۲۸ مهر ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۴۵
کد خبرنگار: 1179
کد خبر: 84512984
۰ نفر

برچسب‌ها

رشد سه برابری اهدای عضو در خوزستان

اهواز - ایرنا - مدیر مرکز هماهنگی و فراهم آوری پیوند عضو دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: در ۶ ماهه امسال ۱۵ عمل اهدای عضو در استان خوزستان انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد سه برابری داشته است.

دکتر جواد شریعتی چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این تعداد پیوند عضو در شرایط کرونایی بسیار امید بخش است و امیدواریم که فرهنگ اهدا عضو در استان و کل کشور نهادینه شود تا بتوانیم با اهدای عضو زندگی دوباره به همنوعان خود ببخشیم.

وی با اشاره به عمل موفقیت آمیز پیوند قلب در اهواز افزود: در سال جاری تاکنون ۱۳ کبد، ۲۳ کلیه و سه قلب در خوزستان اهدا شده و مجموعا ۳۹ نفر از هموطنان نجات پیدا کردند که کار بسیار ارزشمندی است. از این تعداد ۲ کلیه و ۶ کبد در شیراز و ۲ قلب در تهران پیوند شده است.

مدیر مرکز هماهنگی و فراهم آوری پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه خوزستان در بحث اهدای عضو در کشور نمونه است گفت: رسانه ها و خبرنگاران استان نقش به سزایی در گسترش فرهنگ اهدای عضو داشته اند که جا دارد از آنها تشکر ویژه ای داشته باشیم.

وی از خانواده هایی که عزیزان آنها دچار مرگ مغزی می شوند خواست با اهدای عضو ضمن ترویج این سنت حسنه و نجات بیماران نیازمند، آرامش را به روح فرزندان خود هدیه کنند.

در ادامه محمدعلی شیخی فوق تخصص جراحی قلب و پزشک پیوند قلب انجام شده گفت: روز دوشنبه اولین عمل موفقیت آمیز پیوند قلب در خوزستان انجام شد و قلب جوانی که دچار مرگ مغزی شده بود به جوان دیگر اهدا شد.

وی افزود: پمپاژ قلب این بیمار که نارسایی قلبی پیشرفته داشت، حدود پنج درصد بود و امیدی به زندگی نداشت همچنین حدود ۲ ماه در سی سی یو بیمارستان بستری بود.

این پزشک جراح گفت: خوشبختانه این بیمار پیوند قلب را به خوبی پذیرفت و اکنون هوشیار و بیدار است و در چند روز آینده از بیمارستان ترخیص می شود.

در پی اعلام مرگ مغزی " محمد تامرادی" جوان ۲۷ ساله باغملکی که بر اثر تصادف دچار خونریزی مغزی شده بود، با حصول رضایت خانواده وی، قلب این جوان خوزستانی به یک بیمار نیازمند اهدا شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha