۲۰ درصد از صنایع کشور در استان تهران مستقر است

تهران- ایرنا- رییس هیات امنا خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: حدود ۲۰ درصد از صنایع کشور در استان تهران مستقر و مهمترین اقلام صادراتی کشور بنزین، گاز طبیعی، پلی‌اتیلن و پروپان است.

به گزارش ایرنا، سید علی صدری روز چهارشنبه در حاشیه دومین مراسم بزرگداشت تجلیل از واحدهای برتر صادراتی صنایع کوچک و متوسط شهرک‌های صنعتی استان تهران افزود: ۱۱۲ میلیون تُن کالا به ارزش ۳۴ میلیارد و ٢۵۶ میلیون دلار بوده و بازارهای عمده صادرات ایران کشورهای چین،  عراق،  امارت،  ترکیه و افغانستان هستند.

 وی با بیان اینکه بیش از ١٧ هزار واحد تولیدی در استان تهران وجود دارد، بیان کرد: از این تعداد، ۶ هزار واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی فعالیت می‌کنند و حدود ١۵٠ هزار نفر در این واحدها مشغول به کار هستند.

رییس هیات امنا خانه صنعت، معدن و تجارت ایران ادامه داد: آخرین آمار درباره حجم صادرات صنایع کوچک و متوسط کشور در ۶ ماهه نخست سال ۹۹، یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸، رشد ۱۷ درصدی را تجربه کرد.

صدری افزود: در شش ماه نخست سال ١۴٠٠ صادرات واحدهای صنعتی استان تهران ١٠٠ میلیون دلار بوده که نسبت به سال ٩٨ رشد ١٨ درصدی را تجربه کرده است.

وی با اشاره به بیشترین سهم اشتغال در صنایع کوچک ادامه داد: نیمی از صادرات کشور مربوط به صنایع کوچک و متوسط است و نسبت به صنایع بزرگ کارت بازرگانی بیشتری دراختیار دارد.

صدری نداشتن نقدینگی کافی و پشتوانه مالی و هزینه بالای صادرات را از مشکلات این صنایع برشمرد و گفت: صادرکنندگان صنایع کوچک و متوسط همچنان با مشکل رفع تعهد ارزی و واگذاری کوتاژهای صادراتی (کد ثبت شده در گمرک) مواجهند.

به گزارش ایرنا، همایش تجلیل از واحدهای برتر صادراتی صنایع کوچک و متوسط شهرک های صنعتی استان تهران در هتل اسپیناس پالاس پایتخت در حال برگزاری است و از صاحبان ۱۰ واحد برتر در صادرات و ۱۵۰ کارآفرین تقدیر می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha