پیشران‌های صلح منطقه‌ای در غرب آسیا

تهران- ایرنا- روزنامه اعتماد در یادداشتی می آورد: منطقه غرب آسیا، از خوانِ نعمت‌های الهی، بسیار بهره برده است (استراتژیکی، ژئوپلیتیکی، ارتباطی، منابع زیرزمینی، حتی مبحث ادیان الهی و آخرالزمانی و...) به‌طوری که می‌توان تافته‌ای جدا بافته محسوبش کرد.

روزنامه اعتماد در ۲۹ مهر در یادداشتی به قلم وحید عذیری نوشت: اما در دنیای منفعت محور امروزه، قدرت‌های فرامنطقه‌ای به خصوص غرب و در راس آنان ایالات متحده، به دنبال تفرقه‌افکنی، یارکشی و در نتیجه کنترل منطقه به نفع خود است و در این راه از هیچ حربه‌ای فروگذار نیست. به عبارتی آنها، خواهانِ سهمی کلان، از این سفره بزرگ هستند.

اما نکته‌ای که وجود دارد این است که، علاوه بر جذابیت‌های منطقه برای همگان، ظرفیت‌هایی وجود دارد که می‌توان با کمک آنان علاوه بر اینکه منافع منطقه را برای خود ملل منطقه به ارمغان آورد، باعث خروج بیگانگان و عدم تفرقه و نیز عدم تحمیل هزینه‌های گزاف به ملت‌های منطقه گردد و سبب‌ساز صلح و همکاری منطقه‌ای در سرزمین‌های اسلامی و غرب آسیا گردد.

اما این ظرفیت‌ها در کشورهای مختلف منطقه، متفاوت است که در اینجا به دو کشور عراق و لبنان به آنها می‌پردازم.  

عراق: مرجعیتی دینی: فاکتور مذهب، در منطقه و نیز کشور عراق بسیار پررنگ است، به ‌طوری که پس از تصرف شهرهای مختلف عراق توسط داعش (در راستای تامین منافع غربی‌ها) و سقوط قریب‌الوقوع بغداد، با فتوای مرجعیت بزرگواری همچون آیت‌الله العظمی سیستانی، ورق معادلات سیاسی در کشور عراق و فروپاشی نظم منطقه‌ای، برگشت. همچنین در آخرین حرکت صلح‌خواهانه و دومکراسی‌گونه ایشان، می‌توان به دعوت مردم عراق به صندوق‌های رای در انتخابات مجلس این کشور نام برد.

لبنان: دموکراسی توافقی و مقاومتی درونی: مردم منطقه غرب آسیا، با توجه به پیشینه طولانی و کهنی که دارند، دارای سرشتی صلح‌خواه و مقاوم‌گونه هستند...

 به ‌طوری که از نفوذ و حمله دشمنان ابایی نداشته و به مقابله با دشمنان می‌پردازند. کشور لبنان نمونه‌ای از این خلق و خوی منطقه‌ای را نشان می‌دهد که خواهان منطقه‌ای امن برای ملت‌ها و کشورهای منطقه می‌باشند. این کشور، با وجودی که طوایف و مذاهب گوناگونی در آن زندگی می‌کنند، صلح و همکاری که عاری از هرگونه تنش باشد را در پیش گرفته‌اند که می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر ملل و نخبگان جهان اسلام و غرب آسیا باش

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha