برنامه طالبان برای شرکت در نشست همسایگان افغانستان در تهران

تهران- ایرنا- سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان، امروز پنجشنبه در ارتباط با نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران، گفت که این گروه هنوز درباره مشارکت در نشست تهران تصمیم نگرفته است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از اسپوتنیک، خیرالله خیرخواه سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ دولت طالبان گفت که این گروه هنوز تصمیمی برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران نگرفته است.

وی افزود: ما هنوز تصمیمی برای شرکت در این کنفرانس نگرفته‌ایم. هنوز وقت هست و ما هنوز تصمیمی در مورد این که چه افرادی در این کنفرانس شرکت می‌کنند نیز نگرفته‌ایم.

پیش از این، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه گفته بود که تهران ۵ آبانماه برابر با ۲۷ اکتبر میزبان نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان خواهد بود.

خطیب زاده در این باره گفت: چهارشنبه هفته آینده در تهران میزبان وزرای خارجه کشورهای همسایه (۶ کشور همسایه افغانستان به اضافه روسیه) افغانستان به صورت حضوری خواهیم بود. این نشست یک روزه خواهد بود. دستور کار نشست تهران ادامه گفت‌وگوهایی است که در دور اول به صورت مجازی برگزار شد. محور مذاکرات این نشست کمک به تشکیل دولت فراگیر و برقراری صلح و ثبات در افغانستان متمرکز خواهد بود.

روز گذشته نیز نشست مسکو که با حضور نمایندگان ۱۰ کشور از جمله ایران درباره افغانستان برگزار شد، با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.

 شرکت‌کنندگان در نشست مسکو که روز چهارشنبه برگزار شد در بیانیه‌ای مشترک ضمن تأکید بر احترام به حاکمیت و استقلال افغانستان بر تمایل مشترکشان برای ترویج امنیت در افغانستان و نقش‌آفرینی در ثبات منطقه‌ای تأکید کردند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha