ارسال‌ گزارش کمیسیون اصل ۹۰ درباره بنزین پتروشیمی‌ها به قوه‌ قضاییه

تهران- ایرنا- گزارش کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس درباره «رسیدگی به تخلفات وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست در ارایه گزارش ناصحیح درخصوص بنزین تولیدی صنایع پتروشیمی» پس از قرائت در صحن علی مجلس، به قوه قضاییه ارسال شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، در نشست علنی روز چهارشنبه گزارش رییس کمیسیون اصل ۹۰ درباره رسیدگی به تخلفات وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست برای ارائه گزارش ناصحیح از بنزین تولیدی صنایع پتروشیمی در مجلس از سوی علی خضریان سخنگوی این کمیسیون قرائت شد.

در گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی آمده است: از سال ۱۳۸۹ پیرو تحریم‌های آمریکا مبنی بر «ممانعت از مشارکت شرکت‌های بین‌المللی در اجرای طرح‌های پالایشگاهی و فروش سوخت به ایران» میزان واردات بنزین با افت قابل توجهی همراه شد. با عنایت به کاهش حجم ذخایر استراتژیک سوخت کشور و تعویق برنامه‌های توسعه و احداث واحدهای جدید پالایشگاهی، موضوع اختلاط بنزین تولیدی پالایشگاهی کشور با ترکیبات پتروشیمی (ریفرمیت) به عنوان یک اقدام تدافعی و ابتکاری به منظور جبران بنزین وارداتی در دستور کار مسئولان ذی‌ربط در مجموعه وزارت نفت قرار گرفت.

این گزارش ادامه داد: متعاقب اجرای طرح تولید پتروشیمی از تاریخ ۲۸مرداد ماه سال  ۱۳۸۹ و استفاده از ریفرمیت در تولید بنزین، موضوع آلوده بودن بنزین تولیدشده با استفاده از ریفرمیت دریافتی از صنایع پتروشیمی و بحث سرطان‌زا بودن آن به علت داشتن میزان بالای بنزن، نگرانی‌های جدی را در سطح جامعه نسبت به وضعیت سلامت مردم ایجاد نموده بود. کمیسیون اصل نودم (۹۰) قانون اساسی در جلسه مورخ ۲۱ دی ماه سال ۱۳۹۳ گزارش تهیه شده درخصوص موضوعات مذکور را برای قرائت از سخنگاه مجلس تصویب و طی نامه‌ای مورخ  ۲۳ دی ماه سال ۱۳۹۳ به هیأت رئیسه ارسال کرد ولی در دستور کار مجلس قرار نگرفت که با توجه به اهمیت حمایت از تولید داخلی، گزارش مذکور، مجدداً با تغییرات جزئی تقدیم ملت شریف ایران می‌شود. (اینجا ببینید)

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha