عادی‌سازی روابط برخی کشورها با رژیم صهیونیستی علامت شکست این رژیم است

تهران- ایرنا- نماینده جنبش حماس در ایران معتقد است اقدام برخی سران کشورهای عربی در عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی یکی از علائم شکست این رژیم است.

خالد قدومی در حاشیه سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار معارف ایرنا درباره اقدام برخی سران کشورهای عربی در به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی گفت: عادی سازی روابط یکی از علائم شکست رژیم صهیونیستی است. چون بعد از ۷۲ سال از اشغال فلسطین، امروز این رژیم با پشتیبانی آمریکا و نیروهای استکبار به عادی سازی روابط با کشورهای منطقه ای مانند بحرین نیاز دارد. سوال این است که اسراییل چه نیازی به عادی سازی روابط دارد.

وی افزود: این مساله نشان می دهد که رژیم صهیونیستی، شکستنی است. این عادی سازی سودی برای مردم منطقه ندارد. مثلا مردم امارات عربی چه سود اقتصادی از این عادی سازی می برند. کشوری که نفت و گاز دارد، نیازی به رژیم جعلی صهیونیستی ندارد. این رابطه مانند دارویی است که مدت استفاده از آن پایان یافته است.

خالد قدومی با اشاره به نتایج روابط مصر با رژیم اشغالگر قدس گفت: از مصری ها بپرسید که از سال ۱۹۷۸ میلادی روابط خود را با اسراییل آغاز کردند. اگر از سفیر اسراییل بپرسید (عادی سازی روابط) چه سودی برای شما داشته است، در سخنانی به آزادی روابط اشاره می کند؛ یعنی آزادانه می تواند به بازار مصر برود. چون مصری ها این رژیم جعلی را قبول ندارند و با عادی سازی روابط این گونه مشکلات حل می شود.

وحدتی همچون اجرای سرود

نماینده جنبش حماس درباره اهمیت برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی از سوی جمهوری اسلامی ایران گفت: ما امروز در منطقه دچار چالش های پیچیده ای هستیم و می بینیم که شرایط کرونایی در سطح جهان چقدر سنگین است ولی در این شرایط شاهد برگزاری کنفرانس وحدت هستیم و اندیشمندانی از ۱۶ کشور اسلامی و عربی در این کنفرانس حضور دارند. وحدت، مهمترین دلیل برگزاری این کنفرانس است به ویژه در مقطع زمانی کنونی که می توان گفت وحدت، همچون هماهنگی اعضای یک گروه سرود است که می خواهند به صورت یکنواخت سرودی را بخوانند ولی در حدود یک قرن است که نتوانسته ایم این سرود را به صورت هماهنگ اجرا کنیم. 

وی افزود: امروز همه مسلمانان چه سنی و شیعه و چه عرب و غیر عرب می دانند که نداشتن وحدت باعث خسارت های فراوانی شده است و اگر هنوز به این نقطه نرسیده ایم علت آن این است که نه تنها به دنبال منافع مشترک نیستیم بلکه به دلیل تفرقه دچار خسارت های مشترک شده ایم و امروز موضوع وحدت، این خسارت ها را کاهش می دهد. لذا چاره ای جز حرکت به سوی وحدت مسلمانان نداریم و گام بعدی منافع مشترک مانند ایجاد یک شبکه قدرتمند مشترک در سطح امت اسلامی در حوزه های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و نظامی و سیاسی است.

خالد قدومی اضافه کرد: امروز ترکیه و ایران توانسته اند سالانه به میزان ۲۱ میلیارد دلار در معاملات تجاری خود کسب کنند آیا در سطح سیاسی هم همینقدر به موفقیت دست یافته اند؟ در حالی که ما می توانیم این کار را انجام دهیم و یکی از دلایل اهمیت برگزاری کنفرانس وحدت چنین مسائلی است. 

وی اضافه کرد: امروز رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن مشترک امت اسلام و جهان باعث تزلزل امنیت جهان شده است و ما باید به طور مشترک با این رژیم مواجهه داشته باشیم و برای آزادی قدس شریف و فلسطین کمک کنیم تا این دشمن مشترک که سبب خسارت مشترک ماست از بین برود.

امروز مردم آمریکا جرات اعتراض به جنایات اسراییل دارند

نماینده جنبش حماس درباره آخرین تحولات فلسطین گفت: بعد از عملیات شمشیر قدس در فلسطین، دنیا متوجه شد که مردم فلسطین مردمی آزادیخواه هستند که می خواهند مانند سایر جوامع آزاد جهان زندگی کنند و حاضر نیستند حقوق حقه خود را از دست بدهند. مردم فلسطین می توانند از شمشیر یا خودکار استفاده کنند، به دشمن آسیب برسانند یا در امنیت زندگی کنند و این وضعیت کنونی امروز مقاومت در کل فلسطین است.

وی افزود: دوستان مقاومت نه فقط در فلسطین و دنیای عرب که در دنیای اسلام مانند جمهوری اسلامی ایران و در قاره های پنج گانه دوستانی دارند. در اتفاقات اخیر شمشیر قدس حتی در نیویورک یهودی ها به خیابان آمدند و علیه جرائم رژیم صهیونیستی در به خاک و خون کشیدن کودکان فلسطینی فریاد زدند. این پیام جدید است که در گذشته حتی چنین چیزی را تصور نمی کردیم.

خالد قدومی ادامه داد: در دهه های ۷۰ و ۸۰ کسی در آمریکا جرات انتقاد از رژیم صهیونیستی نداشت ولی اکنون در محکوم کردن این رژیم، همایش برگزار می شود و سوال مهم مردم غرب از دولت های خود این است که چرا به رژیم صهیونیستی کمک می کنند، آن هم رژیمی که علیه آزادی و تبعیض نژادی است و این تحول مهم در مساله فلسطین به سمت آزادی کامل و نابودی دشمن امنیت کل جهان است.

نبرد شمشیر قدس به نبردی گفته می‌شود که ارتش رژیم صهیونیستی ۲۰ اردیبهشت ماه به مدت ۱۱ روز از هوا، زمین و دریا تهاجم خود را به نوار غزه شروع کرد. شاخه نظامی «جنبش حماس» و «جهاد اسلامی» در ۱۱ روز جنگ با استفاده از صدها موشک و راکت آن هم از نوع پیشرفته و تغییر تاکتیک جنگی خود، اقدام به پاسخگویی به حملات صهیونیست‌ها کرده‌اند و بنا بر اعلام منابع اشغالگران بیش از ۱۲ هزار راکت و موشک، سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار دادند.  

همین اقدام موجب شد که کابینه رژیم صهیونیستی به دلیل ناتوانی در متوقف کردن حملات موشکی گروه های مقاومت در غزه با آتش بس موافقت کند، اقدامی که بسیاری آن را ناشی ازشکست نتانیاهو برای دریافت رأی اعتماد از کنست رژیم صهیونیستی قلمداد می‌کنند.

سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در یک نگاه

مباحث سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در هشت محور جنگ و صلح عادلانه، اخوت اسلامی و مبارزه با تروریسم، آزاد اندیشی دینی، پذیرش اجتهاد مذهبی و مقابله با تکفیری و افراطی گری، همدلی و همدردی اسلامی و پرهیز از تنش ها و منازعات، احترام متقابل بین مذاهب اسلامی، رعایت ادب اختلاف و پرهیز از مشاجره، حرمت شکنی و توهین، تبیین امت واحده و اتحادیه کشورهای اسلامی، فلسطین و مقاومت اسلامی و بزرگداشت مرحوم آیت الله محمدعلی تسخیری مطرح می شود.

هدف از برگزاری کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، ایجاد اتحاد و همبستگی در بین مسلمانان، همفکری علماء و دانشمندان جهت تقریب دیدگاه‌های علمی و فرهنگی آنان و نیز بررسی و ارائه راهکارهای عملی جهت دستیابی به وحدت اسلامی و تشکیل امت واحده در جهان اسلام و حل مسائل و مشکلات مسلمانان و ارائه راه‌ کارهای مناسب در این خصوص است.

در این کنفرانس ۵۱۴ سخنرانی برگزار می شود که ۲۳۰ سخنرانی با حضور ۵۲ مهمان از ۱۶ کشور به صورت حضوری و ۱۸۰ سخنران از شخصیت های فرهنگی و سیاسی داخل کشور خواهد بود. همچنین۳۶۰ سخنرانی به صورت وبیناری است که شامل ۱۸۰ سخنرانی خارجی و بین المللی و ۱۸۰ سخنرانی ایرانی است. این سخنرانی ها از کانال های یک و دوی کنفرانس وحدت پخش می‌شوند.

هفته وحدت در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی از سوی امام خمینی (ره) مطرح شد و همه ساله از ۱۲ ربیع الاول سالروز میلاد پیامبر اعظم (ص) به روایت اهل سنت آغاز می شود و تا ۱۷ ربیع الاول سالروز ولادت رسول خدا (ص) به روایت شیعیان ادامه خواهد داشت که امسال از ۲۷ مهر تا دوم آبان خواهد بود. در همین راستا کنفرانس بین المللی وحدت از سوی جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha