نیمی از ظرفیت مخازن ذخیره آب ۲ سد استان مرکزی خالی است

اراک - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: نیمی از ظرفیت مخازن ذخیره آب سدهای کمال‌صالح و الغدیر این استان خالی است و مردم باید مدیریت مصرف آب و الگوهای صرفه جویی را مسئولانه در دستور کار داشته باشند.

«عزت‌اله آمری» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ظرفیت ذخیره آب در مخزن پشت سد کمال صالح ۹۶ میلیون مترمکعب است اما اکنون حجم آب موجود تنها ۵۱ میلیون مترمکعب اعلام شده است.

وی اظهار داشت: در شرایطی که ذخیره مخزن آب سد کمال صالح به نصف رسیده است، یک‌هزار و ۱۰۰ لیتر برثانیه آب برای مصرف آشامیدنی مردم  اراک از آن خارج می‌شود و نبود منبع تغذیه این سد در بازه زمانی کوتاهی مشکلات جدی ایجاد خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: مخزن ذخیره آب سدالغدیر ساوه نیز گنجایش ۲۷۶ میلیون مترمکعب  را دارد که  اکنون تنها ۱۱۰ میلیون مترمکعب آب در آن ذخیره شده  و  معادل ۴۰ درصد ظرفیت آن است.

آمری افزود: خشکسالی شدید و نبود بارش مناسب در پاییز امسال موجب شده که از ۲۰ مهرماه جاری دریچه‌های سد الغدیر بسته شود و تا اطلاع ثانوی حقابه مصارف کشاورزی به‌دلیل موقعیت بحرانی ذخایر آبی  این سد قطع شده است.

وی اظهار داشت: تصمیم بر آن است که با مدیریت بهینه ذخایر موجود آبی سد الغدیر این منابع تا بهبود اوضاع فقط برای مصارف آشامیدنی مردم شهر ساوه اختصاص یابد.

۹۲ درصد از حجم آب مصرفی استان مرکزی در بخش کشاورزی، سه و نیم درصد در بخش صنعت و بقیه در بخش آشامیدنی مصرف می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha