وحدت، اسم رمز موفقیت جوامع اسلامی

قزوین - ایرنا - موضوع وحدت بدون شک به عنوان یکی از توصیه‌های جدی قرآن کریم و دین مبین اسلام، امروز می تواند به عنوان اسم رمز موفقیت جوامع اسلامی نقش آفرینی کرده و باعث موفقیت هرچه بیشتر مسلمانان شود.

به گزارش ایرنا، پس از انقلاب اسلامی و با درایت امام خمینی (ره) فاصله بین ۱۲ ربیع‌الاول، سالگرد میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) بنابر روایات اهل سنت تا ۱۷ ربیع‌الاول، تاریخ ولادت آن حضرت (بنابر روایات شیعه) را هفته وحدت نامگذاری کردند و در طول این هفته نیز برنامه های زیادی در سراسر کشور برگزار می شود.

البته در طول سال های گذشته و با توجه به اهمیت موضوع وحدت و لزوم توجه به آن از سوی کشورهای مختلف، این هفته توسط علمای جوامع اسلامی و کشورهای جهان اسلام هم گرامی داشته می شود که در این بین کنفرانس وحدت اسلامی را می توان به عنوان مهمترین همایش بین المللی نام برد.

اهمیت وحدت امروزه دیگر بر کسی پوشیده نیست و تمامی اندیشمندان، صاحب فکران و علمای ادیان مختلف مذهبی، به ویژه علمای اهل تشیع و تسنن به این موضوع واقف بوده و منابع بسیاری هم در این زمینه وجود دارد، البته در زمینه تحقق آن ظرافت کاری هایی هم وجود دارد که باید به آنها توجه ویژه ای داشت.

امروزه و در تعاملات و مجادلات دنیا شاهد ۲ نوع وحدت شیطانی و توحیدی هستیم که هر یک در برابر یکدیگر صف آرایی کرده اند، موضوعی که در طول تاریخ هم به وفور مشاهده می شود که نمونه بارز آن نیز وحدت شیطانی سپاه یزید در برابر امام حسین (ع) و یاران آن حضرت بود.

وحدت، اسم رمز موفقیت جوامع اسلامی

وحدت باید حول محور توحید رقم بخورد

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین با اشاره به اهمیت وحدت در جوامع اسلامی، اظهار داشت: یکی از ملاک های اصلی وحدت، توجه به مقوله توحید است و وحدت هنگامی ارزشمند می شود که حول محور این موضوع صورت پذیرد.

آیت الله عبدالکریم عابدینی افزود: اگر بتوان همگان را به توحید دعوت کرد به راحتی می توان به وحدت نیز دست پیدا کرده و در مسیر صلح و امنیت قدم برداشت، در غیر این صورت وحدت ماندگار نخواهد بود و در جامعه هم تاثیر لازم را نخواهد گذاشت.

این مسوول اضافه کرد: وحدت در طول تاریخ همواره برای جهان اسلام از اهمیت بالایی برخوردار بوده تا جایی که با نگاهی به تاریخ اهمیت این موضوع را می توان در سخنان ائمه معصوم (ع) مشاهده کرد.

 آیت الله عابدینی با اشاره به اینکه البته در برخی از دوران تاریخی شاهد وحدت های شیطانی نیز بوده ایم، خاطرنشان کرد: در ماجرای عاشورا و به شهادت رساندن امام حسین (ع) و ماجرای حضرت ابراهیم (ع) شاهد تشکیل وحدت شیطانی بوده ایم که این گونه حوادث نشان دهنده اهمیت موضوع توحید در ماجرای وحدت است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با اشاره به اینکه امروز دشمنان برای ضربه زدن به وحدت جوامع اسلامی از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند، اظهار داشت: امروزه یکی از سلاح های اصلی و تاثیرگذار جوامع اسلامی برای مقابله با مستکبران عالم همین موضوع وحدت است و باید تمامی شخصیت های جهان اسلام به این مقوله مهم بپردازند.

وحدت، اسم رمز موفقیت جوامع اسلامی

انقلاب اسلامی ایران همیشه منادی وحدت بوده است

نماینده ولی فقیه در سپاه صاحب الامر (عج) استان قزوین با اشاره به اهمیت موضوع وحدت، اظهار داشت: وحدت یک دستورات قرآنی است و با پیروزی انقلاب اسلامی، امام راحل وارد این عرصه شدند و هفته وحدت را پایه گذاری کردند که این مهم منشا بسیاری از آثار و برکات در طول بیش از ۴۰ سال گذشته بوده است.

حجت الاسلام علی معبودی یادآور شد: از جمله آثار وحدت را می توان به نزدیکی جبهه مقاوت، اعم از شیعه و سنی و خنثی شدن بسیاری از توطئه های دشمنان در درگیری های قومیتی برشمرد، موضوعی که روز به روز با توجه به نشست اندیشمندانی از اهل تسنن و تشیع و بررسی راه های انسجام بیشتر امت اسلامی جهت کاهش تنش های احتمالی، در حال افزایش است.

به گفته وی، از دیگر آثار وحدت می توان به شکست توطئه دشمنان در شکل گیری جنگ در بین مسلمانان اشاره کرد که نمونه بارز آن، عقب نشینی آمریکاییان از افغانستان بود.

این مسوول اضافه کرد: انقلاب اسلامی همواره منادی وحدت بوده و این منادی وحدت بودن استمرار دارد، چرا که توصیه به وحدت امر دین و قرآن است و باید شکل جدی به آن توجه کرد.

حجت الاسلام معبودی اظهار داشت: هفته وحدت که ولادت پیامبر گرامی اسلام (ص) است این موضوع نیز در عین حال مطرح می شود که چرا که ایشان منادی وحدت بودند و توانستند مردمانی جاهل را به تمدن رسانده و در جامعه ای که همواره در ستیز با یکدیگر بودند، عقد اخوت جاری سازند؟

نماینده ولی فقیه در سپاه صاحب الامر (عج) استان قزوین تاکید کرد: جوامع اسلامی امروز بیش از هر زمان دیگری به موضوع وحدت نیازمند بوده و امیدواریم با تلاش اندیشمندان و مسوولان شاهد همبستگی هرچه بیشتر وحدت اسلامی باشیم.

وحدت، اسم رمز موفقیت جوامع اسلامی

وحدت از مهمترین آموزه های دینی و اسلامی است

امام جمعه بویین زهرا در خصوص اهمیت وحدت نیز افزود: هفته وحدت زمینه ای برای بازشناسی اصول مشترک، عوامل موثر و پیامدهای مثبت این موضوع است و باید به صورت ویژه ای به این مقوله پرداخت.

حجت الاسلام اسدالله رضوانی تاکید کرد: در شرایط کنونی که دشمنان اسلام درصدد ایجاد اختلاف و اسلام هراسی در فضای مجازی و رسانه ای هستند اهمیت وحدت از هر زمان دیگری بیشتر به نظر می رسد.

به گفته وی، وحدت عامل استقلال، خودکفایی و عزت مسلمین جهان است و پیامدهای منفی آن تفرقه، بی توجهی به اصل دین اسلام و زحمات پیامبران و ائمه معصومین (ع) است.

این مسوول اضافه کرد: در طول تاریخ نقشه راه انبیای الهی اتحاد و همدلی بوده و در مباحث فقهی نیز یکی از مصارف زکات، پرداخت آن به مسلمین به جهت "المولفه بین قلوبهم" است.

امام جمعه بویین زهرا خاطرنشان کرد: امروز باید با استفاده از ظرفیت رسانه ای و تبلیغاتی موجود در سطح کشور و جهان اسلام به این موضوع بسیار مهم پرداخت و آن را در بین جوامع اسلامی نهادینه کرد.

نیم نگاه

هفته وحدت بهترین فرصت برای بررسی اجرای دقیق و تحقق هرچه بهتر این موضوع دینی و اسلامی در بین جوامع اسلامی است و این هفته باید بهانه ای برای پرداختن و برداشتن گام های عملی جهت رسیدن به وحدت با۰شد.

در این زمینه، تشکیل جبهه مقاومت را می توان بهترین الگو برای پی بردن به اهمیت وحدت معرفی کرد، جبهه ای که با تلاش و انسجام خود منجر به شکست مفتضحانه غرب در منطقه نیز شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha