سردار باقری از بندر ایرانی سالیانکا در آستراخان روسیه بازدید کرد

آستراخان - ایرنا - سردار سرلشکر باقری رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از بندر ایرانی سالیانکا در استان آستراخان روسیه بازدید کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا از آستراخان، سردار باقری و هیات همراه در چارچوب برنامه سفر رسمی چهار روزه خود به روسیه، پس از مذاکره و رایزنی فشرده با مقامات بلندپایه دفاعی روسیه در مسکو و سن‌پترزبورگ بامداد پنجشنبه وارد آستراخان در ساحل شمالی دریای حزر شد.

وی با همراهی مقامات دولت آستراخان و  همچنین کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه از زیرساخت‌های بندر سالیانکا بازدید کرد و در جریان روند صادرات و واردات کالا از مسیر دریای خزر قرار گرفت.

 سردار باقری در این بخش از سفر که مرحله پایانی سفر به روسیه است، از بخش های مختلف بندر سالیانکا از جمله محدوده بارگیری بازدید کرد و در جریان فعالیت‌ها و برنامه های این بندر قرار گرفت.

  وی همچنین از مرکز آموزشی حمل و نقل دریایی و رودخانه ای خزر در آستراخان که به آموزش دانشجویانی از کشورهای حوزه خزر مبادرت دارد، بازدید کرد. 

شهر آستراخان در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال دریای خزر واقع شده  است و از طریق رودخانه ولگا به خزر متصل می‌شود. جمهوری اسلامی ایران مالکیت ۵۳ درصد از بندر سالیانکا را در اختیار دارد.

این بندر در بین ۱۵ بندر واقع در منطقه اقتصادی آستراخان روسیه بیشترین فعالیت و تردد حمل بار را به خود اختصاص داده است بطوری که از آن به عنوان قطب راهبردی تجارت دریایی بین ایران و روسیه نام برده می شود.

 طبق آمار رسمی دولت محلی آستراخان، بندر سالیانکا در سال ۲۰۲۰ بین ۱۵ بندر فعال در رودخانه ولگا و منطقه اولیا و جمهوری داغستان توانست رتبه اول هم از لحاظ تناژ بارگیری و هم تعداد فروند پهلودهی کشتی را به خود اختصاص دهد.   

 این بندر ظرفیت بیش از ۴۰ هزار تن بارگیری و تخلیه را در طول یک ماه دارد و بر اساس سرمایه گذاری در حال انجام، این ظرفیت به ۶۰ هزار تن در ماه برای انتقال کالاها به ایران و از کشورمان به روسیه افزایش خواهد یافت.

رودخانه ولگا با ۸۰ درصد حجم آبهای ورودی به دریای خزر تنها آبراه قابل کشتیرانی در روسیه است که با استفاده از کانال «ولگا - دن»  ارتباط مستقیم با آبهای آزاد را میسر می سازد.

سردار باقری از روز یکشنبه گذشته برای انجام دیدار رسمی در روسیه بسر می برد و در این مدت با وزیر دفاع و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه دیدار کرد و سفری نیز به سن پترزبورگ داشته و با مقامات ارشد نیروی دریایی روسیه و ناوگان شمال این کشور دیدار و گفت و گو کرده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha