اشیای تاریخی معدن نمک دونبرگ اتریش در زنجان به نمایش گذاشته می‌شود

زنجان- ایرنا - مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان گفت: با برنامه ریزی انجام گرفته اشیای کشف‌شده معدن نمک دونبرگ اتریش در موزه مردان نمکی زنجان به نمایش گذاشته می‌شود.

امیر ارجمند روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس تفاهم‌نامه بین موزه بوخوم آلمان، موزه ایران باستان و موزه مردان نمکی، اشیای موزه بوخوم آلمان در 2 موزه ایران به نمایش درخواهد آمد.

وی اظهار داشت: بخشی از اشیای مکشوفه از معدن نمک دونبرگ اتریش که در موزه بوخوم است به ایران منتقل‌شده و بطور تقریبی هم‌زمان با دوران پیش از اسلام معدن چهرآباد و بسیار مشابه ابزار کشف‌شده در زنجان است.

این مسوول ادامه داد: این آثار برای نمایش موقت پس از نمایش در موزه ملی به موزه مردان نمکی زنجان منتقل شود که در این نمایشگاه پیشینه معدن‌کاوی در معدن نمک دونبرگ اتریش به نمایش گذاشته خواهد شد.

 مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان  ادامه داد: در شرایط شیوع ویروس کرونا تلاش شده است تا فعالیت‌های فرهنگی خود را به‌ویژه در سطوح بین‌المللی ادامه دهیم که موزه ملی ایران، موزه مردان نمکی زنجان و موزه معدن بوخوم آلمان با تلاش بسیار موفق شدند که نمایشگاه ۲ جانبه‌ای را با هدف معرفی پیشینه معدن‌کاوی در ایران و جهان برنامه‌ریزی کنند.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون نمایشگاه "مرگ در نمک، روایت باستان‌شناسانه از سرزمین پارس " درباره فعالیت‌های باستان‌شناسی و یافته‌های باستان‌شناسی معدن نمک چهرآباد زنجان است که بصورت مجازی و از طریق وبگاه موزه معدن آلمان در شهر بوخوم به مدت ۶ ماه در حال اجر است.

به گزارش ایرنا، موزه باستان شناسی زنجان واقع در عمارت تاریخی ذوالفقاری این شهر، مومیایی‌های کشف شده از یک معدن نمک تاریخی را در خود جای داده است؛ مومیایی‌هایی موسوم به "مردان نمکی" که قدمت برخی از آن به بیش از ۲ هزار سال می‌رسد.

تاکنون ۶ مرد نمکی از همین معدن کشف شده است که کاوشگران حدس می زنند همه آنان در معدن نمک مشغول معدنکاری بوده اند و بر اثر ریزش، زیر آوار نمک مانده و در همان جا مدفون شده اند.

مدفون شدن در نمک باعث شده است که موارد قابل توجهی از پیکر، لباس و لوازم مومیایی ها حفظ شود به طوری که به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، تا کنون هیچ اثری از لباس مردم عادی دوران هخامنشی در اختیار نبود تا آنکه با کشف یک مومیایی مدفون شده در معدن نمک چهرآباد آثار ارزشمندی در این زمینه به دست آمد که قدمت آنها به ۲ هزارو ۳۵۰ سال می رسد.

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha