در خراسان‌ جنوبی است که به عنوان سومین معبر رسمی ایران با کشور افغانستان شناخته می‌شود.

این استان چهار بازارچه مرزی دارد و گمرک و بازارچه مرزی ماهیرود از اهمیت ویژه‌ای در مبادلات ایران و افغانستان به‌ویژه در صادرات محموله‌ها و مشتقات نفتی، مواد غذایی و مصالح ساختمانی برخوردار است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha