باران‌چشمه: تلاش ما بستن بازوبند پهلوان کشور با حضور رئیس جمهوری است

‌تهران- ایرنا- سرپرست فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی، گفت: تلاش می‌کنیم مراسم بستن بازوبند پهلوان کشور با حضور رئیس جمهوری برگزار شود.

به گزارش ایرنا، «مهرعلی باران‌چشمه» امروز (چهارشنبه) در نشست خبری افزود: هفته تربیت بدنی است و این فدراسیون در عضویت ستاد برنامه‌ریزی این هفته قرار دارد. فدراسیون زورخانه‌ای چند برنامه دارد که روز جمعه همه مرشدان و ورزشکاران زورخانه‌ای در پارک‌ها حضور خواهند یافت تا اقدام خوبی در رابطه با توسعه این ورزش ملی انجام شود. ضمن اینکه برنامه گلریزان از سنت‌های قدیمی نیز روز پنجشنبه در زورخانه‌های سراسر کشور اجرا خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: رویداد اصلی، برگزاری مسابقات کشتی پهلوانی برای تعیین پهلوان کشور است که روزهای شنبه و یکشنبه با حضور ۲۵۰ ورزشکار و مربی از ۳۱ استان کشور و در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران برگزار خواهد شد. حضور این تعداد ورزشکار از ۳۱ استان بی سابقه بوده و این مسابقات در ۶ وزن برگزار خواهد شد که مسابقات فینال و همچنین فینال وزن به اضافه یکصد کیلوگرم عصر روز یکشنبه برگزار و پهلوان سال ۱۴۰۰ کشور مشخص خواهد شد.

باران چشمه ادامه داد: در ۶ سال پیاپی جایر صادق‌زاده قهرمان و پهلوان کشور شد (سال ۹۹ مسابقات کشتی پهلوانی برگزار نشد) که پیش از این مرحوم پهلوان علیرضا سلیمانی با ۶ عنوان قهرمانی پهلوان باشی ایران بود. امسال نیز نمایندگان سنگین وزن کشتی پهلوانی استان‌ها حضور دارند و به طور حتم رقابت جذابی را برای کسب بازوبند پهلوانی شاهد خواهیم بود. بازوبند پهلوانی نیز با حضور مقامات لشکری و کشوری به پهلوان کشور اهدا خواهد شد. البته بازوبند از سوی عالی‌ترین مقام کشور بسته می‌شود و امسال سعی داریم که بازوبند با حضور رییس جمهوری بسته شود. در خلال این مسابقات از مادران قهرمانانی همچون حسن یزدانی و محمدرضا گرایی و یکی از ورزشکاران زن و مادر شهید خرازی تجلیل خواهد شد. 

وی با اشاره به سابقه چند صد ساله کشتی پهلوانی گفت: مسابقات کشتی پهلوانی از سال ۱۳۱۲ برگزار می‌شود و پهلوانان نامداری از جمله جهان پهلوان تختی صاحب بازوبند پهلوانی شدند و تلاش داریم امسال هم مسابقات خوبی را برگزار کنیم. با توجه به اینکه امسال بازی‌های المپیک و بعد از آن پیکارهای جهانی کشتی برگزار شد، حضور برخی قهرمانان را نداریم و با هماهنگی علیرضا دبیر رییس فدراسیون کشتی در سال‌های آینده مسابقات را با حضور قهرمانان جهان و المپیک را برگزار خواهیم کرد.

باران‌چشمه با اشاره به برگزاری برنامه نمایشی زورخانه ای در خلال مسابقات کشتی پهلوانی با حضور ۴۰ نفر از زبده‌ترین ورزشکاران گفت: در طی چند ماه گذشته با حمایت رسانه‌ها و برنامه عصر جدید، این ورزش به شکلی خودش را نشان داده اما با جایگاه واقعی فاصله داریم و همانطور که مقام معظم رهبری تاکید کردند باید این ورزش را احیا کنیم. در چند سال گذشته به دلیل کرونا برخی زورخانه‌ها تعطیل شده بود و با هماهنگی فدراسیون پزشکی ورزشی زورخانه‌ها با رعایت  پروتکل‌ها باز شد.

سرپرست فدراسیون ورزش‌های زورخانه ای و کشتی پهلوانی ادامه داد: در یک سال گذشته به دلیل کرونا مسابقه بین المللی برگزار نشد اما امسال قرار است مسابقات قهرمانی اسیا را در هند و جام جهانی کشتی پهلوانی ۱۰ تا ۱۵ آدر به میزبانی اصفهان برگزار شود. ضمن آنکه تیم ملی زورخانه‌ای در مسابقات آنلاین کره جنوبی نیز شرکت کرد و قرار است در فستیوال ورزشی روسیه شرکت کنیم‌. با دبیرکل اکو نشستی داشتیم که تا دهه فجر مسابقات زورخانه‌ای با حضور ۱۰ کشو اکو برگزار شود. میزبان این پیکارها مشخص نشده و احتمال دارد در تاجیکستان یا ایران برگزار شود.

وی در خصوص ابطلال انتخابات این فدراسیون با رای دیوان عدالت اداری گفت: انتخابات فدراسیون ۱۹ خرداد با نظارت سازمان بازرسی کلی کشور و حراست وزارت ورزش و جوانان برگزار شد و با حکم وزیر ورزش وقت کارم را شروع کردم. دوستانی که رای کسب نکردند اعتراضی نسبت به نماینده داوران و ورزشکاران داشتند که اعتراض را به دیوان عدالت اداری بردند و از معاونت فرهنگی وزارت ورزش شکایت کردند. وزارت ورزش پاسخی داد و قاضی دستور ابطال موقت داد که وزارت ورزش نیز دادخواستی را ارایه داده که در حال رسیدگی است. تا امروز از فدراسیون شکایتی نشده و امیدوارم که در یکی دو ماه آینده تعیین تکلیف شود.

سرپرست فدراسیون زورخانه ای ادامه داد: ادله قوی برای شکایت که انتخابات را باطل کنند وجود ندارد چرا که سازمان بازرسی کل کشور صحت انتخابات را اعلام کرده است. ۴۰ نفر از اعضا مجمع نیز در نامه‌ای به وزیر ورزش نیز موضوع درست بودن انتخابات را مطرح کردند.

وی با اشاره به ۵ برابر شدن بودجه فدراسیون در سال جاری نسبت به سال ۹۹ گفت: دبیرخانه ترویج فرهنگ پهلوانی را احیا کردیم که ۴۰ دستگاه و وزارتخانه در آن وظایفی برای ترویج فرهنگ پهلوانی دارند.

وی همچنین در خصوص ارتباط با فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی به ریاست علیرضا حیدری گفت: ۲ جلسه با حیدری داشتیم و به طور حتم‌مسابقات بین المللی که برگزار می‌شود با هماهنگی ایشان است. به عنوان فدراسیون ملی تلاش می‌کنیم که ایشان در این مسوولیت و پست بین المللی ابقا شوند چرا که الان برخی کشورها مترصد گرفتن این پست از کشورمان هستند و با جلساتی که با وزارت ورزش برگزار کردیم مقرر شد همه کمک کنیم که این پست برای کشورمان بماند و به راحتی آنرا از دست ندهیم.

باران‌چمشه در بخش دیگری در خصوص حضور زنان در رشته زورخانه‌ای، خاطر نشان کرد: سال‌های گذشته نیز این موضوع با هدف توسعه این رشته در بین خانواده ها مطرح شده بود، اما سیاست‌های کلان ورزش در وزارت ورزش  تبیین و ابلاغ می‌شود. چند ماه پیش با معاون ورزش بانوان جلسه‌ای داشتیم که اعلام کرد حضور بانوان در این رشته منتفی است. در مجموع شورای سیاست گذاری وزارت ورزش تصمیم گیرنده است.

وی درباره بودجه فدراسیون گفت: ۱۵ دی ۱۳۹۹ زمانی که وارد فدراسیون بودجه ۸۰۰ میلیون تومان بود و در همان مدت کوتاه یک میلیارد تومان جذب کردیم. برای سال جاری نیز برنامه ۱۲ میلیاردی دادم، اما با جمع‌بندی صورت گرفته با پنج میلیارد تومان تاکنون موافقت شده است. خدا را شکر تا این لحظه کمبود پول نداشته‌ایم و مسئولان در کنار این رشته بوده‌اند. تا الان کسری بودجه نداشته‌ایم، اما در ایجاد زورخانه، تکمیل زورخانه‌های نیمه کاره و خرید تجهیزات و ... نیاز به حمایت بیشتری داریم. جلسه‌ای با کمیسیون فرهنگی مجلس داشتیم و اعضای کمیسیون قول دادند که برای سال آینده بودجه احداث یک زورخانه بین‌المللی اختصاص داده شود.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha