رمزهای ساده شبکه‌های اجتماعی اصلی‌ترین عامل هک آن است

کرمانشاه - ایرنا- رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه در خصوص هک شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص شبکه اجتماعی اینستاگرام گفت: اصلی‌ترین عامل هک شدن کاربران بی‌توجهی به نکات امنیتی است.

به گزارش ایرنا؛ پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا روز چهارشنبه به نقل از سرهنگ «علی عباسی کسانی» توضیح داد: به‌تازگی شاهد رشد چشمگیر هک شدن شبکه‌های اجتماعی مخصوصاً اینستاگرام کاربران در استان هستیم.

وی ادامه داد: مجرمین پس از هک شبکه اجتماعی فرد اقدام به ارسال پیام‌هایی مبنی بر درخواست کمک مالی به دلایل مختلف همچون سانحه رانندگی، بستری شدن در بیمارستان و سایر موارد با ذکر مبلغ و شماره‌حساب به‌تمامی دوستان و دنبال کننده‌های قربانی می‌کنند.

این مقام انتظامی افزود: دوستان و آشنایان فرد هک شده پس از دریافت پیام با این تصور که دوستشان دچار مشکل شده است اقدام به واریز وجه درخواستی به شماره‌حساب اعلامی می‌کنند.

سرهنگ کسانی بیان داشت: در بررسی این‌گونه پرونده‌ها مشخص می‌گردد قربانیان کلمات عبور قابل حدس مانند کد ملی، شماره شناسنامه و شماره همراه را به‌عنوان رمز شبکه‌های اجتماعی خود انتخاب و ایمیل پشتیبان نیز در نظر نگرفته‌اند که این موضوع به مهم‌ترین عامل هک حساب کاربران تبدیل‌شده است.

رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه افزود: در روش دیگر مجرمین به بهانه‌های مختلف همچون برنده شدن در جایزه، افزایش تعداد دنبال کننده و دیگر موارد اقدام به دریافت رمز عبور کاربران می‌کنند.

وی در ادامه ضمن اشاره به افزایش امنیت رمز عبور به کاربران توصیه کرد: با چند اقدام کوچک می‌شود امنیت حساب‌های کاربری خود را افزایش دهید، به یاد داشته باشید از رمزهای پیچیده استفاده کنید و این رمز را هم در اختیار دیگران قرار ندهید همچنین با فعال‌سازی رمز ۲ مرحله‌ای امنیت حساب کاربری خود را تا حد ممکن بالابرده و با قرار دادن ایمیل پشتیبان می‌توانید در صورت هک شدن به بازگشت حساب کاربری خود امیدوار باشید.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در صورت دریافت پیام کمک مالی از سمت دوستان خود حتماً با وی تماس گرفته و از صحت درخواست وی مطمئن شوید و سپس اقدام به کمک کنید.

وی همچنین افزود: در پایان سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir مرجعی کامل از اخبار، اطلاعات و آموزش‌های سایبری بوده و کاربران با مراجعه به آن می‌توانند راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایند. همچنین در صورت نیاز می‌توانند گزارش موارد مشکوک را در سامانه پاسخگویی به فوریت‌های سایبری با همکاران ما در میان بگذارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha