سالیوان درمورد عادی سازی روابط اسرائیل وسعودی ها با بن سلمان گفتگوکرد

تهران- ایرنا- پایگاه خبری آکسیوس به نقل از منابع عربی و آمریکایی گزارش کرد که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در مورد عادی سازی روابط با تل آویو با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان گفت وگو کرده است.

به گزارش این پایگاه آمریکایی، منابع خبری اعلام کردند که سالیوان در جریان دیدار روز ۲۷ سپتامبر با بن سلمان در شهر نئوم این مساله را مطرح کرد و ولیعهد عربستان نیز دستیابی به آن را دور از دسترس ندانست.

بر اساس این گزارش، سعودی‌ها گفتند که این روند زمان می‌برد و به سالیوان فهرستی از اقداماتی که ابتدا باید انجام بگیرد را دادند. یک منبع آمریکایی گفت که برخی از آنها شامل بهبود روابط دو جانبه آمریکا و عربستان می‌شود.

هر حرکت عربستان برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی به احتمال بسیار زیاد بخشی از یک توافق بزرگ است که دربردارنده گام‌های تل آویو در راستای راه حل دو دولتی و اقدامات واشنگتن جهت از سرگیری روابط دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا با بن سلمان است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و سالیوان در دیدار هفته گذشته با یائیر لاپید وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در مورد گسترش توافق ابراهیم رایزنی کردند. یک مقام ارشد صهیونیستی پس از دیدار آنها به خبرنگاران گفت که دست کم یک کشور در یک سال آینده قطعا به این توافق میپیوندد.

 به گفته یک رهبر یهودی، مقامات ارشد دولت بایدن در یک کنفرانس ویدئویی به رهبران یهودی گفتند که آمریکا به صورت مسکوت با چندین کشور عرب و مسلمان تعامل دارد که شاید نسبت به عادی سازی روابط با اسرائیل تمایل دارند.  

ولیعهد عربستان نسبت به عادی سازی روابط با عربستان تمایل دارد اما ملک سلمان پادشاه عربستان بر حفظ سیاست سنتی کشور نسبت به مساله فلسطین تاکید دارد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha