حمایت از مالکیت مشروع سرمایه‌گذاران اولویت قوه قضاییه است

کرمان- ایرنا- رئیس کل دادگستری استان کرمان حمایت از مالکیت مشروع سرمایه‌گذاران را از اولویت های اصلی دستگاه قضا برشمرد و تصریح کرد: سرمایه‌گذار نباید احساس ناامنی کند.

به گزارش ایرنا یدالله موحد روز پنجشنبه در نخستین گردهمایی فعالان اقتصادی و مسئولان قضایی استان کرمان با عنوان «مانع زدایی اقتصادی، پشتیبانی قضایی» که در شهرستان زرند برگزار شد افزود: امنیت سرمایه‌گذاری و حمایت جدی از سرمایه گذاری و مالکیت های مشروع سرمایه گذار در حمایت از تولید بسیار اهمیت دارد زیرا سرمایه فرّار است و در صورت احساس کوچکترین ناامنی، فرار خواهد کرد.

وی با اشاره به این مطلب که در سال گذشته ۶۴ پرنده در حوزه مفاسد اقتصادی در استان مورد رسیدگی قرار گرفته است، گفت: در استان با تدابیر قاطعانه قضایی اجازه نمی دهیم هیچ فردی در هیچ جایگاهی به مالکیت های مشروع سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی تعرض کند.

موحد همچنین مقابله با مفاسد اقتصادی و سوء جریان های مالی در حوزه های اجرایی و بخش خصوصی را از اولویت های اصلی دستگاه قضایی در مسیر  حمایت از تولید برشمرد و افزود: دستگاه قضایی استان کرمان با شدت، قاطعیت و بدون اغماض و مماشات با این مفاسد اقتصادی و سوء جریان های مالی برخورد می کند.

وی تصریح کرد: در اجرای منویات مقام معظم رهبری در تحقق اقتصاد مقاومتی، یکی از اولویت های دستگاه قضایی کشور و نیز از سیاست های کلی دستگاه قضایی استان کرمان، اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید، پشتیبانی از فعالان اقتصادی و رفع موانع تولید است و این سیاست ها در قالب سند تحول قضایی پیگیری می شود.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان به تشکیل ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در ابعاد حقوقی و قضایی در سطح ملی و استانی اشاره و بیان کرد: این ستاد در استان کرمان از ابتدای شکل گیری تاکنون ۳۷۴ پرونده حمایتی را مورد رسیدگی قرار داده که از این تعداد ۱۰۰ پرونده در سال جاری بوده و در مجموع توفیقات بسیار خوبی در این زمینه حاصل شده و در حد مقدورات از فعالان اقتصادی حمایت شده است.

موحد با تاکید بر این مطلب که همواره تلاش شده از تمامی ظرفیت های نظارتی و قضایی دستگاه قضایی استان کرمان در مسیر حمایت از تولید و رفع موانع تولید استفاده شود، عنوان کرد: در مواردی که حل مشکلات واحدهای اقتصادی و تولیدی در حد مقدورات استان کرمان نبوده است، پیگیری های کشوری صورت می گیرد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان، ایجاد تعامل، هماهنگی و همدلی بین دستگاه های اجرایی و نظارتی را از دیگر اولویت های دستگاه قضایی استان کرمان در  حمایت از تولید برشمرد و اظهارداشت: در استان کرمان تلاش شده در حوزه رونق تولید، دستگاه های نظارتی را پشتیبان دستگاه های اجرایی قرار دهیم و اقدامات این حوزه بسیار اثرگذار و راهگشا بوده است.

موحد تصریح کرد: شتاب بخشی در رسیدگی به پرونده های قضایی حوزه سرمایه گذاری و اقتصادی از دیگر اولویت های دستگاه قضایی در مسیر حمایت از تولید بوده است.

وی ادامه داد: نگاه و نگرش ما این است که مدیران بخش تولید و فعالان بنگاه های اقتصادی، سربازان و افسران جنگ اقتصادی تحمیل شده و نابرابر به کشور هستند و اگر این موقعیت و شرایط را بدرستی درک نکنیم و فهم درستی نداشته باشیم و پشت افسران جنگ اقتصادی خود را خالی کنیم، زمین گیر خواهند شد.

مدیرانی که بر مشکل می افزایند

رئیس کل دادگستری استان کرمان در ادامه با اشاره به این مطلب که بنگاه های اقتصادی ما با مشکلات مختلف و متعددی روبه رو هستند، تاکید کرد: اگر قرار باشد مدیران اجرایی و نظارتی نیز مشکلی بر مشکلات فعالان اقتصادی بیافزایند، کار دشوارتر خواهد شد و یقینا فرمایشات رهبری محقق نخواهد شد و این جفا به مردم، نظام و انقلاب است و از این رو همه وظیفه داریم به مدیران اقتصادی کمک کنیم.

موحد تصریح کرد: گاهی مدیران دستگاه ها به نحوی برخورد می کنند که احساس می شود این مدیران رسالت دارند تلاش کنند تا کاری صورت نگیرد؛ دستگاه قضایی و نظارتی این موارد را بر نمی تابند.

وی با اشاره به این مطلب که بخش زیادی از مسائل پیش روی بخش های خصوصی و دولتی در مسیر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی با وساطت دستگاه قضایی حل شده است، تاکید کرد: سامانه جامع مالیاتی کشور باید سریع راه اندازی و مشکلات بخش تولید در این حوزه برطرف شود.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان، سیاست های خلق الساعه که گاهی ماهانه و گاهی حتی روزانه صادر می شوند و فعالان اقتصادی را با مشکلات متعددی روبه رو می کنند را مورد اشاره قرار داد و گفت: انتظار می رود دولت جدید به نحوی تدبیر و برنامه ریزی کند که فعالان اقتصادی با مشکلات ناشی از این سیاست ها روبه رو نشوند.

موحد بر تغییر نگرش مدیران برای حمایت از تولید نیز تاکید کرد و گفت: در حوزه قراردادهای منعقده در واحدهای تولیدی مشکلات و ابهامات زیادی وجود دارد که گاه منجر به تعطیلی این واحدها و درگیر شدن طولانی مدت دستگاه قضایی برای حل مشکلات این واحدهای تولیدی می شود که اتاق بازرگانی باید مشاوره های فکری و حقوقی را به سرمایه گذاران ارائه کند تا شروط ضمن عقد قراردادها بر اساس شناخت و آگاهی دقیق از موضوعات حقوقی مورد نظر قرار گیرد و محقق شود.

وی تصریح کرد: انتظار می رود اتاق بازرگانی استان کرمان، هیات و ساختار حقوقدان و فنی را تشکیل دهد که قراردهای واحدهای تولیدی و صنعتی با استفاده از مشورت، نظارت و راهنمایی های این هیات منعقد و از بروز مشکلات بعدی برای فعالان اقتصادی جلوگیری شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان تاکید کرد: شهرستان زرند در حوزه اقتصادی فعال، پویا و رو به رشد است و بسرعت در مسیر صنعتی شدن پیش می رود و انتظار می رود که همکاران قضایی ما دراین شهرستان نهایت حمایت و پشتیبانی از واحدهای تولیدی و اقتصادی را در چارچوب قوانین داشته باشند.

انتظار نماینده مجلس

به گزارش ایرنا عفت شریعتی نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایشس با اشاره به اینکه در این شهرستان ها پیشبرد اهداف اقتصادی در سایه عدالت و رعایت موازین را انتظار داریم گفت: شهرستان های زرند و کوهبنان با بهره مندی از ظرفیت های گسترده خود، نقش بسیار تعیین کننده ای در حوزه اقتصادی دارند.

وی با بیان اینکه این دو شهرستان به لحاظ موقعیت و ظرفیت های صنعتی و معدنی باید در عرصه های اقتصادی تعیین کننده باشند، تاکید کرد: امروز از منظر کشاورزی خاص، معادن و اندوخته های زیرزمینی و نیروی انسانی توانمند ظرفیت های بسیار خوبی در شهرستان های زرند و کوهبنان قرار دارد که باید از این ظرفیت ها به درستی در مسیر توسعه اقتصادی کشور استفاده شود.

شریعتی همچنین در ادامه از شهید سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان پرچمدار معنویتی استان کرمان یاد کرد و ادامه داد: برگزاری نشست های مشترک برای حل مشکلات فعالان اقتصادی استان کرمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی بر برگزاری نشست های مستمر هماهنگی قضایی، اجرایی و قانون گذاری به منظور تسریع در مسیر رفع مشکلات واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی تاکید کرد و ادامه داد: در مسیر حمایت از تولید باید به شکلی فعال برنامه ریزی شود.

شریعتی گفت: در مسیر رونق تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی باید به شکلی اقدام شود که فرعیات مساله اصلی را تحت الشعاع قرار ندهد.

وی با تاکید بر این مطلب که باید حامی و پشتیبان کارگرانی باشیم که در زیرزمین و در شرایط دشوار در حال کار و تلاش هستند، گفت: مقام معظم رهبری تاکید دارند که از منظر اقتصادی توان بالایی در کشور وجود دارد و نیاز به مدیریت های کارآفرین است که سیر تمدن نوین جهان اسلام را تسهیل کند.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز دولتی متعهد  سرکار داریم و قوه مجریه اهتمام ویژه خود را برای تحقق اهداف این نظام ولایی و ایجاد امنیت اقتصادی به کار گرفته است و در این عرصه عدالت گستری قوه قضاییه برای همه کشورهای مسلمان موجب افتخار است.

شهرستان زرند در شمال استان کرمان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha