هگمتانه تنها کاندید ثبت جهانی منظر تاریخی در ایران است

همدان-ایرنا- مشاور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: شهر تاریخی هگمتانه(همدان) یگانه کاندید ثبت جهانی منظر تاریخی در ایران است و در کنار پنج اثر دیگر در انتظار اعلام ارزیابان یونسکو برای جهانی شدن هستند.

به گزارش ایرنا، "محمد حسن طالبیان" شامگاه چهارشنبه در حاشیه بازدید ارزیابان یونسکو از کاروانسرای تاج آباد استان همدان در جمع خبرنگاران افزود: منظر تاریخی هگمتانه در شهر همدان، مسیر آرامگاه بوعلی تا آرامگاه باباطاهر را شامل می شود.

وی اظهار داشت: ترکیب سایت باستانی تپه هگمتانه، بافت تاریخی شهر و بازار قدیمی مفهوم تازه‌ای به نام «منظر تاریخی» است که برای نخستین بار میراث فرهنگی به دنبال ثبت جهانی آن است، کاندیدی که در کشور رقیب ندارد و برای یونسکو موضوعی جذاب محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: در پرونده منظر تاریخی هگمتانه، عرصه هسته اصلی شهر شامل تپه هگمتانه، بازار و بافت تاریخی شهر است که در قالب کانسرت «منظر تاریخی همدان» برای ثبت جهانی آماده‌سازی شده است.

مشاور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و میراث فرهنگی ادامه داد: پرونده  راه‌آهن شمال‌ - جنوب و منظر فرهنگی اورامانات، آسبادهای منطقه سیستان، دیوار گرگان و منظر فرهنگی ماسوله در کنار منظر تاریخی هگمتانه در یونسکو در دست بررسی است.

طالبیان با بیان اینکه سالانه یک اثر در هر کشوری ثبت جهانی می شود، عنوان کرد: آذرماه نتیجه بررسی این ۶ پرونده اعلام می شود و هر یک که روند ثبت آن کوتاه تر باشد، اقدامات و رفع موانع آن در اولویت قرار می گیرد.

وجود یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی و طبیعی که افزون بر یک هزار مورد آن در فهرست آثار ملی ثبت شده و نامگذاری همدان به نام پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین حاکی از استعداد بالای این کهن شهر در بخش گردشگری است. 

آبشار و کتیبه های گنجنامه، تپه باستانی هگمتانه، غارعلیصدر بزرگترین غار آبی جهان، آرامگاه بوعلی سینا، گنبد علویان، بازار سرپوشیده، سرابهای نهاوند، کاروانسرای تاج آباد و آرامگاه استر و مُردخای از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان همدان هستند. 

به گزارش ایرنا، گروهی از ارزیابان یونسکو برای بازدید از کاروانسرای شاه‌عباسی فرسفج شهرستان تویسرکان و  کاروانسرای تاج‌آباد در روستای رسول‌آباد شهرستان بهار در فهرست ثبت جهانی امروز به استان همدان سفر کردند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha