بازگشایی مدارس خراسان جنوبی تابع مصوبات ستاد ملی کرونا است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تابع مصوبات ستاد ملی کرونا هستیم تا با توجه به شرایط استان بتوانیم تصمیماتی را اتخاذ کنیم.

حمید ملانوری روز چهارشنبه در نشست شورای آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی افزود: در رابطه با بازگشایی مدارس و آموزشگاه‌ها یا دانشگاه‌ها به‌صورت حضوری، ستاد ملی در حال تصمیم‌گیری است.

وی بیان کرد: آنچه تا الان عنوان شده، این است که کلاس‌های مدارس روستایی و عشایری با نرم جمعیتی زیر ۱۵ نفر و کلاس‌های فنی و حرفه‌ای و کارگاهی مجاز به فعالیت هستند لذا فعالیت سایر واحدهای آموزشی دیگر اعم از دولتی یا غیرانتفاعی همچنان ممنوع است.

استاندار خراسان جنوبی گفت: با وجود شیوع کرونا که از اسفند ۱۳۹۸ همه دنیا را درگیر کرد، نظام تعلیم و تربیت ما توانسته این شرایط سخت  را به‌درستی مدیریت کند.

وی افزود: با توجه به اظهارات وزیر بهداشت و بسیاری از کارشناسان دنیا احتمالا در آبان ماه درگیر پیک ششم خواهیم بود و توسعه واکسیناسیون، مراقبت‌های مردمی، فرهنگ‌سازی، آموزش‌های صورت گرفته و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باعث شده میزان ابتلا و مرگ و میر سیر نزولی را طی کند.

ملانوری اظهار داشت: امیدواریم تداوم این شرایط، مدیریت بیماری را به همراه داشته باشد اگرچه در موقعیتی قرار داریم که هنوز این بیماری شایع است و همچنان باید در امور اداری و غیراداری، مراقبت‌های لازم را مدنظر داشته باشیم.

وی همچنین به مصوبه ستاد توسعه خاوران مبنی بر حمایت از ایده‌های دانش‌آموزی اشاره کرد و گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی باید تلاش کند بخش نقدی اعتبارات پژوهش‌سراها را  به هر میزان که امکان‌پذیر است تخصیص دهد تا همکاران ما در پژوهش‌سراها بتوانند اقدامات خود را انجام دهند.

استاندار خراسان جنوبی درخصوص طرح پژوهشی ارائه شده با عنوان "تحلیل و بررسی پیامدهای تربیتی گسترش فضای مجازی در وضعیت کرونایی و پساکرونایی بر دانش‌آموزان" گفت: این طرح در فرصت مناسبی استفاده خواهد شد.

وی تاکید کرد: اعتبارات پژوهشی باید در راستای طرح‌هایی هزینه شود که مسائل اجرایی و و توسعه‌ای استان را حل و فصل کند.

ملانوری افزود: مدیریت ارشد استان به موضوع پژوهش توجه جدی و اساسی دارد لذا در شورای برنامه‌ریزی و توسعه، اولویت‌های پژوهشی و اعتبارات این بخش مورد تاکید ویژه قرار گرفته است.

وی گفت: دستگاه‌های اجرایی تا آنجا که امکان دارد این اعتبارات را در قالب پایان نامه‌های دانشجویی ارشد و دکترا هزینه کنند تا از این طریق مشکلی از بخش‌های مختلف فرهنگی، آموزشی، اجتماعی، بهداشت و درمان، اقتصادی، کشاورزی، صنعت و معدن و کارآفرینی حل و فصل شود.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: در ستاد استانی مدیریت کرونا تصویب شد تا با محوریت معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و با اخذ نظرات دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران شهرستان‌های تابعه استان، ۵۱ آسیب اجتماعی دوران کرونا شامل تنبلی، بحث‌های روحی و روانی و آسیب‌های فضای مجازی، اعتیاد و بزهکاری احصا شود.

وی افزود: این موارد در دستور کار ستاد استانی مدیریت کرونا و شورای فرهنگ عمومی استان قرار می‌گیرد.

ملانوری گفت: اعتقاد داریم دوران کرونا، آسیب‌های جدی اجتماعی را ایجاد می‌کند که تصاعدی نیز در حال افزایش است و دستگاه‌های فرهنگی متولی همچون تریبون‌های نمازجمعه، دانشگاه‌ها، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، دستگاه‌های تحقیقاتی، پژوهشی و اجرایی، شوراهای اسلامی، متنفذین و سایر مجموعه‌ها باید به این موضوع با برنامه مشخص و مدون ورود کنند.

وی تصریح کرد: برای حل آسیب‌های اجتماعی باید از کمک و ظرفیت‌های مردمی البته با برنامه مشخص و مدون بهره برد.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به دستور کار دیگر این نشست درباره طرح توجیهی استفاده از نیروگاه‌های فتوولتائیک (انرژی خورشیدی) در مراکز آموزشی گفت: باید براساس استفاده از نظرات کارشناسی و به‌روز و براساس میزان سرمایه‌گذاری و نوع تعرفه‌های اعلامی وزارت نیرو در زمینه خریداری برق تهیه تا پس از کارشناسی در حوزه اقتصادی استانداری در مدل‌های ۵ تا ۶ کیلووات شروع شود که می‌تواند مدل خوبی برای استفاده از فضاهای در اختیار اداره کل آموزش و پرورش استان باشد.

وی درباره پروژه امن‌سازی فضای تبادل اطلاعات نیز گفت: این پروژه از طریق شرکت‌های مورد تایید هفتا و تامین اعتبار از طریق منابع استانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی باید دنبال شود ضمن آنکه برای سالن کامپیوتر با عنوان علامه حلی با پیگیری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تامین اعتبار لازم صورت گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha