شریعتی:پایداری صادرات غیرنفتی منوط به حفظ استانداردهای جهانی تولید است

همدان- ایرنا- رئیس سازمان ملی استاندارد با تاکید بر ضرورت ارتقای کیفی همه جانبه تولیدات داخلی، گفت: توسعه و پایداری صادرات غیرنفتی منوط به کسب و حفظ استانداردهای بین‌المللی کمی و کیفی تولید است.

به گزارش ایرنا، «غلامرضا شریعتی» روز پنج‌شنبه در دیدار با استاندار همدان به نقش ویژه استانداردسازی در ارتقای کیفیت محصولات و تاثیر این مقوله در توسعه صادرات غیرنفتی اشاره کرد و افزود: بی تردید ارتقای کیفیت و استاندارد راهی برای افزایش صادرات غیر نفتی است.

وی تاکید کرد: کشورهایی که ۲۰ سال پیش به لحاظ فعالیت های تولیدی در عرصه اقتصاد و صنعت هم ردیف ایران بودند هم اکنون صادرات غیر نفتی خود را به ۲۰۰ میلیارد دلار در سال رسانده اند که این موفقیت در سایه حفظ بازارهای هدف و ارتقای کیفیت تولیدات و اخذ استانداردهای بین المللی حاصل شده است. 

رئیس سازمان ملی استاندارد از تدوین نظام جامع کیفی کشور خبر داد و افزود: در این راستا با دانشگاه صنعتی شریف قرادادی منعقد و نقشه راه جامعی برای این موضوع در سال‌های آتی طراحی می‌شود تا استاندارد به عنوان یکی از اولویت جامعه مد نظر قرار گیرد.  

شریعتی ابراز امیدواری کرد: با ایجاد زیر ساخت‌های لازم بتوانیم نقش خود در پشتیبانی و مانع زدایی از بخش تولید و همچنین رعایت حقوق مصرف کنندگان را به درستی ایفا کنیم. 

وی در ادامه به جایگاه استاندارد در استان همدان اشاره کرد و افزود: نقش اداره استاندارد در استان همدان به دلیل بهره مندی از واحدهای متنوع در زمینه صنایع غذایی، بهداشتی و مصالح ساختمانی که ارتباط مستقیم با سلامت و امنیت مردم دارد بسیار حساس و ویژه است.

به گفته او، مجموعه استاندارد در استان همدان به دلیل همین حساسیت‌های موجود نیازمند حمایت بیشتر مسئولان محلی و استانی است تا همواره خدمت رسانی موثر و پویا داشته باشد.

به گفته وی، واحدهای تولیدی دارای کیفیت و برند شناخته شده در حوزه‌های بهداشتی، ساختمان و غذایی استان همدان وجود دارد که فعالیت مطلوب این واحدها نقش موثر سازمان استاندارد را بیش از پیش نمایان می‌کند.

شریعتی افزود: کسب عناوین و گواهینامه های معتبر واحدهای تولیدی استان همدان در حوزه ملی استاندارد، نشان از اهتمام مدیران استانی به این موضوع دارد و تلاش می‌کنیم این مسیر همچنان ادامه داشته باشد.

استاندارد سازی در اولویت فعالیت های تولیدی استان همدان قرار دارد

 استاندار همدان نیز در این دیدار از دستاوردهای استاندارد در سطح صنایع، کارخانجات و واحدهای خدماتی قدردانی کرد و گفت: در سال های اخیر فرهنگ استاندارد به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرده و این موضوع از حقوق بدیهی مردم به شمار می رود.

 «سیدسعید شاهرخی» خاطرنشان کرد: جلسات مربوط به استاندارد سازی با جدیت و به صورت مستمر در استانداری برگزار می شود و مصوبات و نتیج خوبی از این جلسات تخصص حاصل می شود.

وی گفت: مجموعه مدیران استان همواره به دلیل اهمیت تامین و حفظ حقوق مصرف کنندگان، نهادینه کردن فرهنگ استاندارد سازی محصولات  را در الویت قرار داده است.

به گزارش ایرنا، رئیس سازمان ملی استاندارد امروز در سفر به همدان ضمن دیدار با استاندار، از واحدهای تولیدی سیم و کابل و صنایع غذایی سحر در این استان بازدید و از نزدیک فرآیند تولیدات این واحدها که مشمول استاندارد اجباری هستند را بررسی کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha