۲۸ مهر ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۱۰
کد خبرنگار: 2254
کد خبر: 84513079
۰ نفر

برچسب‌ها

فیلم ایرانی "خطوط ناپیدا" برنده جشنواره فیلم معلولان بلگراد شد

بلگراد-ایرنا- فیلم ایرانی "خطوط ناپیدا" به کارگردانی «مهدی رخشانی» برنده دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم معلولان (بوسی فست) بلگراد شد.

به گزارش ایرنا، در این رویداد فرهنگی که جوایز آن چهارشنبه شب ( 28 مهرماه) به برندگان اعطا شد به مدت سه روز از 26 تا 28 مهرماه به طول انجامید که از بین 12 اثر از سینمای مستند جهان، چهار فیلم برتر جشنواره از جمله فیلم مستند ایرانی موفق به دریافت جایزه شدند.

فیلم مستند "خطوط ناپیدا" اثر «مهدی رخشانی» کارگردان کشورمان با دریافت جایزه بهترین فیلم نامه، بار دیگر موجبات فخر کشورمان را در جامعه فرهنگی صربستان فراهم کرد.

در این جشنواره  علاوه بر فیلم های متعددی از صربستان از کشورهای خارجی نیز از جمله؛ جمهوری اسلامی ایران، بوسنی و هرزگوین، آلمان، فرانسه، فدراسیون روسیه، آمریکا، ایتالیا، بلژیک و ایرلند به نمایش در آمدند.

«محمد تقی بختیاری» سرپرست رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در صربستان ضمن حضور در مراسم اختتامیه این جشنواره، به نمایندگی از کارگردان ایرانی جایزه وی را دریافت کرد.

فیلم ایرانی "خطوط ناپیدا" برنده جشنواره فیلم معلولان بلگراد شد

بختیاری هنگام دریافت جایزه، طی سخنان کوتاهی ضمن تشکر از انتخاب رئیس و اعضاء هیات داوران و نیز حاضرین در مراسم اختتامیه جشنواره گفت: به عنوان یک ایرانی افتخار می کنم که در مدت کوتاه اقامتم در صربستان شاهد موفقیت های چشمگیر هنرمندان کشورم بوده ام و فقط طی سه هفته گذشته این دومین بار است که به نمایندگی از سوی هنرمندان ایرانی برای دریافت جوایز جشنواره های معتبر صربستان حاضر می شوم.

وی با اشاره به اینکه در آبان ماه امسال نیز جایزه جشنواره کاریکاتور صلح شهر کراگویواتس از آن دو هنرمند ایرانی شد، اظهار امیدواری کرد که در آینده نیز شاهد شکوفایی هرچه بیشتر تعاملات فرهنگی و هنری بین ایران و صربستان باشیم و نظیر این صحنه ها در جشنواره های تهران برای هنرمندان صرب تکرار شود.

فیلم مستند «خطوط ناپیدا» روایتی از زندگی «علی راشکی» طراح و نقاش سیستانی است که با وجود کمبود امکانات در روستای محل تولدش و معلولیت مادرزادی که از آغاز زندگی همراهش بوده، با نقاشی و در سر پروراندن رؤیای تبدیل شدن به یک هنرمند بزرگ، با تلاش فردی و همراهی خانواده و دوستان موفق شد که جایگاه هنری خوبی را به دست بیاورد.

راشکی با شرکت در مسابقات بین المللی معلولین که در نهایت از سوی سازمان بین المللی یونسکو نیز برنده اعلام شد، علاوه بر یافتن راه‌هایی برای کمرنگ کردن مشکلات جسمی، توانست با تحصیل در رشته تصویرسازی دانشگاه هنرهای زیبای تهران و دریافت کارشناسی ارشد و همچنین دریافت بورس تحصیلی، تحصیلات خود را در اسکاتلند ادامه دهد و امروز به عنوان یکی از معتبرترین طراحان و نقاشان جمهوری اسلامی ایران معرفی شود.

فیلم "خطوط ناپیدا " گوشه ای از زندگی یک هنرمند است که هوش و ذکاوت هنری اش به او کمک کرد تا به بزرگترین نقاش معلول جهان تبدیل شود.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha