تاکید وزیر علوم بر توسعه همکاری‌های آموزشی، علمی ایران با چین و فرانسه

تهران - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به پیام‌های تبریک «هوای جین پنگ» وزیر آموزش جمهوری خلق چین و «فیلیپ تیه بو» سفیر فرانسه در ایران در پیام‌های جداگانه‌ای بر توسعه همکاری‌های مشترک علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری بین دو کشور تاکید کرد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه آموزش ایرنا از وزارت علوم،  محمد علی زلفی گل در پاسخ به پیام تبریک هوای جین پنگ وزیر آموزش جمهوری خلق چین تاکید کرد: اکنون خواهان آغاز دوران جدیدی از روابط همه‌جانبه میان دو کشور، ۵۰ سال پس از آغاز روابط دیپلماتیک میان ایران و چین، هستیم.

وی در این پیام با توجه به انعقاد سند جامع همکاری‌های ۲۵ سالۀ ایران و چین در فروردین ۱۴۰۰ و نیز نقشۀ "یک کمربند یک راه" و برنامه‌های مورد نظر برای افزایش همکاری آموزشی و پژوهشی و فناوری فی‌مابین در زمینه‌هایی از جمله علوم پایه، فناوری‌های پیشرفتۀ صنعتی، دانشگاهی، پژوهشی، کاربردی و با توجه به گستردگی و ضرورت برنامه‌ریزی و پیگیری کارها پیشنهاد کرد "کمیسیون مشترک همکاری‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری ایران و چین" را وزارتخانه های علوم ایان و وزارت آموزش چین پایه‌گذاری کنند.

وزیر علوم تصریح کرد: این کمیسیون به رهبری نمایندگان معرفی شده وزارت آموزش چین و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران به نمایندگی از سوی تمامی دانشگاه‌ها و دستگاه‌های آموزشی، پژوهشی، و فناوری ایران و چین، مسوولیت برنامه‌ریزی و پیگیری همکاری‌های علمی را بر عهده بگیرند.

زلفی گل ابراز امیدواری کرد: این طرح راهکار مناسبی برای افزایش بیش از پیش همکاری‌های سازنده میان دو کشور در عرصۀ آموزش، پژوهش و فناوری باشد.

وی همچنین در پاسخ به پیام تبریک فیلیپ تیه بو سفیر فرانسه در ایران ابراز امیدواری کرد: با تکیه بر سوابق مشترک سازنده علمی و فرهنگی دو کشور، شاهد توسعه همکاری‌های علمی، دانشگاهی و شکوفایی و گسترش روابط در تمامی زمینه‌ها میان تهران - پاریس باشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha