الحاق ۱۰ هزار هکتار به اراضی منطقه آزاد انزلی در مجلس بررسی می‌شود 

رشت - ایرنا - مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در خصوص مناقشات الحاق ۱۰ هزار هکتار به منطقه آزاد انزلی گفت: لایحه ای با همکاری پژوهشگاه مجلس در دست پیگیری است که می بایست نظر همه نمایندگان در آن لحاظ و مصوب شود.

به گزارش ایرنا، سعید محمد روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری منطقه آزاد انزلی اظهار داشت: اگرچه برخی از نمایندگان مجلس با مفاهیم جزئی مناطق آزاد آشنا نیستند اما انزلی محدودیت زمین دارد که باید مورد پیگیری و رسیدگی قرار گیرد و لازم است از مسیر مجلس شورای اسلامی بگذرد. 

وی با بیان اینکه تمامی اراضی منطقه آزاد انزلی به بخش تولید و تجارت واگذار شده است، گفت: منطقه آزاد انزلی برای قرارگیری بر روی ریل توسعه و تحقق انتظارات صادراتی نیازمند گسترش اراضی است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تصریح کرد: امروزه مناطق آزاد تجاری و صنعتی در بحران اقتصادی کشور باید موتور محرکه توسعه و تامین نیازها باشند و به جایگاه اصلی خود بازگردند.

محمد گفت: مناطق آزاد باید بر اساس ظرفیت ها شناسایی و طبق توانایی های موجود هدف‌گذاری شوند و برنامه های کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت داشته باشد .

مشاور رئیس جمهور منطقه آزاد انزلی را کوچکترین منطقه آزاد کشور عنوان کرد و گفت: این منطقه اگرچه کوچک اما ظرفیت بسیار بالا و سرشاری دارد و بزرگترین ظرفیت های آن  بندر کاسپین و کریدور لجستیکی شمال-جنوب است که با توجه به مشکلات کشورمان با کشور آذربایجان اهمیت این موضوع دوچندان شده است.

محمد بر تکمیل اسکله های بندرکاسپین تاکید کرد و گفت: این بندر مشکلات زیادی در اجرای بازوی غربی دارد که اصلاح آن زمان‌بر بوده و باید در دستور کار قرار گیرد تا این کریدور راه اندازی شود.

وی به قوانین مالیاتی ، ارزش افزوده و قوانین گمرکی و همچنین بروکراسی اداری را از دیگر مشکلات مناطق آزاد عنوان کرد و افزود: مردم و فعالان اقتصادی دغدغه مند هستند و وظیفه ماست پیگیر این مشکلات باشیم.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سفر روزه خود به گیلان علاوه بر نشست با فعالان اقتصادی و تجاری استان، از مجموعه های تولیدی و ظرفیت های بندری نیز بازدید کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha