وصول ۹۰ درصد چک‌های بانکی

تهران- ایرنا- بررسی جداول آماری نشان می‌دهد در شهریورماه امسال حدود هفت میلیون فقره چک به ارزش دو هزار و ۴۹۹ هزار میلیارد ریال مبادله و ۹۰.۳ درصد آنها وصول شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، در سال‌های اخیر با توسعه تجهیزات پرداخت الکترونیکی و توسعه سامانه‌ها، بسیاری از تراکنش‌ها از طریق این سامانه‌ها انجام می‌شود اما هنوز هم چک به عنوان یکی از ابزارهای نظام پرداخت، نقش قابل توجهی در تسویه مبادلات خرد و کلان در کشور دارد.

طبق آخرین گزارش منتشر شده توسط بانک مرکزی در شهریورماه امسال حدود هفت میلیون فقره چک به ارزش حدود ۲ هزار و ۴۹۹ هزار میلیارد ریال مبادله شد که در مقایسه با ماه قبل از نظر تعداد ۵.۵ درصد و از نظر مبلغ ۲۳.۵ درصد افزایش داشته است.

بیشترین چک مبادله شده در آخرین ماه تابستان مربوط به استان تهران با ۲ میلیون فقره چک بود و استان‌های اصفهان و خراسان در مرتبه‌های بعد قرار داشتند.

۶ میلیون فقره چک در شهریورماه وصول شد

براساس این گزارش در شهریورماه، ۶ میلیون فقره چک به ارزش دو هزار و ۱۸۵ هزار میلیارد ریال وصول شد. میزان چک‌های وصولی در مقایسه با مردادماه ۶.۷ درصد و از نظر ارزش ۲۶.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که از کل تعداد چک‌های مبادله شده ۹۰.۳ درصد وصول شده است یعنی ۸۷.۴ درصد مبلغ چک‌های مبادله پرداخت شده است.

میزان چک‌های وصولی در شهریورماه سال ۹۹ برابر ۹۰.۸ درصد بود و ۸۹.۹ درصد مبلغ چک‌های مبادله شده در سال گذشته وصول شده بود.

براساس این گزارش ۹۱ درصد ساکنان تهران در شهریورماه امسال چک‌های وصول کردند. گیلانی‌ها، ‌خوزستانی‌ها و ساکنان استان البرز هر کدام به ترتیب ۹۲.۹ درصد، ۹۱.۷ درصد و ۹۱.۴ درصد چک‌های خود را پاس کردند.

۷۰۹ هزار فقره چک در شهریورماه برگشت داده شده است

در شهریورماه از هفت میلیون فقره چک صادر شده در کشور ۷۰۹ هزار فقره چک به ارزش بیش از ۳۱۴ هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است. میزان چک‌های برگشتی در دوره مذکور نسبت به ماه قبل ۴.۴ درصد افزایش داشته است.

از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در شهریور ۱۴۰۰ به ترتیب ۹.۷ درصد و ۱۲.۶ درصد برگشت داده شده است. در شهریور سال گذشته ۹.۲ چک‌های مبادله شده وصول نشده بود.

بیشترین نسبت چک‌های برگشتی در شهریورماه امسال مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ۱۴.۹ درصد و خراسان شمالی با ۱۳.۷ درصد است. در پایتخت نیز ۹ درصد چک‌ها وصول نشد.

وصول ۹۰ درصد چک‌های بانکی

مهمترین علت وصول چک‌ها در شهریورماه چه بود؟

در گزارش بانک مرکزی در شهریورماه امسال مهمترین دلیل برگشت چک‌ها، کسری یا فقدان موجودی عنوان شده است. براین اساس ۶۸۶ هزار فقره چک از ۷۰۹ هزار فقره چک برگشتی به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. مبلغ چک‌های برگشتی به دلیل کسری بودجه ۳۰۲ هزار میلیارد ریال بود.

براساس این گزارش ۹۶.۷ درصد چک‌های برگشتی به دلیل کسری یا فقدان موجودی وصول نشده‌اند.

در استان‌های اصفهان، خراسان جنوبی و چهارمحال و بختیاری به ترتیب ۹۸ درصد، ۹۷.۹ درصد و ۹۷.۸ درصد چک‌های برگشتی به دلیل کسری بودجه وصول نشدند.

وصول ۹۰ درصد چک‌های بانکی

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha