تاکید سردار باقری بر ایجاد زیرساخت‌های خزر برای تقویت تجارت با روسیه

آستراخان- ایرنا - سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که ایران برای توسعه تجارت با روسیه و کشورهای ساحلی دریای خزر و استفاده از امکانات این پهنه آبی مصمم است و زیرساخت های لازم را برای افزایش ظرفیت ها و توسعه روابط تجاری با این کشورها ایجاد می کند.

سردار باقری روز پنجشنبه در چارچوب برنامه سفر رسمی چهار روزه خود و پس از بازدید از آستراخان و امکانات دریانوردی روسیه در این منطقه و نیز بازدید از بندر ایرانی سالیانکا در منطقه آستراخان، در گفت و گو با خبرنگاران، نتایج سفر به این منطقه را تشریح کرد.  

وی گفت: با عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای و قبل از آن همکاریهای گسترده با مجموعه اوراسیا و ارتباطات شمال -جنوب بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر و روسیه روند رو به توسعه داشته است.  

بندر آستراخان اهمیت فراوان دارد 

سردار باقری خاطرنشان کرد: بندر آستراخان به عنوان بندری که می تواند دریای خزر را به کشور روسیه و به کشورهای منطقه قفقاز و آسیای مرکزی و مجموعه اروپا متصل کند، فوق العاده حائز اهمیت است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه من زیرساخت های اینجا را ندیده بودم، اظهار کرد: ما در این منطقه کار نظامی نداشتیم اما برای توسعه روابط تجاری بین کشورمان و این منطقه، لازم بود تا این ظرفیت ها را ببینیم.  

وی ادامه داد: در این بازدید مشخص شد که هم امکان حمل و نقل دریایی و رودخانه ای مفصلی وجود دارد و هم اینکه با پیاده شدن امکانات در بندر آستراخان، با وجود ریل و جاده، امکان توسعه تجارت بطور گسترده ای بین دو کشور و همچنین کشورهای منطقه وجود دارد.

سردار باقری در ادامه با اشاره به بازدید از مدرسه آموزشی و انستیتوی دریانوردی روسیه در آستراخان گفت: از تاسیسات کشتی سازی آستراخان هم بازدید کردیم که دارای ظرفیت مناسبی است و می تواند در توسعه امکانات برای حمل و نقل کمک کند.  

وی افزود: در توسعه فرآیند ارتباط شمال-جنوب، این منطقه مبدا ورود ما به مجموعه روسیه و کشورهای پیرامونی است و اهمیت فراوان دارد. تصمیم مسئولان کشور هم توسعه این تجارت است.

سردار باقری همچنین به امکانات گسترده کشتی سازی ایران در ساحل دریای خزر ازجمله در مجموعه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان اشاره کرد که از توانمندی های خوبی برخوردار است.     

سردار باقری از روز یکشنبه گذشته برای انجام دیدار رسمی در روسیه بسر می برد و در این مدت با وزیر دفاع و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه دیدار کرد و سفری نیز به سن پترزبورگ داشته و با مقامات ارشد نیروی دریایی روسیه و ناوگان شمال این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha