۱۱ کشور در سند نقشه‌راه تجارت خارجی زنجان اولویت این استان است

زنجان- ایرنا - رییس اتاق بازرگانی زنجان از تدوین و تصویب سند نقشه‌راه تجارت خارجی استان، برای اولین بار در کشور خبر داد و گفت: بر این اساس، ۱۱ کشور به عنوان هدف و دارای اولویت برای تجارت خارجی استان تعیین شده است.

علی یگانه‌فرد روز پنجشنبه در دیدار با استاندار زنجان با بیان اینکه این سند در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان و تایید آن در معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت، پس از چند ماه کار کارشناسی، بررسی و مطالعه ۱۰ ساله تجارت خارجی استان با توجه به بازارهای هدف و محصولات تولیدی و بازرگانی، تصویب شد، افزود: برای تصویب این سند ۷۰ کشور طرف تجاری جمهوری اسلامی ایران مورد مطالعه قرار گرفته و از بین این تعداد، با توجه به فضای بین المللی، تحریم‌های ظالمانه، موقعیت‌های ترانزیتی، تبادلات مالی و همسایگی، ۱۱ کشور به عنوان اهداف دارای اولویت برای تجارت خارجی استان تعیین شده است.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل های استان در بخش های مختلف اقتصادی و تولیدی به عنوان قطب کشور و پیشتاز در تولید برخی از محصولات در کشور، تصریح کرد: استان زنجان دارای ۳۴۶ معدن فعال با ۳۶ نوع تنوع معدنی و ذخیره قطعی این معادن ۶۱۰ میلیون تن است. 

صادرات شمش  از وضعیت مناسبی برخوردار نیست 

وی با بیان اینکه استان زنجان با وجود معدن انگوران قطب تولید شمش سرب و روی بوده و ۶۸ درصد صادرات استان را تشکیل می دهد، اظهار داشت: اما صادرات شمش با توجه به اینکه خود مواد اولیه بسیاری از صنایع است عملا نوعی خام فروشی است و صنایع بالا و پایین دستی این صنعت در استان، شکل نگرفته و از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.

یگانه فرد به اهمیت توانمندی استان زنجان در تولید و صادرات صنایع دستی و برندسازی در این بخش هم اشاره کرد و گفت: با توجه به پتانسیل‌های موجود و منحصر به فرد این حوزه از جمله کیفیت، طرح، شهرت محصولات و... متاسفانه استان جایگاه مطلوبی در ایجاد اشتغال، تولید، سرمایه گذاری، صادرات، برند سازی و... صنایع دستی ندارد.

تصویب ایجاد منطقه ویژه اقتصادی زنجان یک فرصت مهمی پیش روی توسعه استان است

رییس اتاق بازرگانی زنجان با تاکید بر اینکه پتانسیل مناسب استان در صنایع برق و الکترونیک موجب شده  است که استان به عنوان یکی از قطب های صنایع برق و الکترونیک در استان مطرح شود، افزود: تصویب ایجاد منطقه ویژه اقتصادی زنجان یک فرصت مهمی را پیش روی توسعه استان قرار داده که با توجه به ورود سرمایه گذار خارجی، ورود تکنولوژی و فناوری نوین، اشتغال زایی، توسعه صادرات و ... ایجاد منطقه ویژه اقتصادی زنجان، بعنوان یک زیرساخت از اهمیت ویژه برای توسعه اقتصادی منطقه و استان برخوردار است.

وی مرکز آماد و پشتیبانی، فرودگاه زنجان،  پایانه صادراتی محصولات کشاورزی استان،  احیای واحدهای صنعتی و تولیدی راکد، بازارچه های تخصصی عرضه و فروش محصولات استان، برگزاری نمایشگاه های تخصصی در سطح ملی با توجه به زیرساخت های مطلوب استان، مدیریت تشکیل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت و افتتاح دفتر وزارت امور خارجه در زنجان را از جمله فرصت های پیش روی توسعه و چالش های استان در این راه عنوان کرد.

یگانه فرد در ادامه با تاکید بر اینکه موضوع آموزش برای اتاق زنجان، از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: به طور متوسط سالانه حدود ۳۲ دوره تخصصی مرتبط با تولید، تجارت و محیط کسب و کار برای حدود ۸۰۰ نفر به صورت رایگان برگزار می‌کند.

وی گفت: ارائه خدمات مشاوره‌ای تخصصی در حوزه‌های مختلف از جمله حقوقی، تجاری، امور مالیاتی، تامین اجتماعی ، بازرگانی و... نیز به صورت رایگان در اتاق زنجان ارائه می شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان،  با اشاره به اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری به کشورهای هدف و فراهم کردن حضور فعالان اقتصادی در نمایشگاهای تخصصی خارج از کشور، هم گفت: مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق بازرگانی استان در حال حاضر فعال بوده و ظرفیت مناسبی برای حمایت از ایده ها، طرح ها، کسب و کار نوین و دانش بنیان، دارد.

یگانه فرد با بیان اینکه انجام پایش محیط کسب و کار به صورت فصلی و برگزاری جلسات شورای گفتگو در عالی‌ترین سطح اجرایی استان، با حضور نمایندگان بخش خصوصی و دولتی در جهت تسهیل فضای کسب و کار استان و کشور با دبیری اتاق،انجام می شود، خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۹۲ تاکنون ۶۸ جلسه اصلی و ۴۶ جلسه کارشناسی برگزار شده و رویکرد ما برگزاری ۲ جلسه کارشناسی به ازای هر جلسه اصلی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha