آغاز بکار کنفرانس بین المللی حمایت از ثبات لیبی 

تهران - ایرنا- کنفرانس بین المللی حمایت از ثبات لیبی عصر امروز پنجشنبه با حضور وزیران خارجه شماری از کشورهای عرب و غیر عرب در شهر طرابلس پایتخت این کشور آغاز بکار کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، «عبد الحمید الدبیبه» رئیس دولت وحدت ملی لیبی در آغاز این کنفرانس گفت: برگزاری کنفرانس در شهر طرابلس تاکیدی بر اراده مردم و توان آنها برای دستیابی به یک راه حل کاملا نشات گرفته از درون لیبی است.

وی با تقدیر از "حمایت جامعه بین المللی برای حل بحران لیبی و بازیابی ثبات آن" گفت: لیبی قبلا میهمان کنفرانس های بین اللملی بود اما امروز میزبانی این کنفرانس را دارد که این امر نشان می دهد لیبی بهبودی خود را بدست آورده است.

الدبیبه با دعوت از مردم لیبی برای حضور گسترده در انتخابات پیش رو تصریح کرد: انتخابات ۲۴ دسامبر آینده پایه ریزی یک رهبری سیاسی غیرنظامی در لیبی را محقق خواهد کرد و شهروندان لازم است که به نتایج این انتخابات احترام بگذارند.

وی با اشاره به اینکه حضور نظامی خارجی در کشورش "نارضایتی همه شهروندان لیبی" را به همراه داشته است، از "حمایت کشورهای دوست لیبی برای پایان جنگ در این کشور ستایش کرد" و گفت که ثبات امنیتی بازتاب مثبتی بر اوضاع اقتصادی مردم داشته است.

«نجلاء المنقوش» وزیر خارجه لیبی نیز به نوبه خود برگزاری این کنفرانس را "سرآغاز ساختن حکومتی عادل در لیبی" توصیف کرد و گفت که "ثبات در لیبی تنها با حاکمیت لیبی و عدم دخالت در امور داخلی آن برقرار می شود".

همزمان نماینده سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد که "این سازمان برای تسهیل فرایند سیاسی لیبی و گفت و گو با حمایت جامعه بین المللی به طور موثر تلاش می کند".

وی همچنین "طرف های داخلی لیبی را به برگزاری انتخابات در زمان مقرر مطابق با نقشه راه و مصوبات شورای امنیت تشویق و از سازمان های بین المللی و همه طرفها خواست تا ناظرانی را برای فرایند انتخابات به لیبی اعزام کنند".

این نماینده تصریح کرد: ما در مسیر وحدت نهادهای لیبی گام برمی داریم و از فرایند سیاسی در این کشور و نیز کار کمیته نظامی ۵+۵ و مسیر نظامی و لزوم خروج مزدوران و جنگجویان خارجی براساس مصوبات این کمیته حمایت می کنیم و از نزدیک آتش بس را زیر نظر داریم و با شرکای لیبیایی خود برای تضمین این امر کار می کنیم.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha