سفیر پیشنهادی آمریکا در چین موضع سختی در سنا علیه پکن گرفت

نیویورک - ایرنا- "نیکلاس برنز" سفیر پیشنهادی جو بایدن رییس جمهوری آمریکا در پکن در مجلس سنای آمریکا از چین انتقاد کرد و موضع سختی علیه کشوری گرفت که درصورت تایید نهایی، قرار است نمایندگی کشورش را در آنجا برعهده گیرد.

نیکلاس برنز یک مقام ارشد در وزارت خارجه آمریکا و گزینه مورد انتخاب جو بایدن در اظهارات خود در مقابل کمیته روابط خارجی سنا آزمایش اخیر موشک بالستیک اتمی از سوی چین را که پکن تکذیب کرده است، نگران کننده دانست و خواستار همکاری نزدیکتر میان مقامات آمریکایی و چینی در مورد این مساله شد.
بر اساس گزارش تارنمای هیل، برنز مدعی شد: همه ما باید نگران انباشت اتمی چین باشیم. این امر باید یک مساله نگران کننده برای متحدان و آمریکا باشد.
وی مدعی شد: گزارش ها درباره آزمایش موشک مافوق صوت با قابلیت حمل کلاهک هسته ای از سوی چین نگران کننده است و این نشان دهنده مخالفت چین با محدود شدن از طریق رژیم های کنترل تسلیحات نظامی است. چینی ها در سال های گذشته اعلام کرده بودند که می خواهند حداقل بازدارندگی اتمی را داشته باشند اما به نظر می رسد آنها به سرعت از این سیاست دور می شوند.
این مقام آمریکایی همچنین از سیاست سختگیرانه دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین آمریکا در مقابل چین دفاع کرد.
برنز که تاکنون دو بار سفیر آمریکا بوده است و در دولت جورج بوش معاونت وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی را بر عهده داشته است از تلاش دولت جو بایدن برای متحد کردن کشورها جهت مقابله با چین حمایت کرد.
برنز همچنین از اقدام دولت بایدن در تشکیل پیمان نظامی سه جانبه میان آمریکا، استرالیا و انگلیس که به پیمان آکوس(انتقال تکنولوژی و دانش زیردریایی هسته ای به استرالیا) استقبال و آن را "تحول آفرین" توصیف کرد.
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا ۲۵ شهریور ماه در یک ویدئو کنفرانس از کاخ سفید با نخست وزیران انگلیس و استرالیا از مشارکت و همکاری امنیتی – نظامی جدید موسوم به آکوس (AUKUS) میان سه کشور خبر داد و گفت این مشارکت در مورد سرمایه گذاری بر روی بزرگترین منبع قدرت ما است.
بر اساس گزارش های رسانه ای، مقامات ارشد دولت آمریکا در مورد این همکاری به خبرنگاران گفتند که تحت مشارکت اعلام شده توسط جو بایدن، بوریس جانسون و اسکات موریسون نخست وزیران انگلیس و استرالیا، آمریکا فناوری و توانایی استقرار زیردریایی های هسته ای را در اختیار استرالیا قرار می دهد.
برنز در ادامه اظهارات خود بر لزوم ادامه حضور نظامی آمریکا در منطقه هند و اقیانوسیه جهت "جلوگیری از حمله احتمالی چین به تایوان" تاکید کرد.
به گزارش ایرنا، آمریکا در سال ۱۹۷۹ رسما تحت سه اعلامیه رسمی مشترک واشنگتن با پکن، سیاست چین واحد را به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک خود با تایوان را قطع کرد، اما با وجود تعهد رسمی واشنگتن به پکن، طی سال‌های اخیر روسای جمهور آمریکا از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات اقداماتی مغایر با سیاست چین واحد از قبیل فروش تسلیحات نظامی و برقراری مراودات دیپلماتیک با تایوان انجام داده‌اند. 

همچنین نیروی دریایی آمریکا چندین بار و به بهانه دفاع از آزادی ناوبری در آب‌های بین‌المللی و به قصد حمایت از جدایی‌طلبان تایوان، کشتی‌های جنگی خود را از تنگه تایوان عبور داده است.
روابط دو کشور طی چهار سال گذشته و در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، شاهد تشدید تنش های زیادی بود که در جنگ تجاری و همچنین تحریم شرکت های فناوری چینی به اوج خود رسید. از زمان انتخاب بایدن، تحلیلگران سیاسی و تجاری توجه زیادی به جهت گیری سیاست جدید کاخ سفید در قبال چین داشته اند. اینکه آیا دولت بایدن از چین استقبال خواهد کرد یا همانند دوران ترامپ با این کشور برخورد می کند، هنوز شفاف نیست.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha