مداخله‌جویی آمریکا در امور داخلی ونزوئلا؛ اصرار به مذاکره با مخالفان

تهران- ایرنا- مقامات واشنگتن در ادامه مداخله جویی در امور ونزوئلا، در حالی بر بازگشت دولت کاراکاس به روند مذاکرات بامخالفان پافشاری می‌کنند که بخوبی می دانند اقدام اخیر آمریکا در استرداد «الکس صعب» چهره نزدیک به دولت مادورو و یکی از اعضای مذاکرات، ضربه سختی بر روند گفتگوها وارد آورده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری افه اسپانیا، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه در سفر خود به اکوادور، از تعلیق مذاکرات دولت ونزوئلا با مخالفان دولت این کشور به میزبانی مکزیک ابراز تاسف کرد و خواستار ادامه این گفت و گوها شد. بلینکن البته به دلیل تعلیق این مذاکرات اشاره نکرد و نگفت که اقدام واشنگتن علیه یکی از افراد نزدیک به دولت کاراکاس، باعث توقف مذاکرات شده است.

«مائوریسیو مونتالوو» وزیر امور خارجه اکوادور نیز به نوبه خود، با اشاره به تجارت صعب با اکوادور، قول داد کشورش همکاری کامل برای روشن شدن پرونده وی را انجام دهد.

از سوی دیگر، ‌ «برایان ای. نیکولز» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور نیمکره غربی نیز دوشنبه پیش از سفر بلینکن به کلمبیا و اکوادور، با اشاره به تصمیم کاراکاس مبنی بر تعلیق مذاکرات با مخالفان ونزوئلا به دلیل استرداد «الکس صعب» دیپلمات ونزوئلا، از دولت «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا خواست که به میز مذاکره با اپوزیسیون ونزوئلا در مکزیک بازگردد.

واشنگتن درحالی ادعای خیرخواهی برای آینده مردم ونزوئلا ازطریق بازگشت به روند مذاکرات را مطرح می کند که الکس صعب را به اتهام کمک رسانی به ونزوئلا برای مقابله با تحریم های آمریکا در دماغه سبز (کیپ ورد آفریقا) بازداشت و پس از چند ماه او را به آمریکا منتقل کرد.

مداخله‌جویی آمریکا در امور داخلی ونزوئلا؛ اصرار به مذاکره با مخالفان

این در حالی است که رئیس جمهوری ونزوئلا روز یکشنبه تاکید کرد که آمریکا با استرداد «آلکس صعب» تاجر کلمبیایی و از اعضای کمیسیون مذاکرات دولت ونزوئلا با مخالفان، به دنبال بر هم زدن روند گفت‌وگوها میان دولت و مخالفان این کشور است.

مادورو خاطرنشان کرد: دولت آمریکا به خوبی می‌دانست که با استرداد الکس صعب، به عنوان یکی از اعضای کمیسیون مذاکرات ونزوئلا، ضربه‌ای مرگبار بر این گفت‌وگوهای موثر که دور چهارم آن در آستانه برگزاری بود، وارد می‌آورد.

دولت ونزوئلا در پی استرداد تاجر کلمبیایی به آمریکا، با محکوم کردن این اقدام ظالمانه و نقض حقوق آشکار از سوی واشنگتن، این اقدام آمریکا را «آدم ربایی» دیپلمات سیاسی ونزوئلا خواند.

در همین راستا، رئیس جمهوری ونزوئلا به دلیل استرداد صعب، به رئیس هیأت دولتی در مذاکرات با مخالفان دستور داد که سفر به مکزیک را به منظور اجرای دور جدید مذاکرات معلق کند.

کشورهای حوزه آلبا نیز روز سه شنبه در بیانیه ای «آدم ربایی» الکس صعب به عنوان دیپلمات ونزوئلایی را محکوم کردند.

به نوشته تله سور، رئیس جمهور ونزوئلا پیش تر با رد اظهارات «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره استرداد صعب با ادعای حکم قضایی گفت: "این اقدام واشنگتن بار دیگر نشان داد که دولت آمریکا به عنوان یک دستگاه جهانی قدرتمند درجهت نقض نظام مند حقوق بشر عمل می کند. نقض آشکار و دائمی قوانین بین المللی که در سطح جهانی صورت می گیرد.

رئیس دولت ونزوئلا تصریح کرد: در عملیات مذکور علیه صعب «هیچ حکمی برای استرداد وجود نداشت. یک هواپیما با مشارکت دولتِ در حال خروج کیپ ورد، با زور و به شیوه ای غیرقانونی و جنایتکارانه صعب را بردند. این اقدام به روش مجرمان و جنایتکاران انجام شد.

به گزارش ایرنا، دولت نیکلاس مادورو و گروه مخالفان این کشور در ماه اوت (مرداد)  دور جدید مذاکرات را در شهر مکزیک با هدف حل و فصل اختلافات سیاسی از سر گرفتند.

اگرچه در پایان سومین دور از این گفت‌وگوها (۵ مهرماه)، با کاهش اختلافات میان نمایندگان دولت و اپوزیسیون ونزوئلا، دو طرف به مواضع نزدیک دست یافته بودند، اما اقدام آمریکا در ربودن صعب، روند مذاکرات را مختل کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha