هشت هزار میلیارد تومان به‌ اجرای طرح‌های عمران روستایی اختصاص یافت

اراک - ایرنا - معاون پارلمانی و عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: هشت هزار میلیارد تومان اعتبار امسال برای اجرای طرح‌های عمران روستایی کشور اختصاص یافته که در قالب ردیف‌های ملی، استانی و سهمیه قیر در قانون بودجه در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار می‌گیرد.

«محمدرضا شاملو» شامگاه چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود:  این اعتبارات صرف تهیه و بازنگری طرح هادی سه هزار و ۵۰۰ روستا می‌شود و همچنین اجرای طرح هادی و بهسازی محیط روستاها برای چهار هزار و ۷۰۰ روستا انجام خواهد شدکه بخشی از آن‌ها طرح‌های جدید و طیفی از طرح‌های نیمه‌تمام است.

وی اظهار داشت: سه میلیون و ۷۰۰ هزار سند مالکیت برای روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر صادر شده که سه میلیون و ۴۳۰ هزار واحد در روستاها و مابقی در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت است.

معاون پارلمانی و عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: طرح توسعه پایدار منظومه روستایی،  فعالیتی فرابخشی است که نیازمند همکاری و تعامل  دستگاه‌های اجرایی است و منظومه‌های روستایی به‌عنوان طرحی که ماهیت یکپارچه و فرابخشی و آمایش سرزمین است، بر اساس تفاهم‌نامه با سازمان مدیریت استان‌ها به‌صورت پایلوت هفت منظومه در دست اقدام است.
شاملو یادآور شد: اجرای طرح هادی نقش مهمی در توسعه روستاها دارد که با هدف ساماندهی فضای روستایی وارد مرحله عملیاتی می‌شود و می‌تواند از ساخت و ساز غیرمجاز و توسعه غیرمتوازن و بی‌رویه ممانعت کند.
وی بیان کرد: با تعیین تکلیف حریم‌ روستاهایی که طرح‌های هادی و عمرانی در آن‌ها به درستی اجرا شده، روند مهاجرت به شهرها کاهش یافته و نشاط اجتماعی و رونق اقتصادی در این روستاها افزایش می‌یابد.
معاون پارلمانی و عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور خاطرنشان کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در راستای اجرای طرح بافت با ارزش روستایی و گردشگری آمادگی لازم را برای مشارکت‌جویی دارد چرا که با این اقدام، کمک موثری به اقتصاد روستا شده و طرح بافت ارزشمند روستایی هویت فرهنگی و اجتماعی را در قالب خرده فرهنگ‌ها تقویت می‌کند.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به دستور امام راحل فروردین ماه ۱۳۵۸ تاسیس شد و اساسنامه آن  آذر ماه سال ۱۳۶۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

مهم‌ترین وظایف این سازمان ارائه طرح‌های مورد نیاز برای ایجاد مسکن اقشار مستضعف، انجام طرح‌های کارشناسی اراضی روستایی و کمک برای تأمین مصالح ساختمانی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha