نهاد پزشکی انگلیس خواستار احیای محدودیت‌های کرونایی شد

لندن – ایرنا – کنفدراسیون خدمات بهداشتی انگلیس با ابراز نگرانی از شیوع پرشتاب ویروس کرونا و روند فزاینده مراجعین به بیمارستان‌ها، خواستار احیای محدودیت‌های کرونایی شد.

به گزارش ایرنا، متیو تیلور رئیس این نهاد انگلیسی هشدار داد که سازمان ملی خدمات بهداشت لبه مرز قرار دارد و اوضاع به سرعت رو به وخامت است. او روز چهارشنبه در گفت‌وگو با  شبکه رادیویی بی‌بی‌سی چهار گفت یا محدودیت‌های کرونایی باز می‌گردد یا کشور در فصل زمستان دچار بحران می‌شود.

این مقام انگلیسی پیشنهاد کرد که دولت طرح دوم مقابله با کرونا را به اجرا بگذارد.

زمزمه بازگشت محدودیت‌های کرونایی در انگلیس از ماه گذشته بالا گرفته است و دولت لندن در یک عقب نشینی آشکار هشدار داده که در صورت شیوع موج جدید کرونا و افزایش فشارها بر مراکز بهداشتی این کشور، برخی از محدودیت‌هایی را که تیرماه برداشت، دوباره اعمال می‌کند.

دولت در چارچوب طرح دوم مقابله با کرونا، پیش‌بینی کرده که اگر اوضاع کرونا از کنترل خارج شود، استفاده از ماسک صورت، دورکاری و ارائه گواهی واکسن برای ورود به مکان‌های عمومی را اجباری کند.

ساجد جاوید وزیر بهداشت انگلیس گفته بود که دولت نوسانات کرونا را به دقت زیر نظر دارد.

این درحالیست که گروه مشاوران پزشکی دولت موسوم به سیج  با صدور بیانیه‌ای هشدار داده‌اند که این کشور وارد مرحله مبهمی به لحاظ اوضاع کرونایی شده است. در این بیانیه اشاره شده است که مقاومت واکسن در برابر سویه‌های جدید کرونا و اینکه بازگشایی مدارس و کسب وکارها چه تاثیری بر آمارها می‌گذارد، مشخص نیست.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس نیز اذعان کرده است که اوضاع نسبت به زمستان پارسال پرچالش‌تر است. او در اظهار نظری تاکید کرد که همچنان باید رویکرد منطقی را در قبال مقابله با کرونا از جمله استفاده از ماسک صورت در اماکن شلوغ، فاصله‌گذاری‌ اجتماعی، شست‌وشوی دست و دورکاری را در صورت لزوم رعایت کرد.

وی افزود طرح دوم دولت زمانی اجرا خواهد شد که ضروری و در راستای مقابله با کرونا اثر گذار باشد.

اما کنفدراسیون خدمات بهداشتی انگلیس معتقد است که اکنون زمان اجرای طرح دوم فرا رسیده و غفلت در این زمینه می تواند پیامدهای جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. آمار مبتلایان به کرونا در این کشور به سرعت در حال افزایش است و ظرف ۲۴ ساعت گذشته بالغ بر ۴۳ هزار نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

با این حال، کواسی کوارتنگ وزیر بازرگانی انگلیس می‌گوید که هنوز زمان اجرای طرح دوم فرا نرسیده است. او گفت که دولت در این مقطع قصد ندارد تا دستاوردهایی را که پس از کاهش محدودیت‌های کرونایی در حوزه اقتصاد به دست آورده است، از دست بدهد. این درحالیست که دیروز آمار جان باختگان کرونایی به ۲۳۳ نفر رسید که بیشترین میزان طی 6 ماه گذشته به شمار می‌رود.

از سویی نگرانی‌ها درباره شیوع سویه جدید کرونا در انگلیس بالا گرفته است. گزارش‌ها از شیوع سویه دلتاپلاس که ۱۰ درصد نسبت به سویه قبلی عفونی‌تر است، حکایت دارد. برخی کارشناسان بهداشتی سیاست «انتظار و رصد» پیشروی این ویروس را پیشنهاد کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند که با توجه به آمار بالای واکسیناسیون عمومی نیازی به وحشت کردن نیست.

اما این مساله در آستانه برگزاری اجلاس بین المللی آب و هوایی گلاسکو که کمتر از دو هفته دیگر با حضور سران کشورهای جهان آغاز می‌شود باعث نگرانی شده است. کارشناسان بهداشتی جهان اخیرا طی نامه‌ای به دولت انگلیس خواستار لغو این اجلاس شده‌ بودند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha