پیشنهادهای مغایر با قانون اساسی باید به رای نمایندگان گذاشته شود

تهران- ایرنا- نماینده مردم فلاورجان گفت:بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس اگر پیشنهادی با قانون اساسی مغایر است، باید به رای نمایندگان گذاشته شود و اگر نمایندگان آن را وارد دانستند، نباید طرح شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا،سیدناصر موسوی لارگانی جلسه علنی امروز -چهارشنبه - مجلس شورای اسلامی با استناد به مواد ۱۹۴ و ۲۲ آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: بر اساس ماده ۱۹۴ موضوعات مرتبط با قانون اساسی مقدم بر اظهارات دیگر است و مذاکرات در موضوع اصلی را متوقف می‏‌کند. این اخطار باید قبل از رأی‌گیری و با استناد به اصل مربوطه حداکثر ظرف سه دقیقه به‌عمل آید. در صورتی‌که رئیس‌مجلس اخطار را وارد بداند بدون بحث از مجلس نظرخواهی می‌کند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس مجلس افزود: با توجه به اینکه پیشنهادات نمایندگان را مخالف اصل ۷۵ و  ۸۵ می‌دانید، آنها را طرح نمی‌کنید. بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس اگر پیشنهادی با قانون اساسی مغایر است، باید به رأی نمایندگان گذاشته شود و اگر نمایندگان آن را وارد دانستند، نباید طرح شود و اگر پیشنهاد مذکور را مغایر با قانون اساسی ندانستند، پیشنهاد طرح شده و در مرحله بعدی نمایندگان نسبت به خود پیشنهاد رأی می‌دهند.

وی با اشاره به بررسی لایحه رتبه‌بندی معلمان در مجلس شورای اسلامی گفت: این طرح مدت‌هاست که مطالبه فرهنگیان است و از آنجا که از مدت‌ها پیش در دستور کار مجلس و کمیسیون آموزش بود، معاونت قوانین می‌توانست پیشنهادات نمایندگان را بررسی کند و در صورت مغایرت آنها با قانون اساسی از درج پیشنهاد نمایندگان در لیست پیشنهادات جلوگیری کنند تا وقت مجلس گرفته نشود زیرا برای آن هزینه می‌شود.

 محمدباقر قالیباف در پاسخ به اظهارات نماینده فلاورجان گفت: در ارائه پیشنهادات نیز باید به رعایت اصل ۷۵قانون اساسی توجه شود. معاونت قوانین نمی‌تواند پیشنهاد نماینده‌ای را حذف کند و تنها می‌تواند نسبت به آن اظهارنظر کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha