کاهش دما تا ۱۲ درجه در خراسان جنوبی؛ کشاورزان مراقب باشند

بیرجند - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: با توجه به کاهش شدید دمای هوا از امروز (پنجشنبه) در این استان فعالان بخش کشاورزی تدابیر لازم برای جلوگیری از خسارت سرما را تا اول آبان در نظر داشته باشند.

سید ابوالحسن میرجلیلی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق پیش‌بینی هواشناسی از بعدازظهر امروز تا پایان وقت شنبه هفته آینده شاهد کاهش محسوس و قابل ملاحظه دمای هوا در استان خواهیم بود که در برخی نقاط از جمله شهرستان‌های قاینات، سربیشه، درمیان، بیرجند و زیرکوه و مناطق کوهستانی وقوع یخبندان شبانه دور از انتظار نیست.

وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی بیشتر نگرانی‌ها به علت کاهش شدید دما وجود دارد گفت: احتمال خسارت به محصولات کشاورزی از جمله زرشک و ذرت علوفه‌ای همچنین محصولات سالن‌های پرورشی مانند مرغداری‌ها، گلخانه‌ها و دامداری‌ها وجود دارد که باید تدابیر لازم در شهرستان‌ها از سوی فرمانداران، دستگاه‌های متولی و مردم برای جلوگیری از بروز خسارت اتخاذ شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی تاکید کرد: کشاورزان، دامداران، گلخانه‌داران، زنبورداران و مرغداران نسبت به تامین سوخت کافی در این مدت اقدام کنند و فرمانداران هم اطلاع‌رسانی گسترده را به جامعه هدف انجام دهند.

جمع‌آوری محصولات قابل برداشت و انتقال به مکان‌های سرپوشیده، کنترل سامانه‌های گرمایشی سالن‌های پرورشی از قبیل مرغداری‌ها، گلخانه‌ها و دامداری‌ها، کنترل پوشش و سازه گلخانه‌ها، تخلیه آب سامانه های آبیاری تحت فشار و پوشاندن نهال های جوان و آسیب پذیر از توصیه‌های هواشناسی و مدیریت بحران در این مدت است.

 رییس گروه پیش‌بینی و صدور پیش‌آگاهی‌های جوی اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی هم گفت: روند تغییرات دما طی روزهای آینده به‌صورت محسوس کاهشی خواهد بود و در برخی مناطق به زیر صفر نیز خواهد رسید.

جواد نخعی افزود: کاهش دما از امروز (پنجشنبه) در استان آغاز می‌شود و تا اوایل هفته آینده سرما و یخبندان شبانه به‌ویژه در مناطق سردسیر شمال شرق و مرکز استان فراگیر خواهد شد.

وی اظهار داشت: فعالان بخش کشاورزی به‌ویژه شهرستان‌های سربیشه، قاینات، درمیان، زیرکوه و بیرجند تمهیدات لازم برای کاهش خسارت ناشی از کاهش دما (۶ تا ۱۲ درجه سلسیوس) را تا روز شنبه اول آبان ماه مدنظر داشته باشند.

نخعی گفت: همچنین روزهای پنجشنبه و جمعه افزایش سرعت وزش باد و خیزش گرد و خاک را به‌ویژه در مناطق غربی و مرزهای شرقی استان انتظار داریم.

اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی درباره کاهش محسوس دما و وقوع سرما از روز پنجشنبه تا شنبه هفته آینده همچنین وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک طی امروز و فردا در این استان هشدار سطح نارنجی (آمادگی) صادر کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha