استاد حوزه: وحدت بین مسلمانان معجزه دوم پیامبر اکرم (ص) بوده است

ارومیه- ایرنا- استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه برخی علما در کتاب‌های خود بیان کرده اند که پیامبر اکرم (ص) ۲ معجزه داشته است، گفت:  معجزه اوّل ایشان، قرآن کریم و دیگری وحدتی است که به وسیله قرآن بین مسلمانان برقرار شده است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالکریم بی آزار شیرازی سه‌شنبه‌شب در همایش تقریب مذاهب در منطقه آزاد ماکو اظهار داشت: وحدت میان امت به دلیل معجزه ای است که به دلیل آیه "وَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِهِمْ" قرآن کریم ایجاد شده است.

وی افزود: نزدیک کردن قلوب بین مسلمانان کار خداست که در قرآن کریم به بهترین وجه ترسیم شده است و درصورت عمل به دستورات الهی در قرآن به این نزدیکی همراه با انس و مودت خواهیم رسید.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اتمام دشمنی ۲ قبیله در یثرب به واسطه وجود مبارک حضرت پیامبر اکرم (ص) بیان کرد: امروز نیز حج نماد وحدت، اخوت و برادری مسلمانان جهان اسلام است و در آن تبدیل «من» به «ما» به وضوح قابل مشاهده است.

حجت الاسلام والمسلمین بی آزار شیرازی همچنین وحدت را عامل مهمی در توسعه جوامع اسلامی عنوان کرد و ادامه داد: وحدت به معنی تعامل، همدلی و همکاری تمام مذاهب برای پیشرفت و تعالی جامعه اسلامی است.

توسعه فرهنگی منطقه در گرو اتحاد و تقریب مذاهب اسلامی است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز در این همایش اظهار داشت: توسعه فرهنگی منطقه و کشور در گرو اتحاد امت اسلامی و تقریب مذاهب بوده و در این میان نقش نخبگان دینی و مذهبی بی بدیل است.

محمدرضا عبدالرحیمی اضافه کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر در منطقه آزاد ماکو اختلاف و فاصله بین مذاهب اسلامی نداشتیم.

وی با بیان اینکه در منطقه آزاد ماکو همه در مسیر تقریب مذاهب و وحدت امت اسلامی قدم برمی‌دارند، ادامه داد: امید است شاهد اتحاد و همدلی بیش از پیش بین مذاهب مختلف در مسیر تعالی امت اسلامی و سعادت دنیوی و اخروی به پشتوانه دولت به عنوان نخبگان ابزاری و علما و فرهیختگان به عنوان نخبگان فکری منطقه باشیم.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه توسعه فرهنگی و اجتماعی یکی از بنیاد های اساسی در کل کشورها محسوب می شود، اظهار داشت: نظام فکری حاکم بر کشور نیز به توسعه فرهنگی یه عنوان یک اقتضای مهم تمرکز بیشتری دارد.

وی خواستار مشارکت جدی علما و فرهیختگان حوزه‌های دینی تشیع و تسنن در تقریب مذاهب و وحدت بیش از پیش اسلامی شد و گفت: توسعه فرهنگی جز با تفکر تقریب و وحدت و انسجام امت اسلامی محقق نخواهد شد.

هفته وحدت یادگار ارزشمند و ماندگار امام خمینی (ره) است

امام جمعه شهرستان ماکو نیز در این نشست با بیان اینکه هفته وحدت یادگار ارزشمند و ماندگار امام خمینی (ره) است، اظهار داشت: امام خمینی (ره) با نام گذاری سالروز ولادت نبی مکرم اسلام (ص) به عنوان هفته وحدت، جهان اسلام را متوجه بنیادی‌ترین اصل اسلام یعنی تقریب مذاهب و وحدت کرد.

حجت الاسلام سیدمحمد هاشمی با بیان اینکه داشتن اصول دین مشترک بین مذاهب اسلامی عاملی برای اتحاد و وحدت است، افزود: از دیگر عوامل تقریب وحدت امت اسلامی خدای واحد و کلمه لااله الا الله است.

وی اعتقاد به پیامبر اعظم (ص) را دیگر وجه مشترک بین ادیان دانست و افزود: تمامی مذاهب اسلامی پیامبر اکرم (ص) را به عنوان الگو و سنت و معیار عمل قبول دارند و آن عاملی برای اتحاد است.

این همایش به همت سازمان منطقه آزاد ماکو و با مشارکت دفتر تقریب مذاهب دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین الملل ماکو در سالن اجتماعات این سازمان برگزار شد.

هجدهمین دفتر تقریب مذاهب اسلامی با حضور رییس دانشگاه آزاد کشور، مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو، دبیر شورای راهبری تقریب بین المذاهب اسلامی و سرپرست دانشگاه آزاد آذربایجان غربی و جمعی از مسوولان استانی و شهرستان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین المللی ماکو در نیمه دوم شهریور افتتاح شد.

ماکو یکی از شهرهای شمالی استان آذربایجان غربی با بیش از ۱۰۵ هزار نفر جمعیت در داخل محدوده منطقه آزاد ماکو واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha