۲۸ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۱۲
کد خبرنگار: 3059
کد خبر: 84512539
۰ نفر

برچسب‌ها

کمبود سوخت به برزیل هم سرایت می‌کند؟

تهران - ایرنا - همزمان با بحران کمبود سوخت در جهان، با وجود اینکه برزیل یکی از مهم‌ترین نقاط نفت‌خیز جهان است، افزایش تقاضا و احتمال کمبود سوخت در ماه آینده میلادی به یکی از نگرانی‌ها در این کشور آمریکای جنوبی تبدیل شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، پایگاه خبری اویل پرایس اخیرا در گزارشی تحلیلی با اشاره به بحران انرژی در اروپا تأکید کرد که این بحران به زودی به آمریکا و دیگر نقاط جهان سرایت خواهد کرد.

در این مقاله آمده است: در جهان یکپارچه کنونی، کمبود شدید منابع تولید انرژی به ویژه با توجه به آسیب دیدگی زنجیره تامین و عجله کشورها برای کاهش سرمایه گذاری در بخش سوخت های فسیلی، نمی تواند برای یک مدت طولانی در یک منطقه باقی بماند.

آژانس بین‌المللی انرژی نیز به تازگی اعلام کرد که انتظار می‌رود بحران انرژی باعث افزایش تقاضای نفت به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز شود.

برزیل به عنوان سومین عرضه کننده بزرگ نفت به چین در سال گذشته میلادی یکی از معدود برندگان همه‌گیری کرونا و بحرانی بود که این ویروس در بازارهای جهانی نفت به وجود آورد.

برخلاف سایر صادرکنندگان نفت خام، برزیل صادرات خود را در نیمه اول ۲۰۲۰ به دلیل تقاضای بالای چین تقویت کرد. بر اساس آمار ارائه شده، تولید نفت برزیل در سال ۲۰۲۰ به میزان ۵.۷ درصد افزایش یافت و به ۲.۹ میلیون بشکه در روز رسید.

براساس گزارش اویل پرایس، تولید بالاتر نفت برزیل کمک کرد صادرات این کشور در سال ۲۰۲۰ به رکورد ۱.۴ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند که رشد سالانه ۱۶.۹ درصدی را داشته است.

اوپک در گزارش ماهانه بازار نفت در ژوئن (تیر ماه) اعلام کرد عوامل اصلی رشد عرضه در سال ۲۰۲۱ کشورهای کانادا، برزیل، چین و نروژ خواهند بود.

تولید نفت برزیل در آوریل سال ۲۰۲۱ به میزان ۱۲۸ هزار بشکه در روز در مقایسه با مارس افزایش یافت و به ۲.۹۷ میلیون بشکه در روز رسید.  

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری افه، یک روز پس از اعلام شرکت نفتی «پتروبراس» برزیل مبنی بر فقدان ظرفیت این شرکت برای پوشش‌دهی تقاضای توزیع میزان پیش‌بینی شده سوخت برای ماه نوامبر (آبان- آذر)، «آژانس ملی نفت» برزیل (ANP) احتمال بروز بحران کمبود سوخت در این کشور را رد کرد.

این نهاد نظارتی در بیانیه ای با اشاره به شک و تردیدهای ایجاد شده پیرامون احتمال ناکافی بودن تولید سوخت توسط شرکت دولتی پتروبراس تاکید کرد: در حال حاضر هیچ نشانه ای از کمبود در بازار سوخت کشور وجود ندارد.

این آژانس با تاکید بر اینکه «نظارت بر زنجیره تامین ادامه خواهد داشت» از اتخاذ اقدامات و تدابیر لازم در صورت لزوم و برای کاهش خطرات احتمالی خبر داد.

پتروبراس بزرگترین شرکت نفتی برزیل که مسئولیت تامین بخش عمده ای از سوخت‌های مصرفی این غول آمریکای جنوبی را بر عهده دارد، روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که سفارش‌های بنزین و گازوئیل دریافتی از توزیع‌کنندگان برای ماه آینده نسبت به ماه‌های گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است.

این شرکت دولتی با بیان اینکه قیمت پایین تر سوخت پتروبراس نسبت به بازارهای بین‌المللی از دلایل افزایش تقاضا و کاهش سفارش توزیع کنندگان به سایر شرکت‌ها است، از افزایش ۲۰ درصدی تقاضای گازوئیل و رشد ۱۰ درصدی تقاضای بنزین در مقایسه با نوامبر ۲۰۱۹ خبر داد.

این شرکت نفتی که بخش عمده آن متعلق به دولت برزیل است، از بزرگترین شرکت‌های تجاری نفتی در جهان بوده و علاوه بر آمریکای جنوبی، در آسیا، آفریقا و خاورمیانه نیز سرمایه‌گذاری کرده است.

حال باید دید این بر هم خوردن تعادل میان عرضه و تقاضا در بازارهای نفتی جهان به برزیل هم خواهد رسید؟

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha