سازمان ملل علاقه مند به تامین مالی حمایت از مردم افغانستان است

نیویورک - ایرنا- فرحان حق معاون سخنگوی سازمان ملل اظهار داشت: سازمان ملل علاقه مند به تامین مالی برای حمایت از مردم افغانستان است.

به گزارش ایرنا، معاون سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به وقت محلی در خصوص نشست مسکو درباره افغانستان با حضور نمایندگان طالبان و کشورهای منطقه گفت: ما با مقامات در خصوص این مذاکرات در ارتباط بوده ایم. آنچه ما دنبال آن هستیم این است که کشورهای منطقه و جهان اقدام بیشتری برای اطمینان از تامین حقوق اساسی مردم افغانستان انجام دهند.

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه دولت موقت طالبان در نشست مسکو گفت که خاک کشور افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده نخواهد شد.
وی همچنین گفت که برای نخستین بار در ۴۵ سال اخیر، افغانستان در برابر تهدیدها مصونیت می یابد و از آن دفاع می شود. ما به تعهداتی که دادیم مبنی بر اینکه خاک افغانستان برای تهدید کشورهای دیگر استفاده نشود، پایبند هستیم.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در نشست مسکو از گروه طالبان خواست تا تلاش کنند کشور افغانستان به عنوان پایگاه برای تهدید کشورهای دیگر استفاده نشود. 
سرپرستی هیات طالبان در نشست مسکو بر عهده عبدالسلام حنفی بود که از چهره‌های برجسته طالبان حاکم به شمار رفته و گفت‌وگوهای هفته پیش این گروه با آمریکا و اتحادیه اروپا را نیز ریاست کرده بود.
طالبان پیشتر نیز در آنکارا با مقام‌های ترکیه دیدار و مذاکره کرده بودند.
این در حالی است که "عمر عبدی" معاون مدیر اجرایی یونیسف اعلام کرده است نظام سلامت و خدمات اجتماعی در افغانستان در مرز سقوط بوده و ذخایر دارو به شکل خطرناکی کاهش یافته است.
به گزارش ایرنا، این مقام یونیسف در نشستی خبری در جمع خبرنگاران گفت افغانستان در بحران بزرگی قرار دارد و کودکان این کشور که هیچ تقصیری در ایجاد این بحران ندارند، بیشترین آسیب را دیده اند.
وی افزود که حتی پیش از تسلط طالبان حداقل ۱۰ میلیون کودک در افغانستان  برای زنده ماندن به کمک نیاز داشتند و حداقل یک میلیون کودک در این کشور به دلیل سوء تغذیه شدید در خطر مرگ هستند.
عمر عبدی تصریح کرد ذخایر دارو در افغانستان به شکل خطرناکی کاهش یافته است و ما  اکنون شاهد شیوع بیماری هایی چون سرخک و اسهال شدید ناشی از آب آلوده هستیم.
معاون سخنگوی سازمان ملل  همچنین گفت: ما بسیار نگران ادامه درگیری ها و افزایش خشونت ها در شمال غرب سوریه و تاثیر آن بر مردم غیر نظامی هستیم.
فرحان حق افزود: سازمان ملل همه خشونت ها در سوریه را محکوم می کند و به همه طرف ها گوشزد می کند به قوانین بین المللی احترام بگذارند.
 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha