سردار باقری: با روسیه برای فعالیت های امنیت ساز در منطقه توافق کردیم
سردار سرلشکر باقری

مسکو - ایرنا- سردار سرلشکر « محمدباقری » رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: با روسیه توافق کردیم تا بتوانیم فعالیت های امنیت ساز و پایداربخش برای منطقه داشته باشیم که سبب توسعه و پیشرفت دو کشور هم خواهد شد.

سردار سرلشکر محمد باقری روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در مسکو مذاکرات با ارتشبد سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه و والری گراسیموف رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه را مثبت و سازنده خواند.  

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد که در دیدار با وزیر دفاع روسیه، در مورد موضوعات مهم همکاری های دو کشور، عمدتا در سطوح راهبردی گفت و گو و تبادل نظر کرده است.  

سردار سرلشکر باقری با بیان اینکه ایران و روسیه در طول سالیان متمادی در عرصه های گوناگون همکاری می کنند، به سوریه به عنوان نمونه ای از همکاریهای گسترده دو کشور اشاره و تصریح کرد که« ما تلاش های گسترده ای را برای حفظ حاکمیت سوریه بکار بستیم».

وی افزود: ما همواره از یکدیگر در عرصه بین المللی حمایت کرده ایم. در عرصه نظامی هیچ گونه سوء تفاهم و ابهامی وجود ندارد. در مورد سوریه، قفقاز، خلیج فارس و دریای سرخ دیدگاه های بسیار نزدیک داریم.  

همکاری های نظامی ایران و روسیه 

سردار سرلشکر باقری درباره همکاریهای نظامی ایران و روسیه گفت: روابط ایران و روسیه در سالهای اخیر توسعه یافته و همکاریهای نظامی و دفاعی دو کشور در حال رشد و گسترش است.  

وی با ابراز خرسندی از نتایج مذاکرات خود با طرف های روس اظهار داشت: امیدواریم مسیر رو به گسترش همکاری‌های تهران و مسکو همچنان تداوم یابد و شاهد تعمیق بیشتر روابط دوجانبه در این عرصه های مهم و حساس باشیم.  

سردار باقری: با روسیه برای فعالیت های امنیت ساز در منطقه توافق کردیم

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با اشاره به همکاری ایران و روسیه در سطوح عالی سیاسی و نظامی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با روسیه اهمیت خاصی قائل هستند.

سردار سرلشکر باقری خاطرنشان کرد که نشست کمیسیون مشترک نظامی ایران و روسیه سه ماه دیگر در تهران برگزار خواهد شد و همکاری های دو کشور در عرصه های دفاعی گسترش بیشتر خواهد یافت.

وی گفت که در نشست این کمیسیون، روابط نظامی دوجانبه، صنایع دفاعی و قراردادهای نظامی و تبادل تجربیات و مسائل سوریه، مبارزه با تروریسم و امنیت منطقه مطرح و مورد گفت و گو قرار خواهد گرفت.  

دوره نظام تک قطبی در جهان به پایان رسیده است

سردار سرلشکر باقری در ادامه گفت وگو با ایرنا به مبارزه با تروریسم و همکاری تهران و مسکو در این عرصه اشاره و تاکید کرد که این همکاری ها روند رو به گسترش دارند.  

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران تصریح کرد: ایران و روسیه در یک دهه اخیر، مبارزه با تروریسم بین‌الملل بویژه در سوریه و عراق را با جدیت دنبال کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا بخوبی می داند که دوره نظام تک قطبی در جهان به پایان رسیده است و مجبور به تخلیه نیروهای خود از برخی کشورها در جنوب غرب آسیا هستند.

سردار سرلشکر باقری با بیان اینکه « این موضوع موجب بروز برخی مشکلات و خلاء قدرت می شود که تروریست ها از آن برای تشدید فعالیت های خود استفاده می کنند»، گفت: ما مسائل متعددی در مورد افغانستان داریم که حضور و فعالیت تروریست ها از آن جمله است.  

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به گفت و گوهای خود با وزیر دفاع و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه درباره مساله افغانستان اشاره کرد و اظهار داشت: بر این باوریم که بدون حکومت فراگیر در افغانستان، برقراری آرامش در این کشور امکانپذیر نخواهد بود.  

تداوم همکاری ایران و روسیه در سوریه

وی تصریح کرد: در این دیدارها بر تداوم همکاری مسکو و تهران در سوریه و ریشه کنی تروریسم به منظور بازگشت امنیت کامل به سوریه، مساله افغانستان و تحولات قفقاز تاکید شد و دو کشور مواضع نزدیکی در این مسائل دارند.

مذاکره با طرف روس درباره خریدهای تسلیحاتی 

سردار سرلشکر محمدباقری گفت:  از ۲۷ مهر ماه سال گذشته که تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت ملل علیه جمهوری اسلامی ایران خاتمه یافت ما این امکان را یافتیم که برای خرید  تسلیحات قراردادهایی را با طرف روس داشته باشیم که و در این سفر و  دیدارهایی که انجام گرفت در باره خرید تسلیحات و قراردادهایی که  در این مورد با طرف روس داریم گفت و گوهایی انجام شد. 

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)  از ۲۷ مهر ماه پارسال همه محدودیت‌های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران و همچنین اقدامات و خدمات مالی مرتبط با آن و تمامی ممنوعیت‌­های ورود یا عبور از قلمرو دولت‌های عضو ملل متحد که پیش از این علیه برخی از شهروندان و مسئولین نظامی ایران تحمیل شده بودند،  به صورت خودکار خاتمه یافت.  

وی همچنین یادآوری کرد که کمیسیون نظامی مشترک ایران و روسیه سه ماه دیگر در تهران برگزار خواهد شد.   

سازوکارهای مقبله با تحریم ها را حفظ کنیم 

 رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با بیان اینکه نباید چشم به دست غربی ها داشت، تاکید کرد: حتی در صورت برطرف شدن  تحریم ها، در مذاکرات برجامی نباید سازو کارهای مقابله با تحریم ها را از بین برد تا در زمان لازم بتوانیم از این تجربه ها برای سازندگی و رفع مشکلات کشور استفاده کنیم.  

سردار باقری از روز یکشنبه  گذشته برای انجام دیدار رسمی در روسیه بسر می برد و در این مدت با وزیر دفاع و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه دیدار کرد و سفری نیز به سن پترزبورگ داشته و قرار است به آستراخان در ساحل دریای خزر نیز سفر کند . 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha