مشاور فنی وزنه‌برداری زنان: امید زیادی به کسب مدال در پاریس داریم

تهران- ایرنا- مشاور فنی تیم ملی وزنه‌برداری زنان گفت: دختران وزنه‌بردار در مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان در عربستان ثابت کردند که چیزی کمتر از مردان ندارند و امید دارم که بر سکوی بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ هم خواهند ایستاد.

اکبر خورشیدی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: کشورها بهترین وزنه‌برداران خود را راهی مسابقات جهانی عربستان کردند اما در این چهار سال وزنه‌برداری زنان با حمایت خوب وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون‌ وزنه‌برداری پیشرفت کرد و حتی برای مسابقات پیش‌رو برنامه خوبی را برای دختران در نظر گرفتیم.

وی افزود: چهار ماه گذشته عنوان کردم که جزو ۶ تیم برتر جهان هستیم و ۱۴۰۰ سال خوبی برای وزنه‌برداری دختران است. خوشبختانه ظرفیت و استعداد دختران وزنه‌بردار زیاد است. آنها بسیار تلاش و ثابت کردند چیزی کمتر از مردان ندارند و می‌توانند شایستگی خود را به رخ جهانیان بکشند.

مشاور فنی تیم ملی وزنه‌برداری زنان عنوان کرد: در سه وزن کم سن و سال‌ترین ورزشکاران را در رقابت‌های نوجوانان جهان داشتیم. آنها ۱۳، ۱۴ و ۱۵ سالشان بود و نوجوانان وزنه‌برداری چون غزاله حسینی آینده خوبی را برای وزنه‌برداری زنان رقم می‌زنند. امید داریم که در بازی‌های آسیایی و المپیک ۲۰۲۴ هم نماینده داشته باشیم و به سکوهای المپیک برسیم.

وی ادامه داد: وزنه‌برداری زنان نیازمند زمان است و خوشحالیم که با گذشت چهار سال نتیجه تلاش‌های دختران وزنه‌بردار را با کسب مدال در مسابقات جهانی عربستان دیدیم. ایستادن بر روی سکوی رقابت‌های جهانی آسان نیست و کشورهای روسیه و آمریکا سرمایه‌گذاری زیادی در این زمینه کرده‌اند و عملکرد خوبی در این رقابت‌ها داشتند. با توجه به این شرایط باید در این زمینه سرمایه‌گذاری خوبی داشته باشیم.

خورشیدی یادآور شد: در ۲ سال گذشته وزنه‌برداری زنان همیشه جزو نفرات آخر بود اما الان در اوج رقابت هستیم. برخی از دختران وزنه بردار نتوانستند بر روی سکوی مسابقات قهرمانی جهان بایستند. قرار نیست همه مدال ها را ما کسب کنیم. در هر صورت وزنه‌برداران ما با این شرایط سخت رقابت خوبی داشتند. وزنه‌برداری زنان در اروپا نزدیک به ۴۰ سال قدمت دارد و ما به تازگی وارد این عرصه شدیم و باز هم دختران ما عملکرد خوبی داشتند و چیزی کمتر از پسران نداشتند. امیدوارم این موفقیت‌ها استمرار یابد.

وی خاطرنشان کرد: اکنون تیم ملی بزرگسالان را باید به مسابقات جهانی وزنه‌برداری ازبکستان اعزام کنیم و از آن طرف در فروردین ۱۴۰۱ مسابقات جوانان جهان را در یونان خواهیم داشت. همچنین اردوی تیم ملی از اول آبان شروع می‌شود. هر چند شرایط تیم ملی وزنه‌برداری زنان در جهان سخت‌تر است اما آنها می‌توانند در گروه اول جزو ۱۰ نفر برتر جهان باشند.

نخستین حضور بین المللی تیم ملی نوجوانان ایران در مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان که از ۱۲ تا ۲۰ مهرماه در شهر جده عربستان برگزار شد، با تاریخ‌سازی دختران ایران همراه شد.

غزاله حسینی وزنه برداری بود که با کسب مدال برنز در حرکت دو ضرب دسته ۵۹ کیلوگرم، نخستین مدال را برای کاروان زنان ایران کسب کرد. همچنین یکتا جمالی به سه مدال دست یافت.

جمالی که پیش از این سه برنز در مسابقات جوانان جهان را از آن خود کرده بود، در رده سنی نوجوانان هم تاریخ‌ساز شد و با کسب یک برنز و دو نقره نقش مهمی در افزایش امتیازات ایران در بخش تیمی ایفا کرد.

با توجه به نتایج ملی پوشان اعزامی کشورمان به جده، تیم ملی ایران با کسب مجموع ۴۰۴ امتیاز، روی سکوی سوم بانوان جهان ایستاد. آمریکا با ۶۰۰ و روسیه با ۵۰۷ امتیاز به ترتیب اول و دوم شدند.

فاطمه حسنپور، فاطمه کشاورز، سیده غزل حسینی، سیده غزاله حسینی و سیده زهرا حسینی، کیژان مقصودی، کوثر تنها و یکتا جمالی نمایندگان ایران در بخش دختران مسابقات وزنه برداری نوجوانان جهان بودند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha