۲۹ مهر ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۲۵
کد خبرنگار: 2111
کد خبر: 84513738
۲ نفر

برچسب‌ها

اولین کتاب صوتی با گویش کُردی گروسی منتشر شد

سنندج - ایرنا - "هورمسگه‌گان ژنیگ" اولین کتاب صوتی با گویش کُردی گروسی منتشر و توسط شهر کتاب بیجار به علاقه‌مندان عرضه شد.

به گزارش ایرنا، مدیر شهر کتاب بیجار عصر پنجشنبه در آیین رونمایی از این کتاب اظهار داشت: شهر کتاب بیجار با توجه به قدمت هفت هزار ساله فرهنگ و گویش گروسی، کتاب صوتی "هورمسگه‌گان ژنیگ"به نویسندگی فوزیه بشارت، تدوین و منتشر کرد.

بیژن ابراهیمی افزود: زبان مادری مقوله‌ای است که انسان آن را با جان و روح خود درآمیخته می بیند و در هر گوشه و کناری که این زبان به سخن آید، عاشقانه به آن گوش جان می سپارد و آرامش خواصی را تجربه می کند، پس زبان‌های مادری به عنوان ابزار فرهنگی قابل احترام هستند.

وی با بیان اینکه برای پیشرفت لازم است که اصالت داشته باشیم و توسعه بر بنیاد هویت فرهنگی شکل می‌گیرد، افزود: در جنگ جهانی اول، شهرستان بیجار هم مورد آسیب های جدی قرار گرفت به نحوی که هرآنچه که به لحاظ کالبدی سرمایه فرهنگی گروس بشمار می رفت، نابود شد.

اولین کتاب صوتی با گویش کُردی گروسی منتشر شد

مدیر شهر کتاب بیجار با اشاره فراز و نشیب های کتاب صوتی "هورمسگه‌گان ژنیگ"، افزود: این کتاب در آبان ماه سال ۹۹ توسط نشر گوتار منتشر شد و عنوان کتاب به معنای " اشک‌های زنی" و فضای داستان طنز غم‌انگیز است و در خصوص فقر زنان و مشکلات روزمره و هرآنچه ضد بشر و جامعه بوده و باعث آزار روح و روان جامعه می‌شد نوشته شده است.

این کتاب صوتی  از ۹ داستان تشکیل شده است و از کلمه "هورمسگ" به معنای اشک که در عنوان کتاب وجود دارد در ۶ داستان آن استفاده شده است و هم اکنون در مرکز شهر کتاب شهر بیجار واقع در بلوار حضرت امام خمینی (ره) به علاقه مندان عرضه می شود.

کتاب صوتی هورمسگ به ۲ صورت دانلود اینترنتی و لوح فشرده به علاقه مندان عرضه می شود.

شهرستان ۸۹ هزار نفری بیجار در ۱۴۲ کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کردستان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha