رییس جمهوری ۱۱ مصوبه دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی را ابلاغ کرد

تهران- ایرنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از ابلاغ ۱۱ مصوبه دیگر این شورا توسط رییس جمهوری خبر داد و گفت: ۱۰ مصوبه آن از مصوبات ابلاغ نشده شورا در دوره گذشته بود.

 به گزارش روز چهارشنبه گروه آموزش ایرنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۸۴۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست آیت الله سید ابراهیم رییسی و با حضور رؤسای مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه و اعضای حقیقی و حقوقی این شورای تشکیل شد.

سعیدرضا عاملی در حاشیه این جلسه افزود: ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی ۱۱ مصوبه دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی که ۱۰ مصوبه آن از مصوبات ابلاغ نشده شورا در دوره گذشته بود را ابلاغ کرد.

وی ادامه داد: از جمله این مصوبات سیاست‌های رسانه‌ای مرتبط با حوادث طبیعی با تاکید بر کرونا است. سیاست رسانه‌ای مشخصی در مواجهه با بلایای طبیعی و حوادث نداشتیم. شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه مصوبه‌ای داشت که ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی آن را ابلاغ کرد.

عاملی با اشاره به ابلاغ مصوبه ساماندهی برگزاری آزمون‌های بین‌المللی در سال ۱۳۹۶ گفت: همچنین اصلاح تبصره ماده ۵ مصوبه اصلاحی اهداف، سیاست‌ها و ضوابط نشر کتاب و نیز انتخاب نمایندگان شورای عالی که در بعضی از نهادها طبق اسناد بالادستی شورای عالی، باید تصویب کند، جزو مواردی هستند که ابلاغ شده‌اند. همچنین تصویب اصلاح و تکمیل بند ششم آیین نامه تشکیل هیأت عالی جذب و نیز تسری امتیازات آیین نامه مصوبه مورخ ۲۱ فروردین ۱۳۸۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی در حمایت از رشته‌های مختلف هنری به دارندگان گواهینامه‌های تخصصی حفظ و قرائت قرآن کریم ابلاغ شد.

وی خاطرنشان کرد: سیاست‌ها، راهبردها، وظایف و ضوابط اجرایی ترویج فرهنگ حضور توانمند و افتخارآفرین جانبازان و معلولان در مسابقات ورزشی که مصوبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ بود، نیز ابلاغ شد و درواقع مسیر ابلاغ مصوبات ادامه دارد.

عاملی افزود: یکی از آنها «سند ملی انرژی‌های تجدید پذیر» است. ایران یکی از پر آفتاب‌ترین کشورهای جهان است و انرژی‌های جایگزین خورشیدی یکی از ظرفیت‌های بزرگ در کسب انرژی‌های سالم است و این مصوبه نیز همراه با اساسنامه بنیاد علم ایران و صندوق علم و فناوری در مسیر ابلاغ قرار دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی این جلسه را در ادامه جلسه قبل و اظهار نظر اعضا برای تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست و گفت: در مجموع نگاه اعضای شورا این است که در اجرایی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ساز و کار نظام‌مندی شکل گیرد که مصوبات به صورت روال قانونی و طبیعی در مسیر اجرایی شدن قرار گیرد که راهکارهایی برای این امر از سوی اعضا پیشنهاد شده است.

وی ادامه داد: همچنین با تکیه بر احکام مقام معظم رهبری و بیانات ایشان ۱۵ ماده تنظیم شده است که در دستور شورای عالی قرار دارد و اعضا بر چگونگی این مواد اظهاراتی داشتند و امید است در جلسه آتی شورا مورد تصویب قرار گیرد.

تنوع بخشی به نظام نامگذاری اسلامی و ایرانی در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی است

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: در دستور جلسه ۸۴۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی سیاست‌های ترویجی و تشویقی نامگذاری مورد بحث قرار گرفت. در واقع اسم و نام انسان، بازگو کننده رابطه فرد با خودش بر اساس اسم است و رابطه فرد با جامعه در حس من کیستم؟ ما کیستیم و با کی هستیم؟ بر مبنای اسم فرد شکل می‌گیرد.

عاملی تاکید کرد: کنش نامگذاری از یک‌سو برای تمایز گذاری است و فرد را از دیگران جدا می‌کند و از سوی دیگر، تجمیع کننده است و پیوندی میان افراد به وجود می‌آورد. درواقع نام فقط یک برچسب برای افراد نیست، بلکه روی کیفیت روابط اثرگذار است و فرد را در یک رابطه دوستی معنادار با دیگران قرار می‌دهد. در حقیقت نام فرد یک تشخیص اجتماعی ایجاد می‌کند و به نوعی نظام معنایی فردی و اجتماعی را شکل می‌دهد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: بعضی از تحقیقات اجتماعی نشان می‌دهد که بین نام فرد و موفقیت و عدم موفقیت فرد در روند زندگی رابطه معنا داری وجود دارد. به همین دلیل است که از منظر اسلام هم، انتخاب نام نیکو بسیار مهم است.

وی ادامه داد: پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید اولین حقی که پدر نسبت به فرزندش دارد، انتخاب نام نیکو است.

عاملی تصریح کرد: امید است در ذیل این مصوبه فرهنگ نامگذاری تقویت شود و فرهنگستان زبان و ادب فارسی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی و همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای زیبا گزینی، هویت بخشی و فارسی گزینی و پیوند خوردن اسم زیبا با فرهنگ اسلامی ایرانی مشارکت داشته باشند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نامگذاری را هویت یک ملت عنوان کرد و افزود: در واقع تاکنون جامعه ایران اسم را از فرهنگ قرآنی و دینی، خاندان نبوت و اهل بیت علیهم السلام، ادبیات فاخر فارسی و میراث ادبی ایران همچون دیوان حافظ، سعدی، مولانا و فردوسی کبیر انتخاب می‌کرده و نوعی درهم تنیدگی عمیق بین هویت اسم و فرهنگ نبوی، فرهنگ اهل بیت علیهم السلام و قهرمانان بزرگ و تمدنی این سرزمین گره خورده است.

وی گفت: از این رو در شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث تنوع بخشی به نظام نامگذاری اسلامی و ایرانی مورد تاکید قرار گرفت. همچنین در این جلسه گزارشی از نظامات اسم گذاری فرزندان در کشورهای مختلف مثل ترکیه، مالزی، تاجیکستان، ژاپن، نروژ، روسیه، آلمان ارائه و سازمان ثبت و احوال گزارشی از وضعیت اسم گذاری تازه متولدین ارائه کرد که همچنان ۱۰ اسم برتر کشور متعلق به پیامبر گرامی اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است. اسم زیباترین وجه همانند سازی با صاحب اسم و معنای اسم هست که وظیفه پدر و مادر را سنگین می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha