امام جمعه بندرعباس: نظام بانکداری واحد در جهان اسلام ایجاد شود

قشم- ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان گفت: با ایجاد نظام بانکداری واحد در جهان اسلامی می‌توان همگرایی مسلمانان و وحدت جوامع اسلامی را در سطح جدیدی بازتعریف کرد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد عبادی زاده روز چهارشنبه در همایش «گرامیداشت هفته وحدت اسلامی» افزود: برای همگرایی امت واحده اسلامی در عرصه های سیاسی و اقتصادی باید بسترهای مختلف وحدت از جمله تعاملات جهان اسلام و نیز جغرافیای نزدیک مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: علما و رسانه‌ها باید تلاش کنند تا مساله وحدت را در جامعه اسلامی به عنوان یک عامل اجتناب ناپذیر برای مسلمانان مطرح کنند.

زمینه‌های اختلاف شیعه و سنی باید زدوده شود

امام جمعه بندرعباس تصریح کرد: وحدت شیعه و اهل سنت در ایران برای علما و مردم امری روشن است اما با توجه به مخالفان وحدت، زمینه های اختلاف زدوده شوند.

وی افزود: برخی زمینه‌های اختلاف توسط نا اهلان و نامحرمان ایجاد می شود  که هفته وحدت فرصتی است تا شرایطی ایجاد وشد که با کنارز زدن موانع از این وحدت پاسداری کنیم.

عبادی‌زاده افراط و تفریط را مخل وحدت دانست و ادامه داد: عالمان متعصب و عوام جاهل مخالفان گسترش وحدت هستند و از این رو نباید اجازه داد  که افراط، تعصب و روح عصبیت برخی افراد، به وحدت مسلمانان خدشه‌ وارد کند.

وی اظهار کرد: عقلانیت باید به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای وحدت در جامعه مطرح شود تا با گفتگوی عقلانی روز به روز به وحدت حداکثری نزدیک شویم.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان  افزود: کسانی که دنبال تفرقه افکنی در جامعه اسلامی هستند به دنبال افول ارزش‌های اخلاقی هستند تا از این طریق جدایی و تفرقه ایجاد کنند.

با هتاکان به مقدسات اسلامی برخورد شود

وی ادامه داد: باید دست کسانی که با توهین به مقدسات یکدیگر، فضا را آلوده می کنند قطع شود و کسانی که مخل وحدت و همگرایی امت هستند به شدت برخورد شود.

عبادی‌زاده با اشاره به اتحاد در دنیای مسیحیت ابراز کرد: پیامبر اکرم(ص) از منازعات موجود بین مسلمانان خوشنود نیستندو نباید بهانه‌ها دست آویزی برای خونریزی بین مسلمانان شود.

وی افزود: جنگ های اول و دوم جهانی منشا مذهبی نداشتند اما در جهان اسلام شاهد جنگ‌های مذهبی هستیم که توسط دشمنان ایجاد شده است.

امام جمعه بندر عباس ادامه داد: هشتاد میلیارد دلار اسلحه را رایگان در افغانستان باقی گذاشتند تا جهان اسلام را دچار فتنه، التهاب و آشوب کنند.

جهان اسلام از ایجاد امت اسلامی غافل نباشند

وی با اشاره به اینکه امت سازی مورد غفلت جهان اسلام قرار گرفته است، گفت: دشمنان با بهانه‌های مذهبی، قومی و جغرافیایی تفرقه ایجاد می‌کنند تا اجازه ندهند مسلمانان امت واحده را تشکیل دهند.

عبادی زاده  افزود: مکر دشمنان باید شناخته شود و برای آن باید همه اقوام و مذهب‌های مختلف مسلمان به حکم عقل و خرد در یک امت واحده گرد هم آییم.

وی فصل الخطاب و سیره پیامبر برای همدلی مسلمانان را  ایجاد امت واحده معرفی و اظهار کرد: تمدن واحده اسلامی جز با امت واحده احیا نمی شود

همایش هفته وحدت هم اکنون با حضور سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه و نماینده سرپرست حجاج ایرانی، مدیر اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری، نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و دیگر مسوولان و علمای شیعه و اهل سنت هرمزگان و قشم در شهر لافت قشم در حال برگزاری است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha